ЦЕРКВИ СВIТУ
Інтернет і релігія
Сьогодні серед православного духовенства в Росії триває обмін думками щодо «призначення» православного покровителя інтернету. Кілька років тому на такий крок зважилася католицька церква — покровителем і захисником інтернет-мережі став св. Ісідор Севільський. Внаслідок довгих обговорень вибір Російської православної церкви звівся до двох кандидатур — свв. Іоанна Златоуста і Феофана Затворника. Тим часом, інтернет продовжує викликати суперечливі почуття у російського духовенства. Деякі священнослужителі (переважно ті духовні особи, які інтернетом не користуються) вважають цю сучасну електронно-інформаційну систему спокусою диявола. Однак диякон Андрій Кураєв, відомий як у Росії, так і в Україні проповідник, до того ж — викладач Московського університету, є великим шанувальником інтернету і не приховує цього. Зокрема тому, що вважає роботу з інтернетом «чернечим заняттям»: «Я цілком прихований від чужих очей, але водночас можу брати участь в обговоренні чого завгодно», — каже вчений диякон. І тому вважає, що тисячі православних користувачів інтернету повинні знайти святого заступника. А заперечувати інтернет не випадає — сьогодні в інтернеті існують тисячі християнських сайтів, на яких розміщується багато благочестивої та корисної інформації — історія, календарі релігійних свят, проповіді, літургійні тексти, зрештою — оперативні церковні новини з усього світу. До того ж, РПЦ планує створення найбільшої у світі віртуальної бібліотеки богословської літератури. (Бі-Бі-Сі/Русская линия)
Католики невдоволені британськими в’язницями
Конференція католицьких єпископів Англії й Уельсу опублікувала звіт щодо британських тюрем, які, на думку католицьких ієрархів, не задовольняють не засуджених, ні суспільство. Звіт має назву «Місце розкаяння», містить 115 сторінок і поданий архієпископом Вестмінстерським кардиналом Мерфі-О’Коннором міністру тюрем Полю Годжинсу. Католицький звіт закликає до фундаментальної реформації тюремної системи, яку названо «скандальною». Зокрема тому, що всі фонди йдуть на розширення, а не на поліпшення тюрем, які сьогодні переповнені й не пропонують ув’язненим серйозних умов для освіти, роботи та виправлення. Як наслідок, дві третини ув’язнених уже в перші два роки після виходу з в’язниці знову порушують закони. У звіті мовиться: «В’язницю дуже довго вважали єдиним засобом для розв’язання складних соціальних проблем. Цьому слід покласти край. В’язниця — це не сміттєвий ящик для проблем, які суспільство не в змозі вирішити інакше. Потрібна радикальна зміна підходу, який відображав би християнське розуміння покарання як системи реабілітації й реформації особистості». Звіт звертається також до католиків Великої Британії із закликом стати волонтерами, відвідувати церкви, спілкуватися з ув’язненими, впливати на них. Уряду звіт рекомендує, серед іншого, зайнятися підвищенням рівня освіти для ув’язнених, вести ефективнішу боротьбу з наркотиками, поліпшити медичний контроль і лікування ув’язнених із розладами психіки або інтелекту. (Zenit)
Росія: партій за релігійною ознакою бути не може
Конституційний суд Російської Федерації визнав такою, що не суперечить Конституції, статтю федерального закону «Про політичні партії». На думку суду, наявність у назві політичної партії слів, які зазвичай вживають для позначення національностей і релігій, викликає певні асоціації й привертає громадян, орієнтованих на певну національність або релігію. Із цього випливає можливе вивищення одних громадян над іншими, що суперечить Конституції Росії. До перевірки конституційності цього положення закону Конституційний суд приступив у зв’язку зі скаргами Загальноросійської громадської політичної організації «Православная партия». Згідно з оспорюваною нормою закону, не допускається створення політичних партій за ознаками професійної, расової, національної або релігійної приналежності. Заявники звернулися до КС РФ із проханням перевірити конституційність цієї норми у зв’язку з тим, що Міністерство юстиції РФ відмовило в задоволенні заяви про реєстрацію політичної партії «Русский общенациональный союз» на тих підставах, що в найменуванні партії є слово «русский», що свідчить про національну приналежність. Міністерство юстиції також відмовило в реєстрації «Российской Христианско-Демократической партии», мотивуючи відмову тим, що в найменуванні партії є слово «християнство», що вказує на ознаку релігійної приналежності партії. Заявники вважають, що це порушує конституційний принцип рівності громадян, незалежно від раси, національності, ставлення до релігії та інших обставин, а також конституційне право громадян на об’єднання. (Portal_Credo.ru)
Наука проти Святого письма?
