Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Війна за ефір

Голодування луганських журналістів принесло результат
17 червня, 00:00

Співробітники інформаційної служби Луганської обласної державної телерадіокомпанії (ЛОДТРК) учора припинили голодування, оголошене в середу. У другій половині дня допомогти вирішити ситуацію прибули заступник голови Держкомітету з питань телебачення і радіомовлення Віктор Петренко і відомий журналіст Андрій Шевченко (народний депутат від БЮТ).

Ще під час переговорів з виконувачем обов’язків гендиректора телекомпанії Віталієм Гаркушею стало відомо про те, що голодування припинено, а Євгенія Соломіна поновили на попередній посаді. Журналісти також підписали меморандум про невтручання адміністрації у творчий процес.

16 працівників інформаційної служби Луганської обласної державної телерадіокомпанії оголосили безстрокове голодування на знак протесту проти незаконного, на їхню думку, звільнення з посади свого безпосереднього керівника, заступника гендиректора Євгена Соломіна. Самі співробітники відділу інформаційного мовлення пояснюють прийняте рішення політичними мотивами.

Конфліктна ситуація виникла більш як тиждень тому, коли виконуючий обов’язки керівника телекомпанії Віталій Гаркуша звинуватив державного службовця Соломіна у неналежному виконанні своїх службових обов’язків у частині дотримання хронометражу передач, включених до держзамовлення. Головний аргумент — випуски новин виходять меншої тривалості, ніж того вимагають затверджені нормативи. Тому в понеділок Соломіна звільняють, не допускають пройти до кабінету забрати особисті речі і в супроводі міліціонерів примушують залишити межі телекомпанії. У вівторок вечірній випуск новин було перервано через сюжет про звільнення Соломіна новим куратором цього напряму Юрієм Казаковим.

Напружена ситуація навколо держтелеканалу виникла рівно рік тому, коли з ефіру було забрано продакшн-студію ЗАТ «Луганська обласна телерадіокомпанія» (ЛОТ), яка за символічну плату розміщувала власні програми, що відрізнялися різкою опозиційністю у відношенні до чинної влади. Саме акціонерне товариство було створене в лютому 2004 року за участі вугледобувної корпорації «Новий Донбас» та Луганської обласної ради, яка в обмін на 9% акцій передала уже наявні телепередавачі. Більшу частину з них якимось чином «експропріювали» у обласної державної телекомпанії, додавши і передавачі. Засновники ЗАТ «ЛОТ» сподівалися отримати ліцензію на мовлення, але вирішили зекономити на витратах, тому виходили в ефір на держканалі, акумулювавши звідти кращі кадри. Ці відносини підкріпили договором про співпрацю з ЛОДТРК, істотною умовою якого стала можливість використання передавачів ЗАТ «ЛОТ» в обмін на надання десяти годин ефіру.

Після помаранчевої революції цей договір держкомпанія в односторонньому порядку розірвала, внаслідок чого «фірмачі» отримали ефір на каналі НТН, а їхній керівник Родіон Мірошник став прес-секретарем Віктора Януковича. Різні джерела вказують на те, що контрольний пакет належних ЗАТ «ЛОТ» акцій було куплено структурами, близькими до лідера Республіканської партії України Юрія Бойка. При губернаторі Данилові посада гендиректора ЛОДТРК дісталася його однодумцю Олегу Небольсину, якому вдалося пролонгувати договір у частині використання передавачів ЗАТ держтелебаченням Луганщини за некомерційними розцінками до 31 травня поточного року. Після парламентських виборів верхівка луганських «регіоналів» несамовито виступала проти персони Небольсина, внаслідок чого він написав заяву про звільнення за власним бажанням. 15 травня пану Мірошнику вдалося посадити в крісло керівника ЛОДТРК колишнього гендиректора українсько-російської телекомпанії «КРТ», що знаходиться у власності екс-генпрокурора Васильєва.

Парламентські вибори торкнулися і ЗАТ «ЛОТ»: їхні програми перестали виходити в ефірі НТН, і перед керівництвом приватної компанії постало питання про розміщення своєї продукції. Передбачуючи бажання останньої повернутися на держканал, на початку червня творчий колектив ЛОДТРК звернувся до Президента з листом, у якому обурювався відмовою нового керівника внести до колективного договору редакційну угоду, що захищає журналістів від тиску адміністрації. Євген Соломін, який користується популярністю серед молодих колег у службі інформації, також поставив свій підпис під цим зверненням і зняв сюжет про реальний стан справ для телеканалу СТБ, позаштатним кореспондентом якого він є.

Віталій Гаркуша бачить вирішення проблеми подальшого використання передавачів ЗАТ «ЛОТ» держканалом за неринковими цінами лише у формі повернення в ефір продукції продакшн-студії, чия спрямованість — критикувати помаранчеву владу і виражати позицію опозиційної Луганської облради. Місцеві ж спостерігачі передбачають: майбутні переговори обов’язково призведуть до того, що «телерупор» регіоналів усе-таки з’явиться в ефірі ЛОДТРК, а протести голодуючих просто проігнорують. Прокуратура області поки не піднімає основного питання — чи було дотримано закону при передачі депутатами обласної ради державних передавачів до статутного фонду ЗАТ «ЛОТ».

...Учорашній день, до речі, показав, що питання про передавачі ЗАТ «ЛОТ» залишається відкритим, за його вирішення візьметься Господарський суд.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати