Перейти до основного вмісту

Січ... «феросплавна»

Козацькі пам’ятки відтворюють на кошти металургів
20 квітня, 00:00
САМЕ ЦІ ЗАЛИШКИ МУРІВ ДОЗВОЛИЛИ АРХЕОЛОГАМ ПРИБЛИЗНО ВСТАНОВИТИ РОЗТАШУВАННЯ НІКІТІНСЬКОЇ ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ / ФОТО АВТОРА

Закладкою першого каменя майбутнього меморіалу «Нікітінська Запорозька Січ» у місті Нікополі корпорація «Інтерпайп» минулої суботи вирішила ознаменувати початок реалізації фінансованої нею програми «Відродження історії». І це зайвий раз переконує в тому, що, дійшовши до потрібної фінансової кондиції, великий капітал починає витрачати гроші не лише на власні потреби, але також на культуру та соціальні потреби країни. Схоже, сьогодні такий процес починається й в Україні, тим паче, що Президент звернувся до бізнесу з рекомендацією: час уже витрачати гроші на українську історію. Про це йшлося і на прес-конференції в Нікополі, де міська адміністрація, представники «Інтерпайпу» й історики єдиним фронтом виступали за відродження пам’яті про козацькі часи та стверджували, що, діючи таким чином, можна сприяти створенню повноцінної української національної ідеї.

Викладаючи факти історії, міський голова Сергій Старуна навіть стверджував, що нині незаслужено багато уваги приділяють запорозькій Хортиці, залишаючи осторонь Нікополь, де розташовувались п’ять із восьми Січей, які існували на території Придніпров’я. На його думку, давно слід якось увічнити цю колиску української державності, але грошей на проекти у міста не було, як не було і державної програми.

Ідею створення меморіалу «Нікітінська Запорозька Січ» запропонувала міська громада (точніше сказати — міськрада), а профінансувати будівництво погодилася компанія «Інтерпайп». Як заявив керівник проекту «Відродження історії» Микита Потураєв, український бізнес зараз просто зобов’язаний виступати з соціально значущими програмами, створюючи концепцію українського менталітету: «Ми впевнені, що в рамках програми шляхом об’єднання ресурсів великого українського бізнесу та зусиль місцевої громади, відомих українських вчених і краєзнавців, місту Нікополь буде повернено славу центра козацької України, а створення меморіалу козацької слави стане початком народження справжнього інтересу суспільства до вітчизняної історії в Дніпропетровському регіоні та в Україні загалом». Корпорація також упевнена, що реалізація програми сприятиме відродженню історії, національних цінностей і духовності українського народу, а в зв’язку з цим сподівається на приєднання до проекту органів державної влади, вчених, дослідників, краєзнавців, широких кіл громадськості та всіх, хто небайдужий до минулого, сучасності та майбутнього України. Поряд із будівництвом меморіалу в рамках цієї програми проводитимуть і масштабні археологічні дослідження всього району Середнього та Нижнього Подніпров’я.

Вчені області сприйняли це з ентузіазмом. Як наголосив заступник директора Нікопольського краєзнавчого музею Мирослав Жуковський, навіть нині на території області, яка постійно перебувала на перехрестях усіх воєн, залишилися місця, де в перспективі можна знайти «унікальні речі». Це і старі кургани, і середньовічні міста та поселення, вказані на картах XVIII століття. Цікава, зокрема, історія з Нікітінською Січчю, яку тривалий час вважали залитою водами Каховського водосховища. В архівних документах, виявляється, знайшли згадки та навіть точні її координати.

Але, як зазначила професор Дніпропетровського державного університету, історик Ірина Ковальова, «археологія — наука багатих», і, коли займаєшся нею без коштів, будь-яке дослідження вкрай ускладнюється. Проте Нікітінській Січі, здається, пощастило. «Інтерпайп» планує фінансувати будівництво меморіалу й археологічні дослідження шарів, що стосуються часів Козаччини, як кажуть, «за будь-якої погоди». Хоча про суми його представники вважають за краще не говорити.

Проте сьогодні ще досить важко уявити, яким буде меморіал. Згідно з попереднім планом, представленим начальником відділу архітектури та містобудування міськадміністрації Василем Повстюком, він включатиме Святопокровську церкву, курган зі сторожовою вежею, кілька курінних хат і колодязь. Іншої конкретики журналістам поки що не повідомили, хіба що термін здачі об’єкта — 14 жовтня.

У центрі майбутнього меморіалу — церква. Але якою вона була насправді, достеменно не відомо. Тому при споруді відтворять лише класичний матеріал козацьких споруд — колоди і трикупольність, відому з гравюр. Щоправда, в церкві встановлять збережений до наших днів купольний хрест, під яким, згідно з літописами, молився Богдан Хмельницький, а також ікону Ставротека з частинкою істинного хреста, переданого Всесвітнім патріархом козакам за вірну службу вірі. Та ж сама історія, за словами М. Жуковського, з плануванням Січі. Докладну розробку плану може бути проведено лише після закінчення розкопок, які могли б точніше встановити, якою ж була ця козацька республіка.

Поки ж на місці її орієнтовного розташування немає практично нічого: тільки ділянка відтворених валу та рову й залишки водосховища, що повторює контури цієї частини дельти Дніпра.

Після урочистої закладки каменя Старун розповів «Дню» про те, як проводитимуть роботи. Щоб встигти до 14 жовтня — 400-річчя легендарного кошового отамана Івана Сірка, розкопки триватимуть паралельно з будівництвом меморіалу. Усі знайдені під час розкопок історичні цінності передадуть державі.

Роботи планують проводити швидкими темпами. А оскільки практично всі козацькі споруди зводили з колод, то, на думку Повстюка, особливих складнощів для сучасних будівельників, які звикли працювати з конструкціями зі скла та бетону, вони не становитимуть. Деякі проблеми виникнуть із будівництвом церкви, проте за належного фінансування, яке виділяє «Інтерпайп», їх цілком можна буде вирішити. І навіть у тому випадку, якщо під час розкопок знайдуть щось, що докорінно буде спростовувати нинішні уявлення про Січ, можна буде без особливих проблем переробити колодні споруди. Тож навіть за відсутності конкретного проекту (за прогнозами, він з’явиться лише після травневих свят) ніхто не має сумнівів у тому, що меморіал здадуть вчасно.

Як зазначив Потураєв, цей історичний комплекс допоможе привабити до Нікополя туристів. Для цього тут передбачений ще один об’єкт — наявне водосховище розширять і реконструюють, а на спеціально намитих острівцях, які повторюватимуть контури природних, побудують макети всіх відомих запорозьких Січей. Так що туристи зможуть ознайомитися зі значною частиною матеріальної історії українського козацтва, зібраною в цьому музеї під відкритим небом.

Ще одним елементом комплексу, покликаного нагадати українцям, хто вони та звідки, буде могила Івана Сірка. Останки легендарного отамана, який став символом визвольних воєн, перепоховували п’ять разів, і нарешті вони упокоїлися на кургані, неподалік від Дніпра. За задумом архітекторів, залучених компанією «Інтерпайп», навколишній пейзаж — широкі поля, дніпровські кручі — в поєднанні з величним пам’ятником доповнить меморіал і продемонструє світові, що українці пишаються своїм минулим і хочуть, щоб і сьогодення, і завтрашній день нашої країни були не менш славними.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати