Суспільство дає владі пораду
Як реформувати СБУ
Пам'ятаєте, в романах Олександра Дюма були мушкетери короля і гвардійці кардинала. Франція XVII століття в цьому плані дуже нагадує сучасну Україну: у прем'єра — МВС, а в Президента — СБУ. Якщо з МВС усе більш-менш зрозуміло, то ситуація з СБУ просто драматична. То її реформую, то скорочують... Фактично спецслужба стала заложницею нинішнього політичного протистояння. Так, дивись, спецслужба стане другим МВС, а може, і просто зникне.
Як реформувати СБУ? На це запитання на вчорашній прес-конференції в «Інтерфаксі» спробували відповісти представники громадсько-політичного об'єднання «Український форум» Георгій Крючков, Віктор Мусіяка, Володимир Семиноженко, Володимир Фесенко та екс-голова СБУ Євген Марчук. Отже, українські експерти рекомендують виключити з повноважень спецслужби боротьбу з організованою злочинністю, а також зробити службу підконтрольною Верховній Раді та Секретаріату Президента. І найголовніше — СБУ має стати, згідно з сучасною європейською практикою, цивільною спецслужбою.
Однак поспішати з реформою експерти також не радять. Мовляв, спочатку необхідно завершити конституційну реформу і чітко розділити повноваження між гілками влади. Хоча вже сьогодні комісія може вийти на ухвалення концепції реформування СБУ, про це повідомив керівник Громадської ради при СБУ Віктор Мусіяка.
Проте головним «спікером» на вчорашній прес-конференції був Євген Марчук: він довше за всіх виступав і до нього було більше за все запитань від журналістів. Екс-голова СБУ наголосив, що для спецслужби неприпустимою є зміна трьох керівників СБУ за два останні роки і відсутність більше двох місяців голови СБУ. Він зазначив, що всі голови спецслужби, які змінилися, мали «відносно різне бачення реформування». «У США Луї Фрі був директором ФБР 12 років! Тобто змінювалися Президенти, а керівники спецслужб залишалися. І це забезпечувало стабільність і наступність», — сказав Марчук.
ПРО КОНТРОЛЬ НАД СБУ
За словами Євгена Марчука, «повинна бути структура контролю над СБУ». «Ми вважаємо, що має бути в парламенті окремий комітет з проблем безпеки», — зауважив він, зазначивши, що в структурі комітету мають бути підрозділи, які б займалися «організацією професійного контролю над СБУ». Марчук також вважає, що в Секретаріаті Президента повинен бути не просто представник Президента в СБУ, а інститут представника Президента, інтегрований у спецслужбу. І має він підкорятися лише Президенту України.
Євген Кирилович вважає, що якби така структура була, то через 20 хвилин після поширення інформації про те, що телефонні розмови спікера Олександра Мороза прослуховуються, «Президент міг би сказати, було це чи ні. Санкціонованим було прослуховування чи ні, хто прослуховувався — Мороз чи той, кому він телефонував».
ПРО «ПРОСЛУШКУ»
Проте «прослушка» — це окрема тема. Необхідно обмежити аргументацію і мотиви «прослушки», зробити більш жорсткою процедуру отримання санкцій на проведення оперативно- розшукової діяльності та обмежити терміни санкціонованої «прослушки». «Не можна місяцями прослуховувати людину. У законі потрібно обмежити термін», — заявив Марчук. Крім того, під час проведення «прослушки» не повинно фіксуватися те, що не відноситься до справи. «І найголовніше, якщо підозри не підтвердилися, всі матеріали мають бути знищені за жорсткою й точною процедурою», — переконаний Євген Кирилович.
ПРО КОРОЛЯ
Євген Марчук вважає, що головою спецслужби може стати і «політична фігура». «Король був би міністром внутрішніх справ від Бога, але політика втручається в професійні аспекти. Трагедії не буде, якщо Король буде призначений... але, з погляду професійної стабільності, має бути той, хто добре знає, що таке СБУ», — додав він.
Також екс-голова СБУ зазначив, що Король — «професіонал із досвідом роботи». Він наголосив, що бажано, щоб керівник спецслужби мав досвід роботи в СБУ або в правоохоронній системі, а якщо це буде цивільний, то в нього має бути відповідна правова підготовка.
«Це може бути і політична фігура», — сказав Марчук, зауваживши, що є можливість обрати кандидата на голову «навіть з парламентаріїв».
ПРО СКОРОЧЕННЯ ШТАТУ СБУ
Саме днями Президент підписав ухвалений парламентом закон, згідно з яким планується скорочення чисельності співробітників СБУ на 20% — це 7,7 тисячі осіб. Тепер нова чисельність СБУ — 41750 осіб, зокрема 34610 військовослужбовців.
Багато це чи мало? Євген Марчук не зміг відповісти на запитання. «Чому саме така кількість? Адже ще немає по суті реформи СБУ, а чисельність уже змінена?» — зауважив він. Мовляв, усе залежатиме від того, які завдання будуть покладені на СБУ.
І ще, багато чого в долі безпосередньо спецслужби залежатиме від того, чи здатна влада прислухатися до експертної думки. Хоча вже сам факт, що в країні є громадські організації, які здатні видавати на гора такі аналітичні розробки (причому безвідплатно!), вселяє оптимізм.