Або по-нашому, або — ніяк?
Збори акціонерів обленерго блокуютьсяЯк і передбачали експерти, в боротьбі за спірні обленерго реалізовано тактику зриву зборів акціонерів. Поки що відбулися збори лише в «Прикарпаттяобленерго». У «Львівобленерго», «Полтаваобленерго», «Чернігівобленерго», «Одесаобленерго», «Сумиобленерго», «Тернопільобленерго» акціонери не змогли реалізувати свої права.
Схоже, що група Костянтина Григоришина (офіційно, як уже повідомляли ЗМІ, її втілює фірма Energy Standart Group) визнає лише один вид «конструктиву» у стосунках iз державою — капітуляцію перед своїми вимогами. «Ми заявляємо, що не братимемо участі в жодних із призначених на найближчий час зборах акціонерів, внаслідок чого вони не відбудуться через відсутність кворуму. Ми чекаємо, що держава, як акціонер, озвучить своє ставлення до тих процесів, які відбувалися в останні два роки в ряді обленерго», — цитує Інтерфакс-Україна прес-реліз компанії Energy Standart Group.
Але де ж, як не на зборах акціонерів можливе вирішення конфлікту? Де кожен акціонер може висловити свою позицію офіційно? Зрештою, де можна почути некулуарну думку держави в особі її повноважних представників? А може, просто немає бажання почути іншу позицію, крім своєї власної?
Яскравим прикладом є також ситуація з проведенням зборів акціонерів на «Тернопільобленерго». У призначений час туди прибули лише представники держави — Національної акціонерної компанії «Енергетична компанія України», а також декілька акціонерів — фізичних осіб. Разом вони становили близько 51% акціонерів. Однак ініціатори скликання зборів — кіпрська компанія Bikontia Enterprises Limited, до якої, як повідомляли «Українські новини», також має стосунок Григоришин, не вшанувала своєю присутністю захід. Можливо вони боялися знову залишитися в меншості й програти боротьбу за пост голови правління, як це сталося на «Прикарпаттяобленерго».
Варто порівняти і реакцію на успішно проведені збори в «Прикарпаттяобленерго». Якщо офіційні особи Держкомісії з цінних паперів і фондового ринку в своєму протоколі зазначили, що збори були проведені з дотриманням чинного законодавства і не викликають у них зауважень, то Energy Standart Group (ESG) виступила із заявою, повною гнівних тирад. Мовляв, як же так, представники НАК не відреагували на оголошений список порушень, які нібито мали місце в роботі керівництва підприємства. Та й самі збори проводилися не на підприємстві, а в санаторії в Косові — в 100 км від обленерго. Хоча заради об’єктивності варто нагадати, що на території самого обленерго акціонерам просто фізично створювали б дискомфорт бійці приватної охоронної фірми «Альфа-Метал», які перебувають там уже місяць. Примітно, що голова Ради оптового ринку електричної енергії України Олександр Сагура насамперед взявся за переговори з регіональною владою, спрямовані на виведення з території ВАТ «Прикарпаттяобленерго» приватних охоронців.
Пропозиція щодо вибраної тактики блокування зборів підтверджується фразою з уже згадуваної заяви Energy Standart Group, поширеної в ЗМІ. На думку компанії, держава вибрала «складну гру» — брати участь у зборах акціонерів, не декларуючи свою позицію іншим акціонерам, знаючи при цьому, що в ряді випадків голоси держпакету акцій будуть вирішальними.
Що значить, не декларуючи позицію? У відповідь на заяву Energy Standart Group НАК «Енергетична компанія України» чітко і ясно запропонувала акціонерам енергопостачаючих компаній відкритий і прозорий діалог для вирішення конфліктної ситуації в проблемних обленерго. Як зазначається в прес-релізі Національної компанії, необхідність пошуку компромісу зумовлено тим, що на декількох обленерго через відсутність кворуму не відбулися заплановані загальні збори акціонерів. У НАК «ЕКУ» зазначають, що, за результатами реєстрації, на збори згаданих енергопостачальних компаній не з’явилися акціонери, які ініціювали їх — ESG, що так голосно заявила про свої права на енергетичну власність.
Очевидно, що такі заяви мають на меті тиск на державу: або збори блокуватимуться, і ключові питання життєдіяльності підприємств, винесені на порядок денний зборів, не зможуть бути вирішені, або ультиматум частини акціонерів має бути виконано.
У НАК «Енергетична компанія України» подібні прагнення, схоже, розуміють, але не вітають. «Ігнорування акціонерами зборів не дозволяє з’ясувати і врахувати їхні побажання. Така позиція є незрозумілою і безвідповідальною, оскільки марно витрачає кошти, нівелює зусилля і надії на конструктивну роботу», — говориться в поширеному прес-релізі компанії.
Далі сказано, що НАК відстоює державну позицію, яка полягає в збереженні цілісного майнового комплексу для виконання завдань таких підприємств: постачання електричною енергією населення і господарського комплексу на території обленерго, отримання прибутку завдяки ефективному менеджменту. Окрім того, в повідомленні підкреслюється, що «Енергетична компанія України» налаштована на співпрацю з партнерами і готова активно брати участь у діяльності обленерго, готова до обговорення пропозицій усіх зацікавлених сторін, настроєна на прийняття за допомогою зборів легітимних і прозорих ухвал, які дадуть можливість енергопостачальним компаніям ефективно працювати й розвиватися.