Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Подарунки «новенькому»

05 серпня, 00:00

Учорашній день країна знову провела в очікуванні. Хотілося вже мати Конституційний Суд, а ще більше — прем’єр- міністра й уряд. Але політики раз у раз норовили підставити одне одному не плече, не руку, а підніжку. Над досягнутим насилу компромісом повисла серйозна загроза.

Щоправда, самі прем’єри — Юрій Єхануров і Віктор Янукович — до того часу вже встигли заявити про те, що передача центральної виконавчої влади буде цивілізованою.

За словами Єханурова, він передає своєму наступнику економіку «в нормальному стані». При цьому майже екс-прем’єр повідомив, що рівень інфляції за минулий місяць становить 0,9%, а від початку року 3,7%. Він також висловив упевненість, що і серпень буде «урівноваженим і спокійним, тобто буде зростання темпів економіки».

Безумовно, таке повідомлення справляє сприятливе враження та дещо нагадує, так би мовити, хороший подарунок «новенькому» прем’єру. Хотілося б ще, щоб воно, це повідомлення, — і тут нікуди не дінешся від газетного штампу, — вселяло впевненість. На жаль, із цим дещо складніше, оскільки саме життя, як відомо, — штука аж ніяк не проста.

Місячна інфляція менше одного відсотка — це добре в будь- який місяць, крім липня. Як сказав «Дню», коментуючи цінову ситуацію в країні, керівник групи радників глави Нацбанку України Валерій Литвицький, нинішні липневі 0,9% — це історичний максимум для всього липня, всіх років існування гривні, яка була введена 10 років тому. За його словами, ніколи в липні не було інфляції 0,9%, в усі попередні місяці під такою назвою вона була меншою. І за всі ці роки лише в 1995 році інфляція липня перевищувала показники червня, як сталося тепер.

На думку експерта, в липні інфляція виявилася все ж таки меншою, ніж очікувалося. Але на цей сигнал не можна не реагувати, і насамперед треба ґрунтовно проаналізувати ситуацію. Литвицький вважає, що від інфляційного стрибка, спричиненого адміністративним підвищенням тарифів на енергоносії та послуги (а ще позначилося подорожчання фруктів на 14% порівняно з 8,5% у червні), країну врятувала, ставши своєрідним компенсатором, продовольча дефляція (1,8%), тобто зниження цін на продукти харчування (зокрема на картоплю). Подібне позитивне явище спостерігалося лише в липні 2002 року, коли ціни знизилися на 2,7%.

До серйозних негативів нинішнього липня радник головного банкіра країни зараховує те, що цього місяця стартувала вторинна інфляція, тобто інфляція на товари та послуги, до вартості яких закладені підвищені в ціні енергоносії. Це він називає «тарифним ралі» та нагадує, що саме «День» попереджав про його можливість. До цього Литвицький зараховує не тільки зростання тарифів на газ й електроенергію, а й ціни на послуги зв’язку та транспорту, які дали «двозначну» надбавку. До цього додалося київське, дуже суттєве (30%) підвищення цін на хліб, яке можна назвати піонерним, оскільки, на думку експерта, це буде поганим прикладом для всіх інших областей. «Київ не тільки дав поганий приклад, а й поквапився, оскільки в нас три роки поспіль такі урожаї, а цього року взагалі очікується рекорд, — нарікає Литвицький і припускає, що Антимонопольний комітет може зупинити це підвищення. Водночас він вважає, що Київ зволікає з підвищенням житлово-комунальних тарифів, які треба помірно відпускати в серпні, найпізніше — у вересні-жовтні, щоб це підвищення не поєдналося з традиційною інфляцією останнього кварталу, яка, як правило, найвища.

Зазначивши, що базова інфляція в липні, за яку відповідає Нацбанк, була менша за червневу, експерт наголосив, що вся інфляція липня таким чином є тарифною й адміністративною. При цьому він виділив також інфляційні очікування з політичних причин. «У липні політики, чиновники підіймали планку очікувань зростання цін, і населення дедалі активніше страхувало дедалі вищі доходи через споживчу, а не ощадливу активність. Депозити, звісно, зростали, але ще слабко, люди багато купують, — каже Литвицький і продовжує: — Це для економіки добре, але з іншого боку, це означає, що довіра населення з політичних причин була не дуже високою». «Зараз є шанс усе це заспокоїти, — передбачає він. І, відповідаючи на запитання «Дня» про те, чи є нинішня цінова ситуація «подарунком» для нового уряду, вагається з відповіддю. З одного боку, на його думку, добре те, що інфляція не виросла ще більше, хоча така можливість була. З іншого боку, сьогодні стало відомо, що з 1 вересня ціни на електроенергію виростуть ще на 25%. Як це назвати?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати