Луганщині дадуть «зелене світло» на державному рівні
Новий голова обласної адміністрації Олександр Антіпов про справи в області та стратегію дій його командиНайсхідніший регіон України залишався майже півроку без голови ОДА після того, як нинішній представник Президента в АРК Геннадій Москаль був змушений написати гаранту Конституції заяву з проханням про відставку з посади луганського губернатора. Головною причиною таких дій послужила загроза винесення йому вотуму недовіри з боку депутатів обласної ради, в якій представники Партії регіонів становлять абсолютну більшість. Доля Москаля була вирішена на зустрічі Віктора Януковича із заступником голови Секретаріату Президента Анатолієм Матвієнком, що відбулася 20 квітня в Донецьку, де регіонали вимагали «прибрати» генерала міліції із зайнятої ним посади. Саме він, будучи заступником міністра внутрішніх справ, відповідав за розслідування діяльності донецької фірми «Люкс», що загрожувало карним переслідуванням одному з лідерів Партії регіонів Ринату Ахметову (певний час він навіть переховувався в Монако), і вів уже розвалену справу голови Донецької облради Бориса Колеснікова.
Імпічмент Москалю ініціювала фракція ПР у Луганській обласній раді, що складається зі 100 депутатів, яку донедавна очолював 57-річний екс-голова обласної податкової адміністрації Олександр Антіпов, якого не надто шанувала «помаранчева» влада. Ще в перший свій приїзд на Луганщину як заступник податкової служби пан Катеринчук особисто закликав його написати заяву про звільнення з посади. Олександр Миколайович був на лікарняному зі зламаною ногою, але з цим ніхто не став розбиратися. Звільнили заочно, без з'ясування обставин. Довелося впритул зайнятися політикою, а знання передавати студентам.
На Луганщині Антіпов відомий як ефективний топ-менеджер, що створив «з нуля» фіскальну службу регіону, авторитетний керівник і вчений-практик. Посаду голови Луганської ОДА була вакантною тривалий час: Віктор Ющенко не міг визначитися персонально, а місцевий політикум наполягав на тому, щоб новий голова виконавчої влади був хоча б не прийшлим «варягом». Є відомості, що в Секретаріаті Президента розглянули кандидатури не одиного десятка претендентів на «луганський престол». Звучали імена Героя України Юрія Жваво, колишнього народного депутата Василя Надраги, нинішнього заступника голови Луганської обласної ради Володимира Пристюка. До прийняття рішення щодо кандидатури нового «далекосхідного» губернатора дехто вже був працевлаштований, але з цим «дехто» категорично не погодився прем'єр-міністр Янукович. Але державний радник податкової служби другого рангу, заслужений економіст України, доцент Східноукраїнського національного університету, кандидат економічних наук Антіпов мав рекомендації особисто від першого віце-прем'єра Миколи Азарова, й призначення відбулося.
— Олександре Миколайовичу, якщо не секрет, знаючи «круту вдачу» Віктора Федоровича, як ви зважилися погодитися на таку відповідальну посаду? Адже Луганщина — один із найпроблемніших регіонів, і потрібно дуже багато своєї праці докласти в її оздоровлення…
— На співбесіді в Секретаріаті Президента я побачив доброзичливе ставлення до мене, його високопоставлені чиновники схвалили програму моїх першочергових дій на посаді голови ОДА. Віктор Ющенко дав мені доручення зайнятися економікою області й вирішити невідкладні соціальні питання. Чесно скажу, Президент дуже стурбований станом справ на Луганщині й налаштований приділяти нашому регіону найбільш пильну увагу.
Упевнений, що це не просто гучні слова, але й відповідальність — як з боку глави держави, так і центральної виконавчої влади. Той факт, що Віктор Янукович особисто приїжджав представляти мене активу області, позначив проблеми й можливі шляхи їх вирішення, говорить про найбільш трепетне відношення до регіону, про яке в Києві, на жаль, забули протягом останніх півтора року. Наша політична сила не раз говорила про те, що готова взяти відповідальність за стан справ у конкретній області, тому жорстка партійна дисципліна й бажання реально змінити життя людей на своїй рідній землі переважали під час мого внутрішнього вибору.
