Права автономії порушено?
Екс-міністр фінансів Криму має намір подати до суду на ПрезидентаМинулого тижня міністр фінансів Криму Олександр Гресс був одним із головних ньюсмейкерів. Виступаючи на сесії, він заявив, що подає у відставку, заявивши, що «політичним діячам не місце в Міністерстві фінансів тому, що гроші не люблять політики». Потім на спеціальній прес-конференції він пояснив, що піде з посади незалежно від того, прийме чи ні його відставку новий глава уряду. Як причину він висунув свою незгоду з призначенням главою уряду Криму людини з явно некримським походженням. Більш того, він оприлюднив одразу три новини. По-перше, чесно сказав, що мав намір голосувати проти призначення Анатолія Матвієнка, проте віддав картку Сергію Куніцину і той проголосував нею за нового прем’єра.
По-друге, Олександр Гресс заявив, що має намір подати до суду на Президента України Віктора Ющенка, який, на його думку, нехтував повноваженнями автономії. «Всі відповідальні перед законом, — зазначив Олександр Гресс. — Я вважаю, що Президент України порушив Конституцію Криму, таким чином порушив мої права як громадянина України, як кримчанина, як депутата Верховної Ради Криму». Кандидатуру нового кримського прем’єра Анатолія Матвієнка фактично вніс Президент України, хоча, за Конституцією АРК, він має право лише узгоджувати цю кандидатуру, а вносить її Верховна Рада. «Верховна Рада Криму — це не сільрада, куди можна прийти й указувати, мовляв, тисніть на кнопки, все вже вирішене», — каже він. Гресс зазначив, що розцінює своє звернення до суду як «тест на демократичність».
По-третє, він стверджує, що екс-голова Ради міністрів Криму Сергій Куніцин врятував багатьох своїх соратників від репресій і переслідувань, написавши заяву про відставку. Кримські спостерігачі розцінили відставку Куніцина як обмін добровільної заяви на президентські гарантії непереслідування в контексті безлічі кримінальних справ, порушених прокуратурою по Криму.
З іншого боку, Олександр Гресс заявив, що «Жодного «економічного дива» від кримського уряду під керівництвом нового прем’єра Анатолія Матвієнка, чекати не доводиться. «Чудес не буває. Уже почалися вибори, і єдине, що може зробити за цей рік уряд, — зберегти політичну стабільність на півострові. Жодних проривів у економіці чекати від нього не варто», — вважає він. Крім того, на його думку, для того, щоб Радмін працював ефективно, «потрібна команда однодумців, а не просто група вірних людей. Повинна бути єдина концепція, в рамках якої працюватиме Радмін. Але зараз, за 10 місяців до виборів, це нереально».
І саме для того, щоб не вносити політичні пристрасті в коридори Мінфіну, він заявив про свою відставку. «У Мінфіні, як у банку, повинна бути тиша. Жодної політики. Нам три роки вдавалося залишатися осторонь від політичних пристрастей. Але тепер я йду, щоб цілком присвятити себе проекту «Вибори-2006». «Я йду, щоб повернутися саме з командою. З людьми, які зможуть фундаментально підходити до вирішення кримських проблем», — заявив він. Він також песимістично оцінює й перспективи роботи українського уряду. «Щодо інфляції побоювання є. Я передбачаю, що інфляція лише за один рік, 2005-й, становитиме не менше 20 відсотків». На підтвердження своїх слів Олександр Гресс вказав на високий рівень інфляції за підсумками I кварталу — 4,4 відсотка, а також на значне зростання тарифів і цін на товари та послуги.
Водночас, на думку кримського політолога Володимира Притули, демарш Олександра Гресса з відставкою, неголосуванням і навіть позовом до суду проти Президента Віктора Ющенка має банальну причину: в Криму працює бригада слідчих Генеральної прокуратури, що зацікавилася й діяльністю Мінфіну. Тим часом новий глава уряду Криму Анатолій Матвієнко, попри різночитання в думках із приводу законності його призначення, з головою поринув у роботу. У перші дні він побував в українській гімназії Сімферополя, на будівництві нової будівлі республіканської бібліотеки імені Франка, відвідав Митрополита Сімферопольського та Кримського Владику Лазаря, який відзначав день народження. У ході короткої розмови прем’єр і голова кримської православної конфесії обговорили питання зміцнення стабільності на півострові та висловили готовність до взаємної співпраці для порозуміння між усіма народами та конфесіями, які населяють Крим.
Матвієнко зустрівся з представниками меджлісу та пікетниками, які вже котрий місяць мешкають в наметовому містечку з вимогою відставки уряду Криму та виділення землі. Вивчивши вимоги кримських татар, Анатолій Матвієнко зустрівся з народним депутатом України, головою меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемільовим. За підсумками зустрічі Мустафа Джемільов і Анатолій Матвієнко підписали протокол, згідно з яким наметове містечко після стількох місяців напруженості було зняте й площа вже очищена.
«Земельний бізнес є головним підмурком корупції в Криму, — заявив Анатолій Матвієнко на нараді з мерами міст, яку він провів у суботу. Він зазначив, що на всіх рівнях треба забезпечити прозорість ринку землі, виробити ефективні інструменти залучення інвестицій у рекреаційну зону. Для цього він запропонував використовувати особливі права автономії. Для початку передбачається упорядкувати систему обліку розподілу ділянок, провести серйозну інвентаризацію оренди й суборенди, де ховаються багато зловживань і тіньових схем...