Чи з’їсть Росія українське м’ясо?
Голова Россільгоспнагляду Сергій Данкверт і заступник міністра аграрної політики України Петро Вербицький підписали довгоочікуваний протокол про умови постачання м’ясомолочної продукції з України до Росії й скасування тимчасових обмежень щодо транзиту тваринницької продукції. Документ підтверджує відновлення українського експорту на терени Росії і є підсумком діяльності трьох російських інспекцій — зимової, весняної та осінньої, під час яких російські експерти досліджували українські підприємства і визначали, чи відповідає наша продукція російським стандартам.
Втім, ні названий документ, ані результати інспекцій не видаються цілком втішними для вітчизняних сільгоспвиробників. Як повідомив голова асоціації «Укрмолпром» Василь Бондаренко, за результатами першої інспекції «щасливчиків», які отримали право виходу на російський ринок, визначено аж... шість, а після другої — взагалі жодного. За словами Бондаренка, на початку листопада знову слід очікувати «ревізорів». «Буде проінспектовано близько десяти підприємств», повідомив він і додав, що графік перевірок ще буде обговорюватися і уточнюватися. При цьому він висловив думку, що спочатку російськi експерти перевірять м’ясних виробніків, зокрема виробників яловичини, а вже потім проведуть повторну перевірку молочної галузі.
Власне, згаданий протокол найбільше стосується м’ясомолочного транзиту через територію України. «Цей документ, — пояснює Данкверт, — передбачає відновлення транзиту тваринницької продукції через територію України до РФ із низки країн Євросоюзу, зокрема Угорщини й Австрії». Однак постачати яловичину можна буде автомобільним або залізничним транспортом поки тільки через Брянську область (автомобільним транспортом — через пункт пропуску Троєбортне та залізничним — через пункт пропуску Сузенка). При цьому українці зобов’язані попередньо і навіть завчасно повідомляти про кожну підготовлену до відправки партію м’яса брянське територіальне управління Россільгоспнагляду та подавати дані про його походження. Голова Россільгоспнагляду, крім того, уточнив, що «дроблення транзитних партій, заміна транспортних засобів і зберігання вказаної продукції на території України категорично заборонені».
Керівник українського Держкомітету ветмедицини Іван Бісюк має намір обговорити зi своїми російськими візаві питання про збільшення кількості пунктів, через які буде експортуватися м’ясомолочна продукція. Що ж до нових принципових умов, за яких, на думку росіян, можна буде відновити саме український експорт, то тут Бісюк повідомив, що «багато хто хотів експортувати в РФ свою продукцію, але ознайомившись з умовами, письмово відмовився через вимоги російської сторони». При цьому він вказав, що Росія має всі права підвищувати вимоги до продукції, що ввозиться на її територію...
Тож враження про те, що в Україні повним ходом іде програма щодо відновлення ексопрту м’ясомолочних продуктів в Росію, дещо перебільшене. Експерти вважають, що експорт у тих обсягах, у яких він здійснювався до введення заборони, вже не відновлять. За час дії антиукраїнської заборони на ринок Росії вийшли з своєю продукцією виробники з Нідерландів, Німеччини, Білорусі та інших країн, зайнявши там українську нішу. Втім навіть і часткове відновлення експорту сільгосппродукції до Росії переоцінити важко. На жаль, цього не можна сказати про оцінку засиль влади щодо цього.