Перейти до основного вмісту

Книжкова учта в місті Лева

20 вересня, 00:00
ЗАЧИТАЛИСЯ... БІЛЯ СТЕНДУ «Дня» НА ФОРУМІ ВИДАВЦІВ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Щойно у Львові завершилася ХII національна книжкова виставка-ярмарок «Форум видавців у Львові». Ярмарок тривав традиційні чотири доби, проте, як і обіцяли організатори, за розмахом вийшов вельми помітним, можна сказати, рекордним: близько 300 видавництв зі своїми новинками, 250 акцій різного штибу — і суто видавничі, і літературні, музичні, театральні. Причому — не тільки у Палаці мистецтв на вулиці Коперника — звичному «форумовому» місці, — а й у Театрі імені Леся Курбаса, Національному театрі імені Марії Заньковецької, Музичній академії, Будинку архітектора (тобто Пороховій вежі), галереї «Дзига», Національному університеті імені Франка, клубі «Лялька», Етнографічному музеї, а також на проспекті Свободи біля пам'ятника Шевченку, в Італійському дворику — тобто, практично по всьому старому Львову...

Більш детальний аналіз — ще попереду, але вже зараз можна із впевненістю констатувати — поміж вітчизняними видавцями встановилася реальна конкуренція за читача. Причому — як читача фахового, освіченого, активного і політично, і соціально, і культурно, — так і за більш масову авдиторію. Поліграфічна якість багатьох видань просто вражає — навіть не хочеться згадувати, що ще з десяток років тому про таке годі було й мріяти. Друкують багато спеціалізованої, наукової, академічної, дослідницької літератури — перед веде тут, безумовно, інтелектуальне видавництво «Критика» (Київ), що представило на ярмарку декілька просто-таки вражаючих своєю якістю видань. Приємно й те, що виріс і зміцнів значний прошарок літераторів — прозаїків і поетів, молодих і середнього віку, причому в деяких із них вже практично культовий статус, і їх шанувальники хіба двері не виносять, щоб потрапити на чергові читання. Ну і, звичайно, радує розвиток більш невибагливої, але також необхідної жанрової «попси»; україномовні детективи, мелодрами, триллери — то вже не дивина.

Звичайно, що боротьба за нагороди Форуму — тих знаменитих «равликів» — була вельми гострою. Ось кінцевий список переможців (з офіційними формулюваннями жюрі).

Ґран-прі присуджено книзі «Україна на стародавніх картах» (ДНВП «Картографія», м. Київ) — за високопрофесійний підхід і якісне мистецьке відтворення унікального науково-історичного матеріалу.

Дванадцятьма найкращими книжками Форуму визнано:

1. Володимир Овчинников. «Iсторія книги» (видавництво «Світ», м. Львів) — за ґрунтовне висвітлення історичного досвіду європейського книговидання та високоякісне оформлення книги.

2. Олена Никорак. «Українська народна тканина» (Iнститут народознавства НАН України, м. Львів) — за унікальне дослідження джерел, шляхів історичного розвитку та своєрідності ткацтва в Україні.

3. Василь Сімович. Праці: В 2 т. (видавництво «Книги — ХХI», м. Чернівці) — за повернення українській гуманітарній спільноті наукової спадщини видатного українського філолога та культуролога.

4. Павло Воловик. «Фізика для університетів» (видавництво «Перун», Київ—Iрпінь) — за вдале архітектонічне вирішення і стислий системний виклад основних засад сучасних фізичних знань.

5. Олег Купчинський. «Акти та документи Галицько- Волинського князівства» (Наукове товариство імені Шевченка, м. Львів) — за багаторічний науковий подвиг автора, зреалізований у досконалому видавничому втіленні.

6. Франсуа Рабле. «Ґарґантюа та Пантаґрюель» у перекладі Анатоля Перепаді (видавництво «Кальварія», м. Львів) — за еталонне з погляду видавничої культури видання найкращого в східній Європі перекладу класичного архітвору французького Ренесансу.

7. «Незнайома»: Антологія української «жіночої» прози та есеїстики II пол. ХХ — поч. ХХI ст. / Авторський проект Василя Ґабора (літературна агенція «Піраміда», Львів) — за унікальний авторський проект, що представляє найвищі досягнення сучасної української жіночої прози.

8. Микола Вінграновський. Вибрані твори: У 3 т. (видавництво «Богдан», м. Тернопіль) — за вишукане і досконале видання творчої спадщини одного з найоригінальніших українських поетів-шістдесятників.

