Коротко / УКРАЇНА
Депутати мають право на будь-який спосіб захисту права
Народні депутати мають право обрати будь-який спосіб захисту прав людини в рамках закону, вважає уповноважений Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова. «Обрати спосіб захисту прав людини — це право народного депутата, але це має бути в рамках закону», — сказала Н. Карпачова вчора в інтерв’ю журналістам, відповідаючи на запитання, чи мали народні депутати право, зокрема приковувати себе наручниками до колишнього глави Закарпатської облдержадміністрації Івана Різака, щоб не дозволити представникам правоохоронних органів перевести його з лікарні до слідчого ізолятора. Омбудсман повідомила, що в суботу вранці до неї звернулася група народних депутатів із приводу застосування проти них сили представниками правоохоронних органів. За її словами, її співробітники одразу ж виїхали до Закарпаття, де проводять перевірку події. Н. Карпачова наголосила, що може сказати, що правоохоронці застосували в лікарняній палаті І. Різака проти народних депутатів силу. Таким чином представники правоохоронних органів порушили статтю 802 Конституції України, що визначає принцип недоторканності народного депутата, передає слова омбудсмана Інтерфакс-Україна. Н. Карпачова також зазначила, що в Україні тривають масові затримання й арешти. «Вони продовжуються і донині», — сказала омбудсман, додавши, що уповноважений із прав людини завалена листами та зверненнями від українських громадян із цього приводу.
Депутата Кушнарьова хочуть відкликати
Здається, колишній голова Харківської обладміністрації Євген Кушнарьов, який пішов з активної політичної арени, не хоче розлучатися хоча б з якоюсь владою. Він усе ще залишається депутатом облради, хоч його виборці дуже серйозно налаштовані проти нього. Претензії між собою сторони вирішили з’ясовувати за допомогою суду. Ще у лютому цього року кілька сотень жителів Краснокутського району, де у 2002 році обрали Кушнарьова в облраду, зібравшись на екстрену нараду, майже одноголосно вирішили розпочати зворотний процес та ініціювати відкликання колишнього губернатора з облради. Основна претензія полягала в тому, що депутат не виконав більшості передвиборних обіцянок. У селах розруха й запустіння, занепад місцевої економіки і соціальної інфраструктури. Після нетривалих заминок обласна територіальна виборча комісія прийняла протоколи зборів виборців села Каплунівка Краснокутського району, де й обирався екс-губернатор. Крім того, представнику ініціативної групи виборців було видано підписні листи, за якими протягом місяця потрібно було зібрати не менше 5% підписів жителів району — це близько 1250 виборців. У наданих списках було виявлено недоліки щодо відсутності адрес людей, які підписалися, що стало приводом для припинення відкликання. Однак невдовзі з’ясувалося, що в багатьох селах відсутня нумерація будинків і навіть немає вулиць, списки визнано дійсними і постановою членів обласної територіальної виборчої комісії було прийнято рішення провести 5 червня в окрузі №25 вибори, на яких і мали б вирішити долю Кушнарьова: бути чи не бути йому депутатом. Але не всі члени комісії були згодні з постановою. Так, голова комісії з депутатської етики Анатолій Вінник наполягав на тому, що у відведений законом місячний термін ініціативна група не вклалася, а отже рішення не може бути правильним, і питанням про відкликання займатиметься суд. Ймовірно, що саме цю можливість і реалізовував екс-губернатор, звернувшись до суду, щоб оскаржити рішення обласної виборчої комісії і думку своїх виборців. Ініціювати суд Кушнарьов захотів, та бути на його засіданнi ні він, ні його представники не захотіли, тому розгляд справи перенесли на кінець травня. Справа затягується, а незадоволеним виборцям поки доводиться миритися з обраним раніше депутатом, повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.
Кримчани їдять радіоактивні гриби?
На сході Криму існує загроза радіоактивного зараження. В околицях Керчі під землею знаходяться корпуси стратегічних бомбардувальників, які брали участь у випробуваннях ядерних бомб на Семипалатинському полігоні. За даними екологів, рівень радіації на місці поховання у багато разів перевищує допустиму норму, передає УНІАН. Тим часом, секретний об’єкт практично не охороняється. Місцеві жителі збирають там металолом, полюють на зайців і ходять по гриби. Територія за колючим дротом — улюблене місце для ігор дітей. За словами лікарів, у половини місцевих школярів збільшена щитовидна залоза. Місяць тому МНС Криму звернулося до уряду України з пропозицією організувати вивіз та утилізацію радіоактивних відходів. Однак рішення не прийнято й досі.
Бакалавр за три роки
Термін навчання деяким професіям у вищих навчальних закладах України може становити три роки, заявив міністр освіти України Станіслав Ніколаєнко в ефірі 5 каналу. Йдеться про низку спеціальностей, які вимагають менш складних знань і умінь, а отже — і меншого часу для опанування. Загалом же Україна схиляється до чотирирічного терміну навчання для бакалаврів, повідомляє Інтерфакс. Це пояснюється складністю завдань, які стоять перед українською економікою. На думку міністра освіти і науки, поряд із чотирирічним бакалавратом має право на існування і трирічний, але лише для навчання окремим спеціальностям. За словами міністра, в Європі чітко визначено, що термін навчання на бакалавра має становити не менше трьох років. У зв’язку з цим міністр заявив про те, що можлива деяка «освітня економія» років. Відповідаючи на запитання журналіста про те, чи будуть українські студенти мати реальну можливість продовжити навчання в європейських вузах, С. Ніколаєнко відповів позитивно, додавши, що багато студентів наших університетів уже скористалися цією можливістю, тому що близько десяти українських вузів підписали Болонську хартію, не чекаючи, поки держава її ратифікує. Він повідомив, уже ведуться переговори про те, щоб направити в західні університети кілька тисяч українських студентів за рахунок грантів. І ще — планується направляти на навчання за кордон і за бюджетні кошти.
Випуск газети №:
№90, (2005)Рубрика
День України