Перейти до основного вмісту

«Соціальний» лікар

У системі опіки з’явиться нова служба
20 вересня, 00:00

Вже півроку в Україні ведеться робота зі створення інтегрованих служб для вразливих родин і дітей. Їхнє завдання — «ставити діагноз» родинам iз дітьми, «хворими» на соціальну проблему, а потім вирішувати — чи самим їм справлятися з завданням чи залучати вузьких фахівців. Завдання «оздоровлення» полягає в створенні прийнятних для перебування дитини умов, які створюються родинним оточенням. Дитина не повинна жити без належної опіки рідних і тим більше — на вулиці. Щоб не допустити такого в кризовій родині, інтеграційним службам доведеться координувати зусилля цілого ряду соціальних структур, які вже є в країні, а також новоутворюваних.

Сьогодні в нас покликані підтримувати комфортність родини для дитини такі структури: Центри соціальних служб для родини, дітей і молоді (здійснюють різні соціальні послуги), служби в справах неповнолітніх (стоять на варті прав дитини), управління у справах сім’ї та молоді (займаються законодавчим захистом), відділи освіти та науки при місцевих адміністраціях (вирішують долю дитини щодо її перебування в родині чи установі), а також представники громадських організацій, які реалізують різні соціальні проекти — «Кожній дитині», Християнський дитячий фонд, «Надія і житло для дітей». Цікаво, що окремі соціальні послуги, які досі надавалися населенню як соціальні програми, які мають, як відомо, обмежений термін дії, стануть постійним сервісом. Кабінет Міністрів України затверджує створення спеціальних установ. Йдеться про соціальні гуртожитки, Центри матері й дитини, Центри денного перебування дітей із особливими потребами, спеціальні центри для денного перебування ВІЛ-інфікованих дітей, а також гуртожитки для сиріт у віці 15—23-х років.

Iз вчорашнього дня команда майбутніх тренерів, які готують працівників для таких служб координації (в рамках програми ЄС ТАСІС «Розвиток інтегрованих соціальних служб для вразливих родин і дітей»), на два тижні «засіла за парти». Їх буде ознайомлено з теоретичними основами соціальної роботи, з нормативно- правовою базою розвитку служб підтримки родини і правовою базою захисту дитинства. А також із державною та родинною формами опіки над дітьми, зі способами профілактики насильства над дітьми і з особливостями соціального супроводу родини під час кризи. Слухачі курсів на тренінгах займуться освоєнням інноваційних підходів розв’язання родинних конфліктів. Зокрема їх познайомлять із методикою проведення родинних групових рад.

Команда тренерів складається з представників Київської області, які мають досвід соціальної роботи з кризовими родинами та дітьми. Свій досвід вони передаватимуть всією Україною. Інтегровані служби в міру свого розвитку працюватимуть у трьох напрямках. Перший — збереження, оскільки це можливо, для дитини біологічної родини як середовища для її перебування та виховання. Другий — повернення в рідну сім’ю з інтернатів. Третій — забезпечення родинної форми виховання — в дитячому будинку сімейного типу, прийомній родині чи як найбільш бажаний варіант — у родині усиновлювачів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати