«Відтік»
Україна намагається запобігти трансформації капіталу за кордон
В Україні все більше додається загроз національній безпеці. Черговою зокрема став відтік капіталів за кордон. Про це заявив Президент Віктор Ющенко, відкриваючи вчора засідання Ради національної безпеки і оборони України, присвячене головним чином виробленню заходів щодо запобігання непродуктивному відпливу капіталів за межі України. «Масштаби, якими характеризується такий відтік капіталів, що за останні 4—5 років є в Україні, свідчать, що це явище відноситься до одного з основних питань загрози національній безпеці України», — сказав український Президент.
Визнавши, що показник такого відтоку капіталів складно прорахувати статистично, Ющенко сказав, що, відповідно до платіжного балансу, за період з початку 2004 року по жовтень 2006 року офіційна оцінка відтоку капіталу складає 12,9 млрд. доларів, а приплив іноземних інвестицій склав 13,2 млрд. доларів.
Президент зазначив, що з одного боку Україна повинна пишатися, маючи унікальні притоки інвестицій, особливо за останні півтора-два роки. Водночас він додав: «ми повинні чітко собі розуміти, що аналогічна сума була виведена з ефективного раціонального економічного обороту України».
Ющенко закликав членів РНБО проаналізувати, чому склалася ця ситуація. Сам він пояснив її тим, що в Україні склався непривабливий клімат для внутрішніх інвестицій. «Чому ці капітали трансформуються за межі економіки України? Які існують мотиви? Яка місія в цій системі контрольних і правоохоронних органів?»— сказав Ющенко. Він звернув увагу на те, що тенденція відтоку капіталів особливо небезпечна в тій ситуації, коли в України негативне торговельне сальдо.
Схоже, що поки не знайдено рецепта, як боротися з непродуктивним відтоком інвестицій. Вирішено, що Рада національної безпеки і оборони України (РНБОУ) повернеться до питання про непродуктивний відтік інвестицій у червні. Про це повідомив на брифінгу секретар РНБОУ Віталій Гайдук. За його словами, перші результати в розв'язанні цього питання повинні з'явитися в травні, і за цей час Кабінет Міністрів має підготувати свої пропозиції. У червні також порушать питання про контроль за виконанням рішення РНБОУ та указу Президента про покращення інвестиційного клімату в Україні, зазначив В. Гайдук.
КОМЕНТАР
Наскільки зараз гостро стоїть проблема витоку капіталу? Чим вона викликана? Як можна протистояти витоку капіталу?
Василь ЮРЧИШИН, директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім.О.Разумкова:
— Відповідь на це питання, чому капітал тікає з країни, можна побачити у нещодавно оприлюдненому Індексі економічної свободи, у якому Україна із 157 країн займає 125 позицію. Там якраз вказується на те, що діловий клімат в Україні є ледь чи не найгіршим у Європі. Причому найбільші втрати України пов'язані із захистом прав інвесторів, їхньою спроможністю захистити у суді свій бізнес, передбачуваністю і стабільністю політичного і економічного середовища.
Поки в нас бізнес незахищений, поки існує значне втручання держави в економіку, поки є невизначеним політичне протистояння, поки переважає ручне управління, до тих пір іноземний капітал не буде намагатися входити в Україну. А це означає, що поряд з офіційним інвестиційним притоком капіталу буде відбуватися його витік чи то через неповернення частини виручки, чи через завищений експорт або імпорт.
Проблемою є і те, що зараз ні в Президента, ні в прем'єр-міністра немає середньострокової стратегії діяльності, не кажучи вже про довгострокову. Більше того, кожне практичне рішення однієї гілки влади, найчастіше негативно коментується іншою гілкою і навпаки.
Що має робити в даному випадку влада? Насамперед, має бути один центр вироблення рішень. На другому місці має бути забезпечена безумовність прав інвестора. Далі мають іти такі прості речі, як демонополізація, дерегуляція і розвиток малого і середнього бізнесу. Зараз уряд в основному говорить про розвиток і підтримку бізнесу. На моє переконання, сьогодні саме малий і середній бізнес — це важелі, реальні прискорювачі економічного розвитку. Для всіх бізнес-гілок — стабільне, зрозуміле і передбачуване бізнес-середовище, яке не переобтяжене фіскальним тиском і в тому числі управлінням в ручному режимі. Все це сказане, все це є. Тут немає надзвичайних обставин чи інструментів. Просто потрібно не шкодити самому собі, насамперед у розумінні чіткості дотримання тих законів, які в нас уже є.