ВИБОРИ-2004
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041103/4199-2-1.jpg)
Останні відсотки — найважчі
За результатами обробки 97,67% протоколів, що надійшли з виборчих дільниць, у ході голосування на виборах президента України за Віктора Януковича проголосували 39,88% або 10 895 667 виборців, за Віктора Ющенка — 39,22% (10 713 348), повідомляє Інтерфакс-Україна із посиланням на сайт Центрвиборчкому. За Олександра Мороза віддали голоси 5,83% (1 594 405), за Петра Симоненка — 5,03% (1 375 419).
Водночас громадська ініціатива «Стрічка» звертає увагу на те, що, згідно з даними ЦВК, у 5 регіонах України (АР Крим, Дніпропетровська, Донецька, Черкаська, Чернігівська області) було видано меншу кількість бюлетенів, ніж вкинуто до урн. У деяких інших регіонах (Житомирська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Полтавська області, Київ) — навпаки, видано значно більше, ніж вкинуто. Наприклад, у Криму, згідно з розділами «Хід голосування по регіонах України» та «Підсумки голосування по регіонах» сайту ЦВК (www.cvk.gov.ua), — видано 1 009 089 бюлетенів, а проголосувало 1 027 293, тобто на 18 204 людей більше тощо. Прес-секретар голови ЦВК Зоя Казанжі припустила, що різниця пояснюється додатково виданими бюлетенями за відкріпними талонами. У відкритому листі на адресу голови ЦВК Сергія Ківалова громадська ініціатива «Стрічка» вимагає пояснень з цього приводу.
«Придбаю чистий бюлетень»
Тернопільська область проявила на виборах високу активність. У виборчі списки було внесено 844,6 тисячі виборців, а прийшло на дільниці 726,6 тисячі мешканців. Іншими словами, активність виборців склала 86,3 відсотка, безпосередньо по обласному центру — 79,52 відсотка.
Не обійшлося без непорозумінь. На деяких дільницях виборці виявляли, що є помилки в їхніх прізвищах, датах народження, а прізвища декого взагалі не були внесені. Було й таке, що в помешкання окремих пенсіонерів чомусь «приписували» невідомих осіб і для них приносили запрошення на вибори. Свідомі тернополяни відразу йшли в територіальну виборчу дільницю, переконували, що «містер Х» у їхній квартирі не проживає, й вимагали викреслити його із списку. З неофіційних джерел відомо й таке: областю мандрував автобус, у якому були люди з відкріпними талонами.
У Зборівському районі проводили в день виборів агітацію за одного з кандидатів, очевидно, це були провокаційні дії.
Коли кандидат у президенти М.Ю.Бродський по телебаченню повідомив, що знімає свою кандидатуру, то відразу в декількох дільничних комісіях Шумського району навпроти його прізвища поставили штамп: «вибув». Бродський своєї кандидатури не зняв, і виявилося, що чимало бюлетенів не дійсні. Таємничістю оповите доставлення бюлетенів у Шумський район. Якщо бригада виїхала з Києва в суботу надвечір, то чому привезли бюлетені у Шумськ аж у неділю о 14-й годині? Відтак у всьому районі голосування розпочалось близько 15-ї години.
Серед тернополян «ходить» і така версія: на деяких дільницях виборцям невідомі люди платили гроші й давали уже заповнений бюлетень. Завдання виборця полягало в тому, щоб на дільниці взяти чистий бюлетень, але в скриньку опустити заповнений. Чистий бюлетень — віддати «грошодавцям». Ті ж знову платять черговому виборцю гроші й дають заповнений бюлетень, повідомляє Тетяна БОЙКО, Тернопіль.
«Ремонт» списків
2 листопада у Кам’янці-Подільському оголосили про створення міського реєстру виборців. «Обставини, що виявилися 31 жовтня у ході голосування, змусили до нового підходу», — повідомив для «Дня» завідувач організаційно-контрольного відділу міськвиконкому Валерій Клименко. Виявилося те, що й у всій країні: «мертві душі», не ті адреси і т. ін. За це місцевій владі довелося публічно вибачатися, пояснювати, що це не зумисно зроблено, й думати, як бути. Вона вважає, що це сталося через те, що був абиякий перепис населення, в результаті чого населення міста зменшилося від 108,7 тисячі до 99,6 тисячі. Що ж до оголошення ноу- хау, запозиченого з досвіду демократичних країн, то вже створюється робоча група, до якої залучено представників офіційних органів і громадських організацій. Передбачається, що на кожного, хто має чи набув право голосувати, буде заведено «персональну справу». До міського реєстру виборців будуть записувати всі природні зміни, що відбуваються: прізвищ, адрес, прибуття, відбуття у світ, де немає вибору й виборів, або на заробітки... «Одначе до початку другого туру голосування за президента цю велику роботу не перероблять», — журиться Валерій Клименко. Це вже почалася підготовка до виборів 2006 року та всіх наступних, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
Начальник паспортної служби себе не знайшов...
Президія Верховної Ради Криму звернулася до Верховної Ради України з проханням внести зміни до закону про вибори президента України. Відповідне звернення було ухвалене на засіданні президії кримського парламенту 2 листопада. «Президія Верховної Ради Автономної Республіки Крим і депутати Верховної Ради вкрай стурбовані тією обставиною, що на території автономії багато громадян, які прийшли на виборчі дільниці для реалізації свого конституційного виборчого права, не змогли його реалізувати у зв’язку з тим, що не були включені до списків виборців або їхні прізвища, імена або по батькові були зазначені в списках неправильно», — говориться у зверненні. Як вважають кримські депутати, ситуація посилювалася тим, що, згідно з новою редакцією закону про вибори, дільничні виборчі комісії не можуть у день голосування розглядати скарги громадян з питань внесення змін до списків виборців. У зв’язку з цим президія ВР АРК запропонувала Верховній Раді України виключити з тексту закону про вибори президента частину 4 статті 34, що забороняє дільничним комісіям самостійно змінювати списки.
Навіть начальник відділу громадянства, паспортної та міграційної служби Головного управління МВС України в Криму Сергій Бабашин не знайшов себе в списках виборців. Про це він заявив, виступаючи на засіданні Президії Верховної Ради Криму 2 листопада, повідомляє агентство Контекст-медіа. Відповідаючи на запитання про причини численних помилок у списках громадян, які проживають у Криму і мають право голосу, Сергій Бабашин заявив, що працівники паспортної служби не встигли виконати весь належний обсяг роботи. За його словами, в Криму всього 202 працівники паспортної служби, і вони не встигли перевірити точність усіх записів у картотеці. Він вважає, що виправити ситуацію зі списками виборців можна шляхом обходу житлових будинків, а також отримання даних у ЖЕКах та у голів житлових кооперативів.
У зв’язку з цим президія ВР АР Крим ухвалила також рішення про проведення семінару-наради з питань забезпечення виборчих прав громадян і створення належних умов для роботи виборчих комісій. Семінар відбудеться 4 листопада у Верховній Раді АРК, на нього будуть запрошені сільські, селищні та міські голови, голови районних рад і районних державних адміністрацій автономії.
Міський голова Сімферополя Валерій Єрмак вибачився перед жителями міста, які не змогли взяти участь у виборах. Він також запевнив, що міська влада зробить усе можливе, щоб виправити ситуацію до другого туру президентських виборів, повідомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь.
Тож не діставайся ти нікому!
Комуністична партія України закликатиме своїх прихильників у 2-му турі виборів президента голосувати проти всіх і не підтримувати жодного з кандидатів, які вийшли в цей тур. Про це у вівторок у Києві журналістiв повідомив лідер КПУ, колишній кандидат у президенти Петро Симоненко, ще раз зазначивши, що як Віктор Ющенко, так і Віктор Янукович є «представниками кримінально-олігархічних структур», повідомляє Інтерфакс-Україна. Симоненко нагадав, що офіційна позиція комуністів буде визначена 4 листопада на пленумі ЦК КПУ. За результатами обробки, 94,89% протоколів (учора на 13.00), за лівих проголосували: за лідера Соцпартії Олександра Мороза — 5,78%, за — Симоненка 5,03%.
Випуск газети №:
№199, (2004)Рубрика
День України