— Ви вже встигли відчути позитивні зміни у відношенні до Луганщини в столичних кабінетах?
— Президент указ про моє призначення губернатором підписав у суботу 15 вересня. Янукович приїжджав у понеділок, а вже в середу я разом із начальником фінансового управління Луганської ОДА Юрієм Балковим побував на прийомі в Миколи Яновича Азарова, який пообіцяв виділення додаткових асигнувань у бюджеті майбутнього року для вирішення першочергових завдань нашого краю. Гадаю, що середа стане тим днем тижня, коли необхідно буде регулярно лобіювати інтереси Луганщини в київських кабінетах. Найближча поїздка команди експертів-професіоналів у столицю присвячена нашій участі в засіданні Бюджетного комітету Верховної Ради, де ми аргументовано відстоюватимемо позиції щодо об’єктивного розподілу фінансових потоків, які мають надійти в область відповідно до чинного законодавства. За нашими підрахунками, наступного року Луганщині буде потрібно 610 млн. гривень додатково до вже закладених у проект бюджету 2,6 млрд. гривень, що дозволить нарешті розпочати реалізацію прийнятої 2004 року державної програми з удосконалення системи водопостачання регіону, реконструкцію шляхопроводів у Луганську й Антрациті, завершення ремонту обласної філармонії, облаштування протитуберкульозного диспансеру в селі Трьохізбенка Слав’яносербського району.
У численних бесідах із міністром ПЕК Юрієм Бойко, до речі, він призначений куратором області від уряду, я порушував проблему забезпечення регіону природним газом наступною зимою. Луганщина заборгувала газовикам 35 млн. гривень за поставлене паливо, найближчим часом ми знайдемо кошти для погашення боргу. Днями в область має приїхати керівник департаменту ДП «Газ-тепло» Валерій Кудрін, з яким ми виробимо механізм своєчасних платежів і повністю «закриємо» це архіважливе питання.
— В якому соціально-економічному стані ви приймаєте область? На всю країну не так давно ЗМІ сповістили, що регіон вийшов на третє місце в Україні за темпами зростання промислового виробництва...
— Статистика — річ цілком конкретна, але досить суб’єктивна по суті. Дані попереднього аналізу показують, що нині в економіці області немає жодного сектора, де б не наростали негативні тенденції. Майже половина підприємств відпрацювали в першому півріччі зі збитками, в сумі вони складають майже 700 млн. гривень. Зафіксовано зменшення розмірів перерахування податку на прибуток за цей період на 174 млн. гривень, що призвело до зниження надходжень до державного бюджету на 6,4%. Вугільним об’єднанням регіону тільки на покриття витрат на невідкладні заходи сьогодні необхідні 160 млн. гривень, що на практиці призвело до значного відставання з введення в експлуатацію нових лав і дільниць. Попередні керівники замовчували реальний стан справ у сільському господарстві: лише за останні вісім місяців поточного року обсяги вирощеної продукції скоротилися на 14%, збір урожаю зернових культур знизився порівняно з аналогічними показниками минулого року на чверть, значно скоротилося поголів’я великої рогатої худоби. І відсутність дощів більше двох місяців поспіль не є підставою для такого помітного погіршення результатів у цій галузі. Тому я висловив недовіру начальнику управління сільського господарства й продовольства пану Махортову й направив повідомлення про це в Секретаріат Президента.
— Чи означає це, що при формуванні команди ви керуватиметесь лише партійною приналежністю, адже той же Махортов у вільний від роботи час очолює обласну організацію Народної партії?
— У жодному разі! У свою команду я запросив виключно професіоналів, ні на які партійні підходи, кумівські справи звертати увагу не буду. Для мене в людині важливі три якості: професіоналізм, порядність, старанність. Жодних заходів люстрації й безпідставних звільнень застосовувати не збираюся, сам проконтролюю, щоб усім, кого скоротять, запропонували роботу на інших посадах, але також у системі держуправління. Зазначу, що я збираюся втілити в життя Регіональну програму дій, серед заходів якої є й реорганізація структури управлінь ОДА, залучення кращих експертів, щоб вони виробили комплекс заходів щодо поліпшення економічної ситуації в краї.
Скандальних начальників управлінь ОДА я звільнити не в силах, це процедура, що вимагає узгодження з Секретаріатом Президента, саме там приймають рішення — йти їм чи повертатися на роботу (багато пішли у відпуски й на лікарняні). Згідно зі статтею 10 закону про державну службу, при зміні голови ОДА вони зобов’язані самі написати заяву про звільнення з посади. Частина цих людей так і вчинили, але будуть і такі, хто намагатиметься всіляко триматися за владу.
— Судячи з перших призначень, ви вирішили запросити у свою команду тих, хто займав аналогічні посади в Луганській ОДА до помаранчевої революції. А двічі в одну й ту ж саму річку ввійти проблематично…
— Усі, кого я призначив своїми заступниками, сьогодні є виконуючими обов’язки, й у них є ще час показати свої професійні якості менеджерів, адже документи щодо них направлені на узгодження в Секретаріат глави держави. А те, що вони працювали при колишній владі, не має бути перешкодою. До того ж я готовий вислухати думки громадськості, представників політичних партій, журналістів щодо кожного призначеного персонально. Якщо мені нададуть достатньо доводів, що людина себе скомпрометувала в минулому, я першим відмовлюся візувати йому подання до вищого органу на призначення. Наприклад, куратором економічного блоку ОДА я призначив свого заступника в податковому відомстві Володимира Кривулю, з яким пропрацював не менше десяти років. Виконувати обов’язки мого першого заступника призначений Микола Запорожцев, який багато років був начальником апарату ОДА — заступником голови ОДА в бутність головою області Олександра Єфремова.
— Ви згадали про розроблену новою командою управлінців Регіональну програму дій. Можна ще кілька слів про її зміст.
— Ми знову ініціюємо інститут суспільних приймалень, де людей з їхніми болючими питаннями шість днів на тиждень, з ранку до ночі, зустрічатимуть підготовлені фахівці, які зможуть їх оперативно вирішити. Влада повинна бути максимально наближена до народу, про цей постулат постійно нагадує Президент і прем’єр- міністр. Створено цілодобово діючий обласний штаб з оперативного реагування при підготовці до опалювального сезону, очолюю який я сам. Ми докладаємо всіх можливих зусиль, щоб найближчого місяця надолужити упущене, ліквідувати відставання у цій галузі, не допустити повторення катаклізму, що трапився в Алчевську. Є домовленість із керівниками територій про першочергове розв’язання питань ЖКГ. Щодня відповідальні звітуватимуть про виконану на місцях роботу з підготовки до зими. Важливо, що й підприємства-гіганти готові зробити посильний вклад у цю справу. Днями керівництво корпорації «Індустріальний Союз Донбасу», що володіє алчевськими металургійним і коксохімічним заводами, підписало договір про надання безповоротної допомоги Алчевській міській раді в розмірі 20 млн. гривень на розв’язання невідкладних проблем комунального характеру. На сьогодні готовність області до зими становить 86 — 88%, для прискорення ми готові залучити кредитні ресурси й джерела резервного фонду уряду. Програма передбачає ряд конкретних заходів із поліпшення динаміки фінансування держпідтримки вугільних підприємств, які направлені на реалізацію «Року швидкісної проходки». Будуть збільшені розміри виділених коштів для створення там безпечних умов праці й для профілактики захворювань серед шахтарів. Особлива увага приділяється розвитку бюджетоутворюючих підприємств окремих територій. Ви знаєте, що уряд відмінив приватизаційний конкурс з продажу 76% акцій холдингової компанії «Луганськтепловоз», раніше призначений на 3 жовтня. Знос основних фондів тут часом доходить до 85%, тому я вважаю, що потрібно все-таки створити умови для приходу сюди стратегічного інвестора, спроможного налагодити ефективну роботу цього унікального для України підприємства. На Луганщині зараз 437 суб’єктів господарської діяльності проходять процедуру банкрутства, й я підкреслюю, що існуючий механізм санації перетворився на легальну систему угроблення «ласих» підприємств області. Тому я вже дав доручення відповідним службам перевірити законність усіх процедур, починаючи від призначення ліквідатора до продажу виробничих потужностей рейдерам, пов’язаних із цими об’єктах.
— Деякі спостерігачі зазначають, що призначення нових «вугільних генералів» на вугледобувних холдингах, які родом не з Луганської області, призведе до загрози перетворення нашого краю на сировинний придаток Донецької області. Що ви на це скажете?
— Зміна вугільних менеджерів відбувалася за два дні до мого призначення губернатором, тому жодних важелів впливу у мене на той період не було. Однак під час зустрічі з Сергієм Тулубом ми знайшли взаєморозуміння: сьогодні всі вони працюють у ранзі виконуючих обов’язки керівників вугільних об’єднань, і я особисто даватиму згоду на утвердження їхніх кандидатур у профільному міністерстві. Хочу наголосити, що пану Горовому, колишньому голові «Свердловантрациту», виповнився 61 рік, і заяву про звільнення з посади він написав з власного бажання. Статистика свідчить: усе ж таки була реальна причина зміни керівників — на вказаному вище об’єднанні, як і на «Ровенькіантрацит», обсяги добового видобутку вугілля за останні півроку знизилися вдвічі. Не вважаю, що ваше запитання потрібно ставити в такій площині. Шахти регіону отримують у вигляді державних дотацій майже 1 млрд. грн. на рік, тому вугільна галузь більше отримує, ніж дає...
— Дайте, будь ласка, гранично відверту відповідь: чи планували ви обійняти посаду губернатора?
— Якщо бути до кінця чесним, то зізнаюся — таких планів я не мав. Але я патріот Луганщини, й бачачи, куди котиться наша область, мені стало шкода. Чому саме наша область із таким величезним промисловим, сільськогосподарським потенціалом залишається серед відсталих? Тому я лише прийняв рішення зайняти цю найважчу посаду — для того, щоб завдяки моїй праці кожний мешканець Луганщини відчув, що життя стає трохи легшим. Не посада красить людину. Свого часу я був направлений працювати у Львівську область, більше шести років очолював фінансове управління облвиконкому. Виконав поставлені завдання й повернувся на рідну землю. 2003 року відправили мене в Запорізьку область начальником податкової служби з конкретним завданням — підняти рівень зборів до державного бюджету, оскільки були серйозні проблеми: край посідав останнє місце в країні за цим показником. Моя команда «допомогла» області рівно за шість місяців переміститися на четверте місце в Україні. Я — людина державна, звик бути там, де найбільше потрібен!
ДОВІДКА «Дня»
Антіпов Олександр Миколайович народився 10 березня 1949 року в селі Михайлюки Новоайдарського району Луганської області. З 1968 року, після закінчення Одеського фінансово-кредитного технікуму, працював у фінансових органах міста Луганська. 1976 року закінчив Донецький державний університет за спеціальністю фінанси та кредит.
З 1984 по 1990 роки працював начальником фінансового управління Львівського облвиконкому. 1990 — 1996 рр. — начальник Державної податкової інспекції Луганської області. 1996 — 2003 рр. — голова Державної податкової адміністрації в Луганській області. З лютого 2003 по листопад 2003 року — голова Державної податкової адміністрації в Запорізькій області. З листопада 2003-го по квітень 2005 року — голова Державної податкової адміністрації в Луганській області.
Кандидат економічних наук, доцент. Нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, «Знаком пошани», має почесне звання заслуженого економіста України. Одружений, має двох дітей.