Коротко / ПЛАНЕТА
Порошенко за аналіз відносин із НАТО
Україна перед прийняттям остаточного рішення про членство в НАТО має ретельно проаналізувати всі переваги й недоліки такого кроку, вважає секретар Ради національної безпеки й оборони Петро Порошенко. «На сьогодні жодних дат ані Президент, ані уряд не фіксували, тому це питання є надзвичайно відповідальним. Ми повинні чітко проаналізувати політичні переваги і загрози, пов’язані з цим рішенням», — сказав Петро Порошенко в інтерв’ю журналістам. У зв’язку з цим він зазначив, що йому сподобалося висловлювання прем’єр-міністра Великої Британії Тоні Блера щодо чинника Росії, зроблене ним під час засідання комісії Україна — НАТО. «Наша підтримка демократії в Україні за визначенням не може бути спрямована проти Росії, й поліпшення співробітництва з НАТО й можливість інтеграції до НАТО не повинні сприйматися як противага або недружній крок до Росії», — процитував Блера Порошенко. Водночас він переконаний, що в процесі підготовки до подачі заявки на вступ до НАТО Україна має провести «дуже серйозні інституційні зміни».
Прем’єр Польщі збирається до України
Найближчим часом Україну відвідає з візитом прем’єр-міністр Польщі Марек Бєлка. Про це вчора повідомив голова Сейму Польщі Влодзімеж Цимошевич після зустрічі з головою Верховної Ради України Володимиром Литвиним. В. Цимошевич висловив надію на те, що під час візиту польського прем’єра обговорюватимуться проблеми, що стосуються економічного співробітництва двох країн. За його словами, через кілька днів завершиться Рік Польщі в Україні, після чого розпочнеться Рік України в Польщі. Він також зазначив, що під час зустрічі з українським спікером було позитивно оцінено пропозицію литовської сторони про створення тристоронньої міжпарламентської асамблеї. За словами В. Цимошевича, під час зустрічі також обговорювалися питання польських військових поховань на львівському Личаковському цвинтарі, і голова Верховної Ради запевнив його в тому, що це питання буде вирішено, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Підозрюваних у вбивстві Хлєбнікова видали Москві
Правоохоронні органи Білорусі передали російській стороні двох підозрюваних у вбивстві колишнього редактора російського видання журналу Forbes Пола Хлєбнікова. Їх уже доставили до Москви. Затриманих 17 листопада минулого року в Мінську за запитом російських спецслужб підозрюваних утримували під вартою в білоруській столиці. У прокуратурі республіки повідомили, що «білоруські правоохоронні органи практично завершили розслідування «стосовно затриманих у Мінську етнічних чеченців Казбека Дукузова та Валіда Агаєва». За однією з версій, організаторами вбивства Хлєбнікова стали не герої його попередніх викривальних публікацій, а ті люди, про яких він тільки мав намір розповісти у своїй новій книжці, присвяченій розкраданню бюджетних коштів у Чечні. Відомого американського журналіста російського походження Пола Хлєбнікова застрелили 9 липня минулого року в Москві біля виходу з його редакції.
Королева не прийде на весілля принца
Рішення британської королеви не відвідувати громадянську церемонію одруження принца Чарльза й Камілли Паркер-Боулз 8 квітня не є демонстрацією неповаги, наполягає Букінгемський палац. Єлизавета II відвідає церемонію в церкві й подальші святкування у Віндзорському замку, однак на громадянській церемонії не з’явиться. Представники королеви наголосили, що це рішення було прийнято тому, що «принц і місіс Паркер-Боулз хочуть, щоб одруження відбулося без галасу». «Звісно ж, Її Величність та інші члени королівської сім’ї будуть присутні на службі у Віндзорському замку. Вона також із великим задоволенням влаштує прийом із цього приводу», — йдеться в заяві. Очікується, що на церемонії одруження будуть присутні сини Чарльза — Уїльям і Гаррі, — а також діти Паркер-Боулз — Том і Лора. «Головне, про що турбується королева, це те, що церемонія має бути якомога скромнішою — так, як цього хочуть самі Чарльз і Камілла», — зазначила представниця двору. Лорд Сент-Джон Фосльський — експерт, особисто знайомий із принцом Чарльзом, — каже, що королева ухвалила правильне рішення. За його словами, Єлизавета II чітко продемонструвала, що схвалює цей шлюб, але як глава англіканської церкви не хоче бути на шлюбній церемонії в ЗАГСі. Джеймс Віттакер, який пише про королівські справи для кількох британських газет, вважає, що рішення Єлизавети поглибить розкол у країні. «Народ цікавитиме питання — чи довіряє королева шлюбу її сина з розлученою Каміллою Паркер-Боулз».
Путін і Буш розійшлися в думках
Президент США Джордж Буш та його російський колега Володимир Путін напередодні особистої зустрічі відкрито розійшлися в думках щодо стану демократії в Росії, щоб на дванадцятому за рахунком саміті у форматі «один на один» розставити всі крапки над «i». Напередодні призначеної на четвер зустрічі Буш відверто висловив стурбованість, яку раніше висловлював у приватних розмовах. Він заявив, що Москва має довести прихильність демократії та принципам конкурентного ринку, перш ніж вступати до СОТ, а також взявся донести до Путіна скарги балтійських країн на відносини з Росією. У свою чергу Путін заявив — хоча й без прямого відсилання до критики з вуст Буша — що Росія повинна адаптувати демократію до своїх особливих умов і не дозволить, щоб це питання використовували інші країни в інтересах власної закордонної політики. «Росія 14 років тому зробила для себе вибір на користь демократії — і не для того, щоб бути приємною для когось, а для себе самих, для нашої країни, для наших громадян», — сказав Путін у інтерв’ю словацьким ЗМІ напередодні візиту до Братислави, повідомляє Рейтер.
Примирення на берегах Рейну
Після переговорів канцлера Герхарда Шредера та президента США Джорджа Буша (на фото) обидва лідери заявили, що розбіжності, котрі виникли через війну в Іраку, залишилися в минулому. Перебування Буша в Європі супроводжують акції протесту. Зокрема в Майнці, де Буш зустрічався зi Шредером, мітингуючі виступали проти дій США в Іраку. Однією з основних тем, порушених Бушем на прес-конференції після переговорів, стало питання відносин з Іраном. «Ми щойно почали здійснювати дипломатичні зусилля стосовно Тегерана, і я хочу подякувати нашим друзям за лідерство в цьому питанні. Разом із ними ми спробуємо переконати мулл у необхідності відмовитися від ядерних амбіцій», — сказав Буш, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Папа Римський про зло в історії Європи
Учора побачила світ нова книжка Папи Римського Івана Павла II, видана в Італії. Вона привертає увагу не в останню чергу тому, що в ній понтифік уперше звертається до замаху на його життя, здійсненого 24 року тому. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, у книжці Папа детально розповідає про зустріч iз турком Алі Агджою, який намагався вбити його. Агджа ніяк не міг зрозуміти, чому так ретельно спланований замах не вдався. Але потім, на думку Папи, він усвідомив, що втрутилися вищі сили. Загалом же п’ята книжка понтифіка присвячена проблемі зла в європейській історії. Папа розповідає про шкоду, завдану Європі нацизмом і комунізмом у ХХ столітті. Книжка «Пам’ять і автентичність» вийде одинадцятьма мовами. Свій гонорар автор віддасть на благодійні потреби.
Випуск газети №:
№33, (2005)Рубрика
День Планети