Ланцюжок безвладдя
У Дніпропетровську чекають на призначення прем’єра, щоб обрати голову облрадиСьогодні на Дніпропетровщині вкотре спробують обрати керівництво облради — голова дніпропетровської обласної виборчої комісії Анатолій Галка сповістив депутатів про поновлення роботи першої сесії, перерваної ним два місяці тому назад. Цього засідання, призначеного на 28 липня, народним обранцям довелося терпляче чекати, задовольняючись чутками про різке погіршення здоров’я голови облвиборчкома. А ті, у кого не вистачило терпіння, звернулися в обласну прокуратуру з вимогою притягнути його до карної відповідальності за зловживання службовим положенням, тобто за умисне зволікання з метою перешкодити обранню законного керівництва облради. Незабаром після того Анатолій Кузьмич, якого не могла знайти навіть губернатор Н. Деєва, подав ознаки життя.
Як би там не було, але серед дніпропетровських депутатів уже давно точаться розмови про те, що недугою А. Галки «диригує» нинішній голова облради Микола Швець, який не проти знову посісти крісло керівника. Про це прямо заявив на нещодавній прес-конференції лідер обласної організації КПУ, народний депутат України Віктор Борщевський. Парламентарій звернув увагу журналістів на те, що А. Галка «раптово зліг» після того, як комуністи довели підтасовування результатів виборів в обласну раду. У результаті цієї маніпуляції більше 24 тисяч голосів дніпропетровців, поданих за різні партії й блоки, були «приплюсовані» Народному Союзу «Наша Україна», чий список очолює Н. Швець. «Нездужання» голови виборчкому, на думку В. Борщевського, відчувалося й пізніше. Відкриття першої сесії облради довго відкладалося, а коли вибори голови «пішли не за тим сценарієм», перерви між засіданнями почали ставати все довшими. Причому без будь-якого пояснення з боку головуючого на сесії — голови облвиборчкома А. Галки.
Останнього разу, а саме 2 червня, противників Н. Швеця з Партії регіонів і КПУ охорона облради, а також представники міліцейського спецпідрозділу «Беркут», спробували... не пустити на сесію. При цьому депутатам порвали одяг і пошкодили ноги кованими черевиками. Після чергової, невдалої спроби переобрати голову, А. Галка знову зник із поля зору депутатів і з’явився лише через два місяці. За цей час від коаліції, яка підтримує Н. Швеця, очевидно, пересвідчившись у повній безперспективності витівки з його обранням на новий термін, відокремилася значна частина депутатів із Блоку П. Лазаренка. Сам «каліфорнійський в’язень» із заокеанської далечини несподівано обрушився з критикою на нинішнє керівництво області — за його безпорадність і втрату «важелів управління». Тепер, зі слів противників Н. Швеця, їхня коаліція, що складається з регіоналів, комуністів, лазаренківців і депутатів, що примкнули до них із Блоку В. Литвина, нараховує ледь не дві третини складу усього депутатського корпусу. У разі чого, ця більшість розраховує самостійно зібрати сесію, обрати свого головуючого, а потім і законного голову обласної ради. Саме ця обставина, як говорять, і стала найкращими «ліками» для голови облвиборчкому. Принаймні він знову з’явився в стінах облради й призначив дату чергового засідання.
Тим часом, в облрадівських кулуарах скептики висловлюють думку, що сесія знову може закінчитися безрезультатно. Виною тому повна невизначеність у Києві із затвердженням прем’єр- міністра й нового уряду. Якщо в його склад увійдуть народні депутати від фракції «Наша Україна», то у Н. Швеця, за рахунок його просування в блоковому списку, з’явиться шанс самому стати членом парламенту й гідно піти з посади. Не випадково тому, говорять депутати, й дата поновлення роботи сесії облради була призначена на 28 липня.
Проте Президент В. Ющенко, як і раніше, бариться. Як наслідок, нікуди поспішати й дніпропетровським чиновникам, а також правоохоронцям. Не завершилося за два місяці, наприклад, розслідування карних справ, пов’язаних із побиттям народних депутатів охоронцями облради. У прес-службі прокурора області В. повідомляють, що слідчі ще не завершили свою роботу.
Тим часом, дніпропетровці, що спостерігають за перипетіями виборів голови обласної ради, все частіше свою «малу батьківщину», що стала жертвою запеклої боротьби за владу, з похмурим гумором називають «областю без голови» або просто «безголовою областю».