Коротко / ПЛАНЕТА
На шляху до НАТО
Зміни, що відбулися в Україні, слід використати для поліпшення співробітництва з НАТО, вважає директор Центру інформації та документації альянсу в Україні Мішель Дюре. «У майбутньому у вас будуть складні завдання. Але зараз Україна — це нова країна. Є оптимізм і надії, які необхідно використати як урядовим, так і неурядовим організаціям», — сказав М. Дюре в Києві вчора на засіданні всеукраїнського об’єднання громадських організацій «Громадська ліга Україна — НАТО». Він відзначив поліпшення іміджу України за кордоном, а також зазначив, що Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер вперше брав участь в інавгурації глави держави, коли приїхав на інавгурацію Віктора Ющенка. «Це є хорошим знаком, що підтверджує інтерес до України», — наголосив М. Дюре. Він нагадав, що вступаючи до НАТО, країна повинна відповідати певним стандартам — як у військовій, так і в соціальній сфері. «Якщо Україна вступатиме до альянсу — це ваш вибір, — то це не лише збройні сили, які об’єднуються, це ще й суспільство. Ми не повинні переконувати людей — це завдання неурядових організацій», — зазначив М. Дюре. Він закликав представників українських громадських організацій популяризувати ідею вступу країни до НАТО, насамперед, у тих регіонах, де вона непопулярна, — в Донецькій та Дніпропетровській областях й у Криму.
Нємцов не має наміру бути посередником
Позаштатний радник українського Президента Борис Нємцов не має наміру бути посередником між Віктором Ющенком і президентом Росії Володимиром Путіним. «Я не хочу цим займатися і не буду. Кремль має свої можливості взаємодії з українською владою. І я заважати наміру не маю», — сказав Б. Нємцов у інтерв’ю газеті «Известия». За його словами, в нього не повинно бути конфлікту з російською владою у зв’язку з його діяльністю в Україні. «Що стосується українського напрямку моєї діяльності, то особливого конфлікту в нас із Кремлем тут немає. Вони не зможуть спростувати завдання поліпшення російсько-українських відносин. Ніколи вони цього вголос не скажуть», — заявив Б. Нємцов, додавши: «Тут у нас однакові цілі. Різниця в тому, що я радітиму успіхам нової адміністрації України, а для них це, очевидно, геморой». Він вважає, що в Україні «такі самі проблеми, як і в Росії». «Але є різниця з нами: у нас безнадійна ситуація з погляду перспектив. Принаймні так вважають інвестори. А з Україною пов’язані величезні надії, в тому числі й у бізнесменів», — зазначив Б. Нємцов. «Раніше всі дивилися на Москву, а тепер — на Київ. Життя змінюється», — сказав він.
Американський «суперміністр»
Сенат США схвалив на посаду глави міністерства нацбезпеки країни кандидатуру Майкла Чертоффа. Суддю федерального апеляційного суду з Нью-Джерсі Майкла Чертоффа президент Джордж Буш обрав як наступника Тома Ріджа, який нині очолює міністерство. Голосування по кандидатурі Чертоффа стало останнім для сенату в формуванні нового кабінету Джорджа Буша. Том Рідж подав у відставку наприкінці листопада 2004 року. У минулому губернатор штату Пенсільванія, Рідж очолив міністерство внутрішньої безпеки США в січні 2003 року. Відомство, до складу якого входять служба контролю за охороною кордонів, еміграційна та митна служби, у США створили після терористичних атак 11 вересня 2001 року. У підпорядкуванні цього «суперміністерства» 18 тисяч співробітників. Американські ЗМІ та громадські організації неодноразово піддавали критиці відомство Ріджа за жорсткіші міграційні та митні правила, що спричинили скарги на незручності туристів і гостей, які приїжджають до країни.
Аналіз ДНК допоміг знайти батьків
Проведений генетичний тест дозволив встановити батьків тримісячної дитини зi Шрі-Ланки, на яку претендували дев’ять сімейних пар. Учора хлопчика передали батькам. Боротьба за дитину почалася невдовзі після того, як на Південно-Східну Азію обрушилося найсильніше цунамі. Під час катастрофи дитина була на руках у матері, але та не зуміла її втримати. Потім немовля знайшли рятувальники і доставили до лікарні, де лікарі назвали його «Дитиною-81», оскільки воно виявилося 81-м постраждалим від стихії пацієнтом, що надійшов до них. Незабаром сина спробував викрасти з лікарні його батько, але зазнав невдачі. Потім ще вісім сімейних пар заявили, що йдеться про їхню дитину, і справа, що стала вiдомою у всьому свiтi, дійшла до суду.
Кількість жертв на шахті в Китаї зростає
Кількість жертв вибуху на шахті в Північно-Східному Китаї збільшилася до 209 чоловік. Як повідомило агентство Сіньхуа з посиланням на представника рятувального штабу, під час вибуху було поранено 29 осіб. Залишається невідомою доля шістьох шахтарів. Вибух на шахті «Суньцзявань» у місті Фусінь північно-східної провінції Ляонін стався 14 лютого на глибині 242 метри. У момент аварії в шахті працювали 574 гірники. Учора ж стало відомо про загибель ще п’яти людей внаслідок вибуху газу на нелегальній шахті на півдні Китаю. Крім великих гірничодобувних підприємств у Китаї діють сотні незареєстрованих шахт, керованих дрібними підприємцями. На цих шахтах використовують застаріле обладнання. За офіційною статистикою, на вугільних шахтах в Китаї 2004 року загинули 6027 людей.
Загибель Діани: в пошуках нових доказів
Паризький тунель Альма, де сім з половиною років тому загинула принцеса Діана, закрили для проведення слідчих заходів. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, британські криміналісти проводили виміри й робили фотографії, щоб створити тримірну комп’ютерну модель, котра допоможе з’ясувати причини катастрофи. Цей крок зробили на прохання королівського коронера, який здійснює дізнання у справі про смерть принцеси Діани, її коханця Доді аль-Файєда та шофера Генрі Пола. Процес порушили на початку минулого року на прохання батька аль-Файєда, власника престижного супермаркету Harrod’s. Батько Доді, Мохаммед аль-Файєд, наполягає на теорії змови з метою не допустити шлюбу його сина з Діаною. Він стверджує, що катастрофу влаштували британські спецслужби на прохання королівської сім’ї. Водночас офіційна версія зараз свідчить, що аварія автомобіля була нещасним випадком. Раніше в ній намагалися звинуватити папарацці, які невідступно переслідували Діану й Доді та могли перешкодити водію здійснити маневр. Однак згодом їх виправдали спеціальним судовим рішенням.
Майбутній прем’єр Грузії проти поступок Москві
Кандидат у прем’єр-міністри Грузії Зураб Ногаїделі висловився за розвиток партнерських відносин із Росією. «Буде продовжено курс на встановлення з Росією партнерських відносин», — сказав З. Ногаїделі на зустрічі з представниками парламентської фракції «Права опозиція». Він зазначив, що для Грузії дуже важливо встановити взаємовигідні економічні зв’язки з Росією. Разом з тим, З. Ногаїделі наголосив: «Грузія не піде у відносинах з Росією на жодні односторонні поступки». Кажучи про візит до Тбілісі глави МЗС Росії Сергія Лаврова 18 лютого, З. Ногаїделі зауважив, що його «можна оцінювати лише за підсумками, говорити ж заздалегідь, що він чомусь сприятиме, — передчасно».
Шарон відраджує Путіна від продажу ракет
Ізраїльський прем’єр Аріель Шарон заявив, що російська сторона повідомила його про те, що продаж ракетних озброєнь Сирії все ж таки відбудеться. «Я написав президенту Путіну, але ми отримали відповідь, в якій мовиться, що вони мають намір продати такі озброєння сирійцям», — повідомляє агентство Франс-Прес слова Шарона. Прем’єр сказав, що листа з Росії отримала його канцелярія, і він поки що не може навести точних формулювань із нього, але смисл полягає в тому, що російсько- сирійська угода відбудеться. «Ми висловлюємо стурбованість із цього приводу і вважаємо, що цього не повинно статися», — додав ізраїльський прем’єр. Він попередив, що така зброя «може потрапити в руки терористичних організацій». За словами ізраїльського прем’єра, два роки тому Путін обіцяв йому, що Росія не продаватиме ракет Сирії.
Випуск газети №:
№28, (2005)Рубрика
День Планети