Економіка утилізації
Чи може місто сидіти на пороховій бочці ще вісім років?
Вже не перший рік на оборонних підприємствах Павлограда зберігається п’ять тисяч тонн твердого ракетного палива (ТРП), що залишилося після ліквідації радянських стратегічних ракет СС-24. Ця обставина, зі зрозумілих причин, дуже непокоїть громадськість, оскільки утилізація вибухонебезпечного пального, яку зобов’язалася здійснити українська влада, з фінансових причин постійно відкладається. І ніхто не може дати твердих гарантій того, що Павлоград одного разу не перетвориться на місце масштабної катастрофи.
Екологічні організації Павлограда, а також ініціативна група із запобігання техногенної катастрофи, яка складається з фахівців-ракетників на чолі з колишнім міським головою Віктором Романюком, виступають за те, щоб провести в місті громадські слухання за участю всіх зацікавлених сторін. На них офіційно запрошені керівники Національної космічної агенції України, Міністерства надзвичайних ситуацій, Секретаріату Президента і Кабінету Міністрів. Від них чекають чітких відповідей на запитання, які хвилюють мешканців міста.
Нагадаємо історію утворення «покладів» ракетного палива в «столиці» західного Донбасу. Виготовляти ТРП на Павлоградському хімічному заводі (ПХЗ) почали в середині 60-х років минулого сторіччя. Пік виробництва припав на 1982—1990 роки, коли бойові ракети серійно сходили з конвеєра на сусідньому Павлоградському механічному заводі, який входив до складу ВО «Південмаш». Після отримання незалежності, на думку колишнього міського голови, в України була можливість позбутися стратегічних ракет, віддавши їх разом із ядерними боєголовками Росії. Проте сам процес ліквідації, передбачений міждержавними угодами, обіцяли профінансувати американці, а тому відмовлятися від кругленьких сум у твердій валюті українському керівництву здалося безрозсудним. Тим більш, що павлоградські «оборонщики» твердо запевняли: їм цілком під силу не лише розібрати свої ракети, але і утилізувати ТРП з максимальною вигодою для рідної держави. Було вирішено, що видобуте за допомогою гідророзмиву пальне, за американською технологією перероблять на промислову вибухівку. Як наслідок, у 1997 роцi з’явилася державна програма з демонтажу ракетних комплексів і утилізації пального, відповідно до якої було побудовано пілотну установку. Як згадує Романюк, «хімзавод оголосив, що зуміє утилізувати ракетне пальне, хоча там не було навіть необхідних складських приміщень». «Як наслідок, — розповідає він, — 75 мільйонів доларів США, цілеспрямовано виділених американцями на утилізацію, довелося витратити на створення необхідної інфраструктури, будівництво та підготовку сховищ. Зробити вдалося чимало, однак при цьому упустили головне — не прорахували можливі ризики. Тим часом, пальне з міжконтинентальних ракет тепер перебуває усьог о за півтора кілометри від найближчих будинків. Якщо вибухне хоча б один ракетний ступінь, то уламки, як показав подібний випадок у російській Пермі (там вибух стався на стенді), розлетяться приблизно на сім кілометрів. А на ПХЗ зберігається понад півтори сотні ступенів, при цьому є приміщення, де їх по 10 —15 одиниць». «Де гарантії безпеки?», — ставить питання колишній голова Павлограда і констатує, що «відповіді поки що немає».
На думку Романюка, колишнє керівництво України припустилося ще однієї істотної помилки. Ракети, зняті з бойового чергування, звезли до Павлограда й «порізали на заводі всі до єдиної». Після цього американці втратили інтерес до проекту з переробки пального, а незабаром зібралися й поїхали додому. У той же час, зазначив Романюк, росіяни вчинили набагато далекоглядніше — вони поступово ліквідують ракети, і в міру цього спалюють ракетне пальне. Україна ж, після від’їзду американців, власне, залишилася «біля розбитого корита».
Сьогодні з державного бюджету павлоградським підприємствам обіцяють виділити близько 750 мільйонів гривень на проектування та будівництво 16 виробничих будівель для технологічного ланцюжка утилізації твердого ракетного пального. У результаті, з 5 тисяч тонн ТРП планують отримати 25 тисяч тонн водно-гелевої промислової вибухівки для гірських робіт. Проте, у ній, стверджує колишній міський голова, міститиметься до третини токсичного ракетного пального. Так чи інакше, його компоненти потраплятимуть у довкілля при вибухах у кар’єрах. «Потреба України в промисловій вибухівці не перевищує 100 тисяч тонн на рік, — зазначає Романюк. — А вже сьогодні виробляється майже 150 тисяч тонн. Кому буде потрібна гелієва вибухівка? Для чого її випускатимуть? І ще один аспект: на утилізацію передбачено майже мільярд гривень. А за 8 років очікується отримати лише 80 мільйонів — притому не прибутку, а всього лише доходу». «Що це за економіка?» — дивується Романюк.
Фахівець пропонує спалювати ракетне пальне в спеціальних печах, обладнаних фільтрами. За його словами, в Павлограді і раніше застосовувався такий спосіб, щоправда, при знищенні невеликих кількостей ТРП. Придбання печей і їхнє облаштування, за підрахунками фахівців, обійшлися б лише в 60 мільйонів гривень. Таким чином, вважає Романюк і його однодумці, позбутися всіх 5 тисяч тонн ракетного пального можна буде лише за рік. До речі, наскільки відомо, метод спалення, виходячи зі стану ТРП, тепер пропонують і американці. Адже термін зберігання твердого ракетного палива не безмежний. Його періодично тестують і дають дозвіл на подальше зберігання. За словами Романюка, на ТРП вже з’явилися мікротріщини, і нікому не відомо, чим це може обернутися при спробах дістати пальне. «Іскрою» може стати будь-яка нештатна ситуація, наприклад, влучання блискавки. Окрім того, чинником ризику є утилізація на ПХЗ звичайних боєприпасів. У зв’язку з цим, Романюк нагадав недавній вибух, що стався при розрізці бойових ракет на території Аерокосмічного центру НКАУ в Дніпропетровську. «Якщо вибух станеться на ПХЗ, — попереджає експерт, — то від міста ніч ого не залишиться, а токсична хмара може досягти й обласного центру».