9. «Олександр Архипенко: візія і тяглість» (видавництво «Родовід», м. Київ, у співпраці з Українським музеєм у Нью-Йорку) — за найповніше представлення спадщини найвидатнішого українського скульптора-авангардиста.

10. Iван Малкович. «Ліза та її сни» (видавництво «А-ба- ба-га-ла-ма-га», м. Київ) — за оригінальність задуму і вишуканість у представленні світової мистецької спадщини для найменших.

11. «Мазепіана» / Проект Сергія Якутовича (видавництво «Дуліби», м. Київ) — за унікальний мистецький проект, що втілює в графіці головні сюжети світової «мазепіани».

12. «Україна — козацька держава» / Проект Володимира Недяка (видавництво «Емма», м. Київ) — за енциклопедичне висвітлення образу Козацької України в розкішному поліграфічному виконанні.

Додатково були присуджені сiм спеціальних відзнак журі Форуму:

1. Василь Балух, Віктор Коцур. «Iсторія стародавнього Риму» (видавництво «Книги — ХХI», м. Чернівці) — за доступне й вичерпне наукове висвітлення ролі Стародавнього Риму у всесвітньо-історичному розвитку.

2. Валерій Корнійчук. «Ліричний універсум Iвана Франка» (Львівський національний університет імені Iвана Франка) — за оригінальну інтерпретацію еволюції естетичної свідомості Iвана Франка.

3. Григорій Бардиш. «Проектний аналіз» (Львівський банківський інститут НБУ, м. Львів) — за актуальність і вагомість змісту та оригінальність викладу.

4. «Iсторія міста Харкова ХХ ст.» (видавництво «Фоліо», м. Харків) — за гідне продовження традицій Дмитра Багалія у справі вивчення історії Харкова та вдале видавниче втілення.

5. Андрій Содомора. «Наодинці зі Львовом» (видавництво «Літопис», м. Львів) — за неповторний образ старого Львова, витворений гармонійним поєднанням поезій видатного майстра поетичного перекладу та високомистецьких світлин.

6. Віктор Неборак. «Літаюча голова» та інші вірші» в перекладах Михайла Найдана (видавництво «Срібне слово», м. Львів) — за вдалу спробу представити знамениту книгу поета-«бубабіста» англійською мовою та адекватне художнє оформлення.

7. «Гетьмани України на поштових марках» / Художник Сергій Якутович (видавництво «Марка України», м. Київ) — за високомистецьке втілення української історичної спадщини засобами філателії.

Окрема категорія — то нагороди не окремим виданням, а видавництвам — «за вагомий внесок у становлення та розвиток українського книговидання»:

1. Міжнародна агенція «BeeZone» (м. Київ) за книгу Григорія Темка «Третій Рим: імперія проти України» — за обґрунтоване наукове тлумачення історичних взаємин України з Російською імперією.

2. Видавництво «Факт» (м. Київ) за «Антологію японської класичної поезії» в перекладах Iвана Бондаренка — за високомистецьке видання японської поетичної класики в перекладах та оригіналі.

3. Видавництво «Ранок» (м. Харків) за серію оригінальних видань літератури для дітей — найбільшому видавництву української дитячої книги — за долучення маленьких українців до світової літератури.

4. Львівський банківський інститут НБУ за серію підручників та посібників для вищої школи — за багаторічну плідну видавничу діяльність у царині навчально-методичної літератури економічного спрямування.

5. Українське Біблійне Товариство та Благодійний фонд «Книга» за фахове наукове видання «Острозької Біблії» — за сумлінне наукове опрацювання та перевидання визначної пам'ятки української сакральної літератури.

Нарешті, чотири персональні відзнаки президента Форуму Олександри Коваль:

1. Видавничий дім «Києво-Могилянська академія» за книгу «Українська мова у ХХ ст.: історія лінгвоциду» / За редакцією Лариси Масенко.

2. Видавництво «Дуліби» (м. Київ) за книгу «Битий шлях, або Україна, якою ми її любимо».

3. Видавництво «Лілея- НВ» (м. Iвано-Франківськ) за серію видань сучасної української прози.

4. Видавництво «Критика» (м. Київ) за книгу Тамари Гундорової «Післячорнобильська бібліотека. Український літературний постмодерн».

I — спеціальна відзнака дитячого журі:

Гаврило Троєпольський. «Білий Бім Чорне вухо» (видавництво «Школа», м. Київ).

Більш детально про події Форуму, про ситуацію в книговиданні через призму цієї події, і, звичайно, про презентацію двох нових книжок із серії «Бібліотека «Дня» ви зможете дізнатися у найближчих числах нашої газети.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати