Перейти до основного вмісту

«Післязавтра» — через 10 років?

26 січня, 00:00

Група вчених, політиків і бізнесменів різних країн світу, які провели дослідження земного клімату та підготували доповідь, опубліковану на сторінках британської газети «Індепендент», дійшла сенсаційних висновків: наближається кліматична катастрофа. У доповіді повідомляється, що як тільки середня температура на нашій планеті збільшиться на два градуси за Цельсієм порівняно з 1750 роком (початок бурхливого розвитку промисловості), земляни зустрінуться зі згубними й безповоротними змінами клімату. Такими як, наприклад, танення льодів і подальше затоплення земель, вимирання лісів і різке зменшення врожаїв, а також поява значно сприятливiшого середовища для розмноження всіляких хвороботворних мікробів. Коли ж все це трапиться? Не пізніше, ніж за десять років, — запевняють автори доповіді. Поки що цей показник збільшився на 0,8 градуса.

В Україні вчені, щоправда, не такі категоричні. Більш того, вони не виключають, що замість глобального потепління на нас може «зглянутися» льодовик. У фільмі-катастрофі «Післязавтра» така доля спіткала всю північну півкулю. Але в будь-якому випадку, екстраординарні зміни стануться нешвидко.

«Тенденція до підвищення температури є, так само як і тенденція до підвищення рівня океану, але не в катастрофічних масштабах, — розповідає заступник начальника Українського гідрометцентру Анатолій Прокопенко. — І я думаю, що на два градуси середня земна температура за десять років не підніметься». Вчений також запевнив, що глобальне потепління — річ непередбачувана: невідомо, посилиться воно чи піде на спад. Простежується певна циклічність, і існує думка про те, що, дійшовши до певної відмітки, температура почне поступово знижуватися.

У чому ж причини такого розходження в думках вчених? Академік НАН України Дмитро Гродзинський розповідає, що йому також часто доводиться зустрічати в західній пресі різноманітні «страшилки». Наприклад про те, що ось-ось підніметься рівень Світового океану, і найбільші міста світу опиняться під водою. Все пояснюється досить прозаїчно — великою політикою. «На Заході розмови про глобальне потепління давно вийшли з парафії екологів. Існує Кіотський протокол, який декларує зменшення викидів у атмосферу вуглекислого газу, й існують сторони, економічно зацікавлені в цьому зменшенні». Якщо ж говорити про вплив людини на світову температуру, то вчені вважають його несуттєвим. «Техногенний газ — ніщо порівняно з тим, що робить сама природа, — говорить Д. Гродзинський. — Людина не є причиною глобального потепління». Ще одна можлива причина нагнітання обстановки навколо змін клімату — погоня за грантами. Виграти серйозні гроші на своє дослідження можна лише довівши його значущість для людини, а ще краще — для людства.

Але, незважаючи на явне перебільшення масштабів підвищення температури, воно відбувається. І, безсумнівно, не проходить безслідно. В тому числі й для України. Неважко відмітити, що ми залишилися без зими. А що буде з нашим кліматом за десять років? Як стверджує А. Прокопенко, зими пом’якшуватимуться на всій території України. На півдні вони стануть зовсім короткочасними. Літній же період, за словами вченого, особливо не зміниться. Хіба що засухи посиляться — в окремі роки вони можуть торкнутися навіть Полісся, не кажучи вже про схід чи південь країни. Проте на півдні й сьогодні гарний урожай можливий лише за наявності хорошої зрошувальної системи.

Змінився в Україні й напрям вітру. «В часи СРСР передбачити морози у Києві було нескладно — вони починалися на два дні пізніше за московські, — сміється Д. Гродзинський. — Разом із незалежністю загальнонаціональною ми отримали незалежність і кліматичну». «Але річ, звичайно, не в політиці, а в зміні напрямку вітру», — вже серйозно додає він.

«Вчені повинні адаптувати до потеплення сорти сільськогосподарських рослин, технології обробітку, можливо, змінити ареал культури», — розповідає А. Прокопенко. Наприклад, пшениця «обдурилася» відсутністю морозів і повела себе, як у квітні — почала проростати. Тепер, якщо морози вдарять, майбутній хліб перемерзне. Відповідно, в селекції треба звертати увагу на менш чутливий до перепаду температур сорт. В Україні системи попередження зміни клімату ще не існує. Як розповідає Д. Гродзинський, наші вчені збираються об’єднається і розробити її. А на Заході подібні проекти вже є. Що ж до відмови людей від надмірного використання електроенергії, то це навряд чи можливо. «Сьогодні енергія забезпечує насамперед комфорт. Звичайно, коли люди пересувалися волами, а не авіалайнерами, використовувалося значно менше енергії, — говорить Д. Гродзинський, — але ми ж не примусимо людство повернутися в Середньовіччя». Проте вчений передбачає, що колись людям набридне урбанізація й вони потягнуться до природи.

До речі, нарівні з глобальним потеплінням існує інше, менш відоме явище — глобальне потемніння. Вони пов’язані між собою. Потепління призводить до великого випаровування Світового океану, відповідно, в небі збирається більше хмар. Але, через порушення рівноваги, замість того, щоб вибухати дощами та рятувати землян від засухи, хмари густішають і... поглинають сонячне світло. В деяких регіонах через глобальне потемніння люди недоотримують до 10—15% сонячного світла.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати