Гілки влади зчепилися
На Дніпропетровщині, де 15 партій «помаранчевої» коаліції вже два тижні домагаються відставки губернатора С. Касьянова, політичні пристрасті набули нового імпульсу. Обласна прокуратура, у відповідь на звернення групи депутатів облради, зобов’язала цей орган місцевого самоврядування в десятиденний термін переглянути рішення про обрання головою екс-губернатора Миколи Швеця, прийняте більше двох місяців тому — 13 грудня 2004 року. Прокурор області погодився з доводами заявників.
Принциповість прокуратури нікого б не здивувала, якби її протест з’явився відразу після завершенні сесії, яка викликала гучний скандал обласного масштабу. Обурений змовою депутатів, тогочасний дніпропетровський губернатор В. Яцуба подав у відставку, а тому не помітити резонансне рішення обласної ради було надто важко. Проте і самі депутати, і прокуратура майже два місяці мовчали, не піддаючи сумніву законність обрання М. Швеця. Туману навколо несподіваного «колективного звернення» до прокурора додав також і той факт, що імена депутатів, які поставили під ним свої підписи, ні прокуратурою, ні облрадою, жодним чином не розголошувалися.
Першим мовчання порушив сам голова обласної ради М. Швець, який, виступаючи на нараді депутатів всіх рівнів, назвав звернення до прокуратури наслідком «втручання керівництва облдержадміністрації в роботу органу місцевого самоврядування». За словами М. Швеця, його колег-депутатів по одному запрошували до кабінету заступника губернатора О. Перова, де їм пропонувалося поставити підпис під згаданим документом. Про причини «підкопу» голова облради не сказав нічого, однак у кулуарах знаючі люди говорили про те, що М. Швеця запідозрили в співчутті до учасників антигубернаторських протестів, які проходять під стінами облдержадміністрації.
Як би там не було, але голова облради, який ще недавно говорив про те, що «соцзмагання» між ним і губернатором не буде, на нараді виступив із різкими оцінками того, що відбувається в області. За його словами, тривалий період паралічу виконавчої влади, що розпочався ще в середині грудня відставкою колишнього губернатора, так і не закінчився з призначенням нового глави облдержадміністрації С. Касьянова. «Область, — сказав М. Швець, — лихоманить від мітингів, а учасники протестів вже звернулися до Президента В. Ющенка з вимогою відставки губернатора». Враховуючи, що переговори між главою облдержадміністрації та коаліцією «помаранчевих» зайшли в глухий кут, голова облради не виключив, що політичне протистояння на Дніпропетровщині може закінчитися вельми сумно і призведе до дестабілізації економіки. Передусім М. Швеця хвилює та обставина, що через два тижні після призначення С. Касьянова залишається неясним, скільки у нього заступників і хто з них відповідає за той чи інший напрям. Тим часом зі своїх посад було звільнено колишніх заступників, у тому числі й досвідчених фахівців, що успішно керували фінансами області та її економікою.
Не виключено, що до порад більш досвідченого колеги нова губернаторська команда може і прислухатися. Принаймні, схоже на те, що з числа тих, хто підписав звернення до прокурора, в облраді вже утворилося нехай невелике, але «прогубернаторське» лобі. Троє з цих депутатів на прес-конференції, що відбулася в облдержадміністрації, висловили готовність гасити «конфлікт між двома гілками обласної влади», а заодно — на сесії облради, яка має відбутися найближчим часом. І — згідно із законом обрати й нового голову.