Найважливішим науковим відкриттям 2004 року американський журнал «Сайєнс» назвав результати експедиції американських марсоходів «Спірит» та «Оппортьюніті» на поверхню Червоної планети. Фахівці НАСА за допомогою цих космічних апаратів довели, що на Марсі колись була вода. Отже, «виявлено, — вважає тижневик, — ще одне місце у Всесвіті, де свого часу могло існувати життя». (Що є ще одним науковим запереченням біблійного геоцентризму, хоча й на рівні гіпотези). Другим за важливістю науковим відкриттям року, що минає, стала знахідка останків карликових істот із сімейства гомінідів (людиноподібних) на індонезійському острові Флорес. Вони, на думку вчених, могли жити там 18 тисяч років тому одночасно з людиною сучасного типу. Ще однією сенсацією, на думку укладачів списку, стало клонування в Сеульському університеті ембріона людини з метою отримання стволових кліток. У переліку, запропонованому журналом «Сайєнс», розміщені також результати деяких інших досліджень у галузі хімії, медицини, генетики, екології й астрономії. (ІТАР-ТАРС)
Папа Римський їде до Кельна
Поки що лише одна зарубіжна поїздка запланована у Папи Римського Івана Павла II на наступний 2005 рік. У серпні понтифік відвідає німецький Кельн, де братиме участь у святкуванні Всесвітнього дня католицької молоді. Секретар Папської ради з питань ЗМІ єпископ Ренато Бокардо, який відповідає за планування візитів Папи, оприлюднив 15 грудня деталі майбутньої подорожі Івана Павла II до Німеччини. За словами прелата, понтифік має прилетіти до Кельна 19 серпня. Наступного дня він відслужить у присутності учасників Дня молоді вечерню, а 21 серпня — месу. «Папа дуже цікавиться цією подорожжю і майбутніми зустрічами з молодими людьми», — наголосив єпископ Бокардо. (Zenit)
У Великій Британії — сезон Різдвяних співів
З початку грудня і до Різдва (25 грудня) на вулицях, у школах і церквах різних міст королівства виконують різдвяні гімни та псалми. Доходи від них перераховують, як завжди, на добродійність. У Лондоні головним місцем виконання різдвяних пісень є Трафальгарська площа, де встановлено величезну ялину. Цю ялину щорічно привозять у дарунок місту з Норвегії — на знак пам’яті про британську підтримку норвезького народу в роки Другої світової війни. У Брістолі вечори різдвяних співів відбуваються в міському зоопарку; в них беруть участь професійні та любительські хори. На прикрашеній вогнями території зоопарку дітей чекають різдвяні сюрпризи у спеціально відкритому «Гроті Санти». На британському острові Джерсі, як повідомляє Бі-Бі-Сі, близько 20 людей влаштували свято і для пацієнтів із поганим слухом — для них організували сурдопереклад слів різдвяних гімнів і псалмів.
Попри на розмах співочої кампанії, Британському євангелістському товариству «Церква для міста» цього року не вдалося встановити рекорд для Книги рекордів Гіннесса за кількістю людей, які одночасно беруть участь у різдвяному хорі. У парку Вікторія на сході Лондона зібралося лише 300 людей, а нинішній рекорд, встановлений минулого року в Канаді, становить 1175 осіб. (ENI)