Арсенал без культури
Дата відкриття музейного комплексу досі не відома
Будівля колишнього заводу «Арсенал» нині більше схожа на руїни, аніж на зародок культурного центру європейського рівня. На території величезного чотирикутника чимало робітників і техніки, скрізь загорожі, однак жодного завершеного «шматка роботи» не видно.
За планом, перша черга майбутнього музею — власне будівля, де розміститься музей, — має бути закінчена до 2009 року. Сьогодні ж готові тільки макети проекту. Як писав «День», указ про створення музейного комплексу «Мистецький арсенал» Президент України Віктор Ющенко підписав ще минулого року. Монументальний проект одразу охрестили «українським Лувром» і вирішили облаштувати його в три черги: окрім приміщення музею тут планують перетворити територію цитаделі та Києво-Печерської лаври в єдиний духовно-культурний центр столиці. Це значить, що крім реставрації та переобладнання колишнього заводу буде відновлено вали і створено відповідну інфраструктуру: готель, конгрес-хол, концертний зал тощо. У лютому цього року відбулася офіційна презентація проекту, прозвучали обіцянки... Минуло півроку — і жодних громадських обговорень, жодних позитивних зрушень. Хіба що скандалів не стало більше.
Основна ідея музею — показати світові обличчя України в усій красі. І поза тим — заробити якісь гроші на туристах. Гроші обіцяють бути чималі, оскільки до новітнього культурного центру мали б переміститися близько десяти музеїв та кількадесят розважальних закладів. Аби створити все це на дiйсно європейському рівні, державному бюджету потрібно за різними підрахунками від 800 мільйонів до 1,3 мільярда гривень і кілька років нетомної праці. Звичайно, не все за державні гроші — частину коштів держава просить у благодійників та інвесторів. Однак нині завершити будівництво неможливо: будівельні роботи значно ускладнені тим, що й досі не створено повної концепції майбутнього культурного центру — тобто завершити розробку проекту, а також виставити його на тендер не можна. Затримування розробки концепції у Міністерстві архітектури й туризму пов’язують із тим, що досі невідомо, які саме експозиції опиняться в «українському Луврі».
Утім, коли із першою чергою будівництва ще хоч щось зрозуміло, то як бути з навколишньою територією поки що неясно. Без перебільшення: скільки архітекторів, стільки й ідей. Керівники будівництва з «Укрреставрації» схиляються до перекриття вулиці Січневого повстання для машин і перетворення її на пішохідну зону. В такому випадку вали буде зведено, а ворота, фундамент яких іще залишився, — повністю відновлено. Щоб перетворити зали колишнього військового об’єкта на приміщення для прийому, наприклад іноземних делегацій, необхідно зробити покриття у внутрішньому дворі та влаштувати кількаповерхові підземні коридори. У підземеллі, найімовірніше, розташуються й інші необхідні комунікації. Якщо ж внутрішній двір, як мріється авторам проекту, буде накрито прозорим «ковпаком» (близько 40 млн. доларів), то цей простір можна буде використовувати протягом усього року.
Інший бік питання турбує служителів Києво-Печерської лаври: чи не загрожує це будівництво храмам, територія яких має складний гідрогеологічний баланс? Нехтувати безпекою культових споруд не можна, бо не виключено, що під час «арсенального» будівництва у церквах з’являться тріщини і з часом вони «сповзуть» до води — тим більше, що навіть зараз Лавра має проблеми з обвалами в печерах...
Офіційного роз’яснення цієї ситуації, звіту щодо робіт, які вже виконано, чи щодо коштів, які вже вкладено, українська громадськість поки що не отримує. Подивитися на будівництво і висловити своє бачення майбутнього «Мистецького арсеналу» учора мав мер Києва Леонід Черновецький. Натомість розглядати макети приїхав його заступник Сергій Довгий. Пройшовши кількома коридорами «українського Лувру» і вислухавши пояснення відповідальних за будівництво, секретар КМДА висловив думку, що вже за три- чотири роки «Арсенал» буде відкрито. Відповідальні ж за будівництво особи не перестають скаржитися на відсутність відповідних коштів і документів. Які висновки із побаченого зроблять у КМДА — котра теж частково фінансує будівництво — ще не відомо. Але факт: ні мистецтва, ні культури у «Мистецькому арсеналі» наразі не видно.