Марек СIВЕЦЬ: Універсал — серйозний крок до об’єднання країни
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20060802/4127-3-3.jpg)
Чи може запропонований президентом України Віктором Ющенком Універсал об’єднати політичну еліту України? Чи потрібно Україні проводити перевибори, чи краще сформувати коаліцію на базі партій, які зараз представлені в парламенті? Про це розповідає голова делегації Європарламенту по зв’язках з Україною Марек СІВЕЦЬ, колишній секретар бюро національної безпеки Польщі.
— Універсал є дуже серйозною і важливою ініціативою Президента. До виборів, під час виборів, я часто говорив про необхідність складення різними українськими партіями списку проблем, які є дуже важливими і над вирішенням яких вони готові разом працювати заради майбутнього країни. Як я переконався, цей універсал включає важливі для суспільства проблеми, більшість яких під час виборів були предметом суперечок.
— Як ви вважаєте, політики мають йти за народом чи вести народ?
— У країнах молодої демократії, як приміром Польща та Україна, необхідно об’єднувати ці дві тези. Перш за все, на виборах політики отримали мандат від народу. Але тепер вони мають показати людям напрямок, куди рухатися. Візьмемо для прикладу тему НАТО. Якщо зараз політики хотіли би йти з народом в цьому напрямку, то нічого не було б досягнуто. Адже зараз більшість виступає проти. Політикам треба говорити з людьми і показувати, які рішення з точки зору стратегічних інтересів є кращими для країни. Якби політики розказали людям, що членство в НАТО добре, то люди могли б змінити свою думку. Потрібен лідер, який узяв би на себе ризик пропагувати непопулярні ідеї і показувати людям, що реалізація цих ідей принесе країні вигоду. Дуже важливо, щоб з’явився такий лідер. Всі стратегічні рішення, які ухвалювались у Європі чи Польщі, спочатку були непопулярні. А після роз’яснень люди зрозуміли, що ці ідеї добрі для країни.
— Один із пунктів Універсалу передбачає, що підписання цього документу є базою для створення коаліції. Як ви гадаєте, дійсно, зараз може бути створена нова коаліція в Україні?
— Це можливо. Я думаю, що підписання Універсалу — це перший і серйозний крок для об’єднання країни, яка глибоко розділена.
— А якщо вибирати між перевиборами і формуванням нової коаліції, — що краще для України?
— Абсолютно переконаний, що для України краще створення коаліції. Люди, які виступають за проведення нових виборів думають так: «Мені не подобається це рішення, і для мене буде краще після нових виборів». Дуже часто трапляється так, що нове рішення буває гіршим. Я не бачу на цей час кращих рішень. Адже на сьогодні люди показали, хто кого підтримує. Одним це подобається, другим — ні. Але це — вибір людей з дотриманням демократії.
Проведення перевиборів показало б, що політична еліта і лідери є дуже егоїстичними і не вміють домовлятися. Це для людей і політиків серйозний сигнал. Людям треба думати, за кого, за яку партію вони голосують. Можливо, треба шукати інших лідерів. Якщо вони не домовились. Але ж існує багато спільних ідей, які вони можуть разом реалізувати. І Універсал показує, що така можливість є.
— Ви все-таки вважаєте, що нових виборів не треба і сторони мають домовитися?
— Треба показати людям в Україні й у світi, що є прем’єр-міністр, більшість у парламенті, і все це сталося за активної участі Президента. Тому що Президент в Україні — це торгова марка, особа, яка є гарантією позитивного демократичного напрямку руху країни. Дуже важливо, щоб це сталося з Президентом, а не проти Президента.