Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Заборона на партійний квиток

28 березня, 00:00

У суботу пропрезидентська «Наша Україна» збереться на партійний з’їзд. Ключове питання порядку денного — вибори голови ради партії. Нещодавно почесний голова НСНУ Віктор Ющенко заявив про свою готовність стати реальним лідером «НУ», а не почесним головою, яким є нині. Політичні опоненти нашоукраїнців в особі депутатів від Партії регіонів, судячи з усього, по-справжньому стурбувалися можливим партлідерством Віктора Андрійовича, адже він, на думку експертів, може воскресити минулі, рекордні за рейтингом часи «помаранчевої» партії. Не виключено, що саме тому регіонал Василь Кисельов нещодавно зареєстрував законопроект, який забороняє главі держави не тільки очолювати окремо взяту політичну силу, але й взагалі бути членом будь-якої політичної сили.

«Частина четверта статті 103-ї Конституції свідчить, що Президент не може мати іншого представницького мандата, займати посаду в органах державної влади або в об’єднаннях громадян, а також займатися іншою оплачуваною чи підприємницькою діяльністю, або входити до складу керівного органу чи спостережливої ради підприємства, що має на меті отримання прибутку», — говорить пан Кисельов і запевняє, що безпартійний статус глави держави потрібно додатково закріпити й в законі, що регламентує діяльність вітчизняних партструктур.

Законопроектом, поданим Василем Кисельовим, зокрема, пропонується доповнити ст. 6 Закону «Про політичні партії в Україні» новим пунктом наступного змісту: «Президент України не може бути членом політичної партії, входити до складу її керівного органу чи на суспільних засадах представляти інтереси політичної партії». На думку регіонала, зміни до закону дозволять главі держави виконувати присягу Україні, а не окремим партіям і блокам, а також забезпечать виконання ним обов’язків щодо гаранта прав і свобод людини й громадянина, а не певних категорій — прихильників окремих політичних переконань.

Потрібно зазначити, що зовсім недавно Василь Кисельов зареєстрував у ВР постанову, згідно з якою, в разі дострокових парламентських виборів, ВР може призначити дострокові президентські вибори. Ця новина стала «революційною», й політики з усіх таборів активно коментували ініціативу Кисельова. Проте тоді колеги Василя Кисельова з фракції назвали цю ініціативу — виключно індивідуальним баченням ситуації окремого депутата й спрогнозували малоймовірність прийняття закону. А лідер фракції Партії регіонів Раїса Богатирьова заявила, «що на сьогодні немає ніяких підстав для проведення ані парламентських, ані президентських виборів».

Саме в такому ракурсі можна розглядати й свіжу законодавчу ідею регіонала. Адже якраз після брифінгу Василя Кисельова, на якому поміж іншого він розповів і про «антипартійний президентський» законопроект, прес- служба Партії регіонів оприлюднила заяву координатора коаліції й лідера фракції ПР Раїси Богатирьової. Риторика Раїси Василівни наштовхує на думку, що «синьо-білі» аж ніяк не зацікавлені в подальшій війні з Президентом Ющенком. Зокрема, пані Богатирьова заявила, що «Президент, як гарант основних цінностей національної незалежності й дотримання Конституції, не може діяти від імені опозиції і в інтересах тільки меншини». «Породжений конфлікт за участю Президента надзвичайно важко, як демонструє наш досвід, буде вирішити. Він може призвести лише до глибокої кризи й втрат нації. Особливо, якщо йдеться про міцність і непорушність конституційного порядку. Я знову закликаю Президента Віктора Ющенка та Юлію Тимошенко працювати над національним діалогом за нашим, на жаль, ще «не витесаним столом» задля національного інтересу», — заявила пані Богатирьова. Крім цього, вона закликала «до часу, передбаченого Конституцією, заховати бойові сокирки й повитягувати всі камені із пазухи сорочок від модних кутюрьє».

До речі, нещодавно на брифінгу для журналістів і прем’єр Віктор Янукович також яскраво продемонстрував небажання загострювати конфлікт з Віктором Ющенком. Коментуючи перспективу надання статусу другої державної російській мові, голова уряду несподівано заявив про те, що «язикова» тема в країні буде розглядатися згідно з Універсалом. А в цьому документі, як відомо, українська мова фігурує як єдина державна. Очевидно, що це реверанс у бік Банківської.

Враховуючи кількісний розподіл під куполом ВР, регіонали, спільно з колегами по коаліції, цілком можуть підкинути «сюрприз» Віктору Ющенку, підтримавши законопроект Кисельова. Однак і в цієї медалі, традиційно, є другий бік. Нинішня коаліція, хоча й розширюється заздрісними темпами, але конституційної більшості в неї немає. Таким чином, підтриманий проект Кисельова зі стовідсотковою ймовірністю буде ветований Президентом. А подолати вето коаліціянтам не під силу. Навіщо, запитується, грати в законодавчий пінг-понг?

ПРЯМА МОВА

Василь КИСЕЛЬОВ , Партія регіонів:

«Законопроект ніяк не приурочений виключно до з’їзду «Нашої України». За останні півроку я кілька разів підіймав це питання в парламенті, але до опозиції не доходить. Значить — треба рубати з плеча. І я внесеним законопроектом просто простимулюю партію «Наша Україна», щоб вона на своєму з’їзді 31 березня ухвалила вдумливе рішення й випадково не помилилася з прізвищем партійного лідера».

Юрій КЛЮЧКОВСЬКИЙ , «Наша Україна»:

«Пропозиція Кисельова заборонити Президенту бути почесним головою партії чи блоку — безглузда й безперспективна. Тут простежується абсолютно неконструктивна позиція більшості. Адже робиться спроба за допомогою закону обмежити права Президента, чітко прописані в Основному Законі. Закон про політичні партії ніяким чином не може врегулювати це питання. Більш того, цей законопроект зачіпає не тільки статус Президента, але й обмежує його дії. А це вже взагалі виходить за всілякі рамки. Сьогодні коаліція постійно говорить про зменшення функцій Президента й посилення функцій прем’єра. Тоді з їхнього боку було б логічно вносити подібні ініціативи щодо Януковича. Адже прем’єр повинен бути прем’єром для всіх українців, а не для однієї партії чи коаліції. Він також повинен бути позапартійним. У такому випадку «антикризовики» виглядали б послідовними».

Ксенія ЛЯПІНА , «Наша Україна»:

«Я вважаю, що на з’їзді «Нашої України» будуть обговорюватися всі кандидатури на посаду голови ради партії, які були рекомендовані місцевими партійними конференціями. Вибори пройдуть прозоро й демократично. Всі розуміють, що ми — партія Президента. І хто б не очолив раду партії, Віктор Ющенко був і залишається нашим справжнім лідером».

Олександр ТРЕТЬЯКОВ , «Наша Україна»:

«Моя точка зору полягає в тому, що здійснювати стратегію Віктора Андрійовича всередині партії повинен Роман Безсмертний. Якщо обговорювати це питання більш технологічно, то, на мій погляд, найбільш прийнятною й прогресивною була б така конфігурація: Луценко очолює партію, Безсмертний очолює виконком. Луценко — чудовий оратор, Безсмертний — чудовий стратег. Але якщо Луценко з яких-небудь причин не погодиться, я не вважаю, що це буде трагедією для партії».

Павло ЖЕБРІВСЬКИЙ , «Наша Україна»:

«Єдиним загальновизнаним лідером «Нашої України» є Віктор Ющенко, і сьогодні альтернативи йому немає. За моїм глибоким переконанням, якби ми залишили Віктора Андрійовича почесним головою, а хтось став би лідером, стали б можливі дві ситуації. Перша — таким лідером стала б відносно слабка людина, яка б формально виконувала роль голови партії, і ця людина поступово перетворювалася б у безініціативного виконавця. У другому випадку ми могли б обрати харизматичну особистість. Але тоді насправді виник би конфлікт інтересів між почесним головою Ющенком і цим харизматичним лідером. Я вважаю, що ні перший, ні другий варіант не ідеальний. Через це, з моєї точки зору, саме Віктор Ющенко повинен реально очолити «Нашу Україну».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати