«Заплатіть відприбутковий і спіть спокійно»
Зміна людей при владі — найгарячіша тема на всіх сесіях, зборах і засіданнях у Криму. На півострові остаточне рішення щодо звільнення та призначення приймає Верховна Рада автономії, а Президент лише узгоджує кандидатури. Такий порядок, з одного боку, породжує надії колишніх залишитися на якийсь час ще на колишній посаді, з іншого боку, ускладнює завдання структур, які вважають себе переможцями і тому прагнуть розставити скрізь своїх людей.
Так, голова Ради міністрів Криму Сергій Куніцин нещодавно заявив у ефірі ДТРК «Крим», що він морально готовий до відставки, але пропонує команді нинішнього Президента укласти компроміс.
Звертаючись до кримчан, 80% яких, як відомо, проголосували не за Віктора Ющенка, Куніцин нагадав, що, згідно з Конституцією України, при зміні глави держави свої посади залишають ті, «кому це належить за законом», — голови райдержадміністрацій і постійний представник Президента України в Криму. «Але я попрошу, щоб ми правильно розставили акценти, — зазначає кримський прем’єр. — Ми з Дейчем обрані, 25 губернаторів призначені, мер Києва обраний народом, Верховна Рада й уряд Криму обрані народом. Ми обрані не на строк повноважень Президента. Президента обрали в 1999 році, а нас із Дейчем обрали в 2002-му. І наші повноваження закінчуються в 2006-му, в березні. Тому обрання Президента для Криму не означає зміну влади автоматично. Я хотів би на цьому наголосити».
Разом із тим, зусилля прихильників Віктора Ющенка щодо зміни влади з кожним днем активізуються. Днями в Криму відбувся Форум демократичних сил, у ньому взяли участь 850 представників від приблизно 30 організацій. Після форуму кілька організацій Криму заявили, що створили громадський рух «Народний фронт Криму». Згідно з його заявою, завдання нового об’єднання — «не допустити перефарбування та збереження біля керма злочинців від старої влади, провести широкомасштабну чистку чиновництва, щоб вигнати з державних органів хапуг і «беспредельщиков», не дати можливості проникнути туди новій порослі цих паразитів». Координаційна рада «Народного фронту Криму» наголошує, що Президент України Віктор Ющенко «обіцяв народу очистити» країну від корупції, хабарництва, використання адміністративного ресурсу, й вони вирішили, що саме вони мають повноваження взятися за цю справу.
У зв’язку з цим Координаційна рада «Народного фронту Криму» має намір негайно розпочати чистку державних органів. Така позиція пояснюється позицією керівника «радикальних помаранчевих» Віктора Невірка, який прагне негайно зайняти в Криму яку-небудь керівну посаду і… не зупинитися на цьому. Днями на прес-конференції в Сімферополі він заявив, що хотів би зайняти посаду прем’єр-міністра Криму, а в подальшому спробувати свої сили як Президент України. «Для початку — прем’єр-міністром, далі побачимо, — заявив Віктор Невірко. — Я думаю, що якщо я побуду прем’єр-міністром, потім із мене вийде непоганий Президент України, коли я підучуся». Коментуючи вимогу Кримського відділення об’єднання «За Україну! За Ющенка!» про добровільні та негайні кадрові зміни в органах влади Криму, Віктор Невірко заявив, що незамінних людей немає. «Формується думка, що, мовляв, Куніцин така незамінна фігура, а Гресс узагалі незамінний, й у нас узагалі відсутні люди, щоб замінити цю корумповану владу, — каже Віктор Невірко журналістам. — Та є в нас нормальні здорові сили, які здатні прийти зараз до влади». Він сказав, що «ніхто навіть не помітить» відходу Сергія Куніцина з посади прем’єр-міністра Криму або зміну голів райдержадміністрацій. «Ми розстанемося з Куніциним, розстанемося з Закорецьким (головою Сімферопольської райдержадміністрації. — Авт. ) так, як розсталися з Грачем і не помітили його відходу», — запевняє він. Як заявив Віктор Невірко, якщо новий уряд України не вживе «відповідних заходів щодо зміни кадрів у Криму», то Кримське відділення об’єднання «За Україну! За Ющенка!» організує на площі Леніна в Сімферополі наметовий табір, а також проводитиме мітинги та блокуватиме міські й районні адміністрації.
Проте багато людей, навіть у стані переможців, не погоджуються з такими підходами. Так, сам керівник представництва блоку «Наша Україна» в Криму й довірена особа Віктора Ющенка на виборах Валерій Пробий-Голова не згоден із вимогою про негайне проведення кадрових змін в органах влади Криму. «Даймо можливість Президенту розібратися в усіх цих питаннях, а підштовхувати та шантажувати Президента не можна, — наголосив Валерій Пробий- Голова. — Я намагаюся переконати своїх співтоваришів у тому, що не можна брати косу та косити. Це люди, вони повинні працювати».
«У нас є два виходи, — вважає Сергій Куніцин. — Або ми домовляємось на якихось принципах, десь ідемо одне одному на поступки, можливо, переформатувати в якійсь частині уряд, у Верховній Раді, в регіонах, але ми зберігаємо стабільність у Криму. Або, умовно кажучи, в Криму просто з політичних міркувань збираються прихильники нинішнього Президента і люди, які примикають до них, ну, ви знаєте, є ж такі в нас, які без думки, вони там перефарбувалися, умовно кажучи, відправляють нас у відставку і заганяють нас у кут. Тоді ми йдемо в опозицію, а що залишається нам як політикам? Через рік вибори! Ми йдемо в опозицію, і тоді в нас буде абсолютно інша позиція. Якщо сьогодні ми говоримо про те, що ми домовляємося через Валерія Борисовича та коаліцію, яку він представляє, і йдемо на компроміс. Тоді ми повинні припинити, умовно кажучи, навіть закриті бойові дії одне проти одного… У нас немає іншого виходу, крім діалогу, — наголосив Куніцин. — Крим — це, знаєте, склад із порохом, на якому лежить динаміт. Я це кажу, як один із керівників Криму. Я нікого не лякаю, але я вважаю, що сьогодні іншого шляху, крім діалогу, немає. Треба сідати за стіл переговорів, із повагою один до одного, заснованою на наших політичних переконаннях, зі збереженням моральності й усього іншого».
Голова Спілки підприємців і роботодавців Криму Олександр Дудко на прес-конференції в Сімферополі пообіцяв оприлюднити компромат на кримського прем’єра. З його слів, він має у своєму розпорядженні документи, що свідчать про зловживання владою головою Ради міністрів Сергієм Куніциним та кількома іншими кримськими чиновниками. Це ні багато ні мало — зведення «про кримінальні діяння та зловживання» кримського прем’єра. «Сьогодні ми передамо папку — понад 200 документів — у юридичну службу «Народного фронту Криму», — повідомив Олександр Дудко. Голова Спілки підприємців також заявив, що якщо до 20 лютого Радмін на чолі з Сергієм Куніциним не подасть у відставку добровільно, то «Народному фронту Криму» передадуть ще одну папку з документами, де міститься інформація «про бізнес кримських чиновників — хто яким бізнесом займається, на кого що записане, які суми пройшли, скільки бюджетних коштів привласнено, — пояснив Олександр Дудко. — Відприбутковий податок вони, звісна річ, не сплачують, і я звертаюсь до тих чиновників, які хочуть очиститися: товариші, заплатіть відприбутковий податок і спіть спокійно».
З іншого боку, кримські активісти компанії «Пора» також починають «полювання» на чиновників півострова. «У нас є «чорні списки», в яких ми аналізуємо діяльність державних чиновників. Якщо держслужбовець не відповідатиме посаді, він отримуватиме від нас «чорну мітку», — заявив на прес-конференції в Сімферополі координатор кримського відділення «Пори» Ілля Ромм.
Зміна влади в Україні в багатьох активістів національно-культурних організацій породила надію на вирішення давніх національних проблем. Так, Координаційна рада суспільно-політичних сил кримськотатарського народу пропонує Президенту України Віктору Ющенку вжити заходів для «відновлення національних прав кримськотатарського народу». Зокрема йдеться про те, що Верховній Раді України слід би до 18 травня 2005 року прийняти декларацію «Про визнання депортації кримськотатарського народу в 1944 році актом геноциду» та Закон «Про відновлення історичної топоніміки в Автономній Республіці Крим, ліквідованої злочинними актами радянського тоталітарного режиму». Автори звернення пропонують парламенту країни внести зміни до Земельного кодексу України, що передбачатимуть можливість приватизації землі кримськими татарами, які повертаються на батьківщину з депортації; до Закону України «Про громадянство» — введення спрощеної процедури прийняття українського громадянства кримськими татарами. Крім того, Координаційна рада вважає за необхідне встановити квотне представництво кримських татар у місцевих органах влади та Верховній Раді АРК, а також у органах державного управління, судах, прокуратурах АРК і Севастополя.