Коротко / УКРАЇНА
«Анонімний» вибір легший
У першому турі президентських виборів за Віктора Януковича можуть проголосувати 34,4% українців, за Віктора Ющенка — 31%, за Олександра Мороза — 6,7%, за Петра Симоненка — 5,8%, за Наталію Вітренко — 1,7%. Такі дані загальнонаціонального соцопитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології з 29 вересня по 7 жовтня за анкетою, розробленою Київським центром політичних досліджень і конфліктології. Загалом опитали приблизно 2 тис. осіб. Похибка вибірки не перевищує 2,2% (без урахування дизайн-ефекту). За Анатолія Кінаха, згідно з даними опитування, в першому турі можуть проголосувати 0,8%, за Андрія Чорновола — 0,3%, за Михайла Бродського — 0,1%. За інших кандидатів (разом) готові проголосувати 0,8%, проти всіх — 2,8%. Завагалися з відповіддю — 14,8%. Згідно з результатами дослідження, 71% опитаних упевнений, що братимуть участь у виборах, 16% відповіли — «швидше за все, братиму участь у виборах», 6% упевнені, що не підуть голосувати.
Рейтинги другого туру, якщо в ньому братимуть участь В. Янукович і В. Ющенко, такі: за нинішнього прем’єр-міністра готові віддати голоси 41,9% респондентів, за лідера «Нашої України» — 37,1%. Проти обох готові проголосувати 9,8%.
Для того, щоб максимально точно оцінити настрої виборців, у цьому дослідженні використано техніку secret ballot: кожному другому респонденту пропонували відповісти на запитання, за кого вони голосуватимуть, із допомогою анонімного бюлетеня й урни (тобто з максимальною анонімністю відповіді респондента, що, як правило, приводить до зменшення кількості тих, хто не визначився). Вищенаведений рейтинг розраховували як середній від результату двох опитувань — звичайного та проведеного методом secret ballot.
Якщо порівнювати дані, отримані із звичайного опитування (майже 1 тис. респондентів) та з використанням secret ballot (також близько 1 тис. осiб), то сказали, що в першому турі проголосують за В. Януковича відповідно 34,4% і 34,5%; за В. Ющенка — 29,2% і 32,7%; за О. Мороза — 7% і 6,3%, за П. Симоненка — 4,7% і 6,8%.
У другому турі проголосували б за В. Ющенка 36% (за опитуванням) і 40% (за анонімними бюлетенями); за В. Януковича — 42,3% і 43,7%.
«Контр-рейтинги» кандидатів на посаду президента (частка виборців, які не проголосують за даного кандидата за жодних обставин) такі: В. Ющенко — 25% (минулого місяця — 23%), В. Янукович — 20% (минулого місяця — 25%).
Негативна оцінка правосуддя безпідставна, вважають у Верховному Суді
Украй негативна оцінка стану правосуддя в Україні, що публікується в ЗМІ, частіше за все є «безпідставним узагальненням», вважає голова Верховного Суду України Василь Маляренко. У його листі, адресованому главам апеляційних судів, зокрема, говориться, що висловлювання про корумпованість усієї судової гілки влади «частіше за все є спотворенням дійсного становища, безпідставним узагальненням і некоректним використанням фактів порушення окремими суддями законодавства або присяги судді». Разом із тим, В. Маляренко зазначив, що «не можна не визнавати, що ця оцінка стану правосуддя грунтується на реальних недоліках у роботі суддів», передає Інтерфакс-Україна. «Є випадки, коли судді скоюють злочини або дії, несумісні з їхнім високим званням», — підкреслив голова Верховного Суду. У зв’язку із цим, звертаючись до суддів апеляційних судів, В. Маляренко попросив ужити заходів для з’ясування причин незадовільної роботи окремих суддів і судів. Крім того, голова Верховного Суду поставив завдання повністю забезпечити перевірку скарг громадян на порушення закону при розгляді в апеляційних інстанціях. Також В. Маляренко розпорядився забезпечити «точне й неухильне виконання матеріального та процесуального закону» у справах про притягнення суддів до кримінальної відповідальності, а інформацію про вжиті заходи надати до 1 листопада 2004 року. В. Маляренко нагадав, що в негативній інформації з приводу судової влади «робляться висновки про широке поширення судового свавілля, безвідповідального, а подеколи й злочинного ставлення суддів до виконання обов’язків і присяги, зневага суддями вимог закону та прийняття неправосудних рішень».
ПАРЄ: Поки що не відповідаєте...
У Парламентській асамблеї Ради Європи стурбовані можливістю зриву виборів в Україні й називають головним завданням на сьогодні їх проведення. Голова постійної делегації, народний депутат Борис Олійник (фракція КПУ) повідомив, що в ПАРЄ заслухали звіт Люка Ван ден Бранде про президентську кампанію, в ході якого доповідач зазначив, що організація виборів в Україні «поки що не відповідає нормам Ради Європи», і закликав підвищити активність РЄ у спостереженні за виборчим процесом в Україні. Водночас, Л. Бранде наголосив, що «ми не судді, ми спостерігачі і тому не повинні давати жорстких оцінок», — передає слова доповідача Б. Олійник. Як повідомив Б. Олійник, член Асамблеї Христос Пургурідіс, який очолював делегацію тимчасового комітету ПАРЄ зі спостереження за президентськими виборами, зазначив, що в України «дуже невеликі шанси для проведення вільних справедливих виборів». Крім того, на засіданні Бюро Асамблеї було прийнято рішення збільшити кількість спостерігачів із 30 до 40 чоловік, повідомляє Інтерфакс-Україна. Коментуючи висловлювання лідера фракції СДПУ(О) Леоніда Кравчука про те, що заяви представників ПАРЄ про можливе застосування стосовно України санкцій у разі проведення недемократичних виборів є неповагою до держави, Б. Олійник зазначив, що до України у РЄ ставляться з повагою і терпінням. «Ми десять років виконуємо взяті на себе зобов’язання, які треба було виконати за три роки», — наголосив він.
Підвищив ціни — чекай на вiдповiдь
Прем’єр-міністр України Віктор Янукович доручить правоохоронним органам розібратися в причинах зростання цін на споживчі товари в окремих регіонах. На вчорашній зустрічі з мешканцями села Сковородинівка Золочівського району Харківської області прем’єр пообіцяв у найближчий час «навести в цьому питанні порядок». Так, уже в четвер він збирається зібрати правоохоронців і поставити їм завдання «в усіх регіонах розібратися, які є підстави для зростання цін». На думку глави уряду, деякі підприємці зараз використовують той факт, що люди отримали гроші, й підвищують вартість своїх товарів. «Кабінет Міністрів ні в якому разі не повинен допустити зростання цін і знецінення тих грошей, які ми зараз маємо можливість людям платити», — сказав прем’єр. Він поставив відповідне завдання й перед органами місцевої влади. Так, звертаючись до голови Харківській облдержадміністрації Євгена Кушнарьова, В. Янукович сказав: «Негайно, завтра — зберіться і поставте це завдання». На його думку, у місцевих органів влади є всі важелі впливу на ситуацію, в тому числі можливість обмежити рівень рентабельності та торговельних надбавок. На зустрічі з мешканцями села Сковородинівка В. Янукович також оголосив, що дарує місцевій школі і школі в місті Золочів комп’ютерні класи. У селі прем’єр відвідав музей українського філософа й письменника Григорія Сковороди, який жив і помер у цих місцях.
Випуск газети №:
№184, (2004)Рубрика
День України