Коротко / ПЛАНЕТА
Польща, Литва та Естонія вимагають зрівняти нацистські й сталінські злочини
Представники Польщі, Литви і Естонії заблокували законопроект, що передбачає покарання за заперечення в країнах ЄС факту масового знищення євреїв у роки Другої світової війни. При цьому Варшава, Вільнюс і Таллінн наполягають на введенні покарання для тих, хто заперечує злочини Сталіна. Німеччина, що головує в ЄС, вважає цей законопроект одним з пріоритетних. Він передбачає тюремне ув’язнення на термін від одного до трьох років тих людей, які публічно закликають до ненависті і насильства за расовими ознаками, а також через релігію або національність. Вироки виноситимуться і щодо тих, хто заперечує або зменшує значення геноциду і злочинів проти людства, в тому числі Голокосту. Керівництво Німеччини виступає ініціатором заборони в Європі і деяких символів, передусім свастики, які в цій країні оголошено поза законом. Проте з різким протестом проти цього наміру виступили британські індуси, оскільки в Індії це один з релігійних символів. У свою чергу, деякі депутати Європарламенту від колишніх соціалістичних країн вимагають одночасної заборони іншого символу — серпа і молота.
Держсекретар США вперше зустрівся з палестинським міністром
Державний секретар США Кондолізза Райс прийняла палестинського міністра фінансів Саляма Фаяда, повідомив представник держдепартаменту Гонсало Гальєгос. Це стало першим випадком, коли член американської адміністрації зустрічається з міністром палестинського уряду після того, як його став очолювати представник радикального руху ХАМАС. С. Фаяд є незалежним політиком і користується міжнародним авторитетом, оскільки в минулому посідав відповідальний пост у Світовому банку. Він перебуває у Вашингтоні для участі в засіданні керівництва Світового банку і Міжнародного валютного фонду.
Ярузельському пред’явлено офіційні звинувачення
Польські власті офіційно звинувачують колишнього лідера Польщі Войцеха Ярузельського в зв’язку з введенням у країні військового стану в грудні 1981 року. Прокуратура стверджує, що Ярузельський, якому зараз 83 роки, перевищив свої повноваження, вивівши на вулиці війська для придушення акцій профспілки «Солідарність». Обвинувачення Ярузельському були пред’явлено після розслідування, яке протягом двох років проводив Інститут національної пам’яті, який вивчає злочини часів комунізму і нацизму. Представники інституту заявили, що Войцех Ярузельський винен у «злочинах комуністичної доби», за які його можуть засудити до 10 років тюремного ув’язнення. Військовий стан у Польщі проіснував до 1983 року. За цей час у в’язницю було відправлено тисячі дисидентів, включаючи лідера «Солідарності» Леха Валенсу. Експерти Інституту національної пам’яті вважають, що комуністична влада країни на чолі з генералом Ярузельським порушила польське законодавство, ввівши військовий стан. Войцех Ярузельський стверджує, що, якби він не ввів військовий стан, в країну ввійшли б радянські війська.
На думку експерта Фонду імені Стефана Баторія Войцеха Кононьчука, незважаючи на те, що Ярузельський є немолодою людиною, справедливість має перемогти незалежно від того, які пости посідав генерал і які заслуги мав перед батьківщиною. Польський експерт висловив думку, що зараз відбувається процес переоцінки поляками історичної ролі Ярузельського. У результаті, може виявитися, що зроблене ним буде оцінене більш негативно, наголосив Кононьчук в інтерв’ю «Дню».
Випуск газети №:
№67, (2007)Рубрика
День Планети