Перейти до основного вмісту

Коротко / УКРАЇНА

28 вересня, 00:00

Монументальна ностальгія за колгоспом

Учора у Летаві Чемеровецького району (Хмельницька область) встановлено пам’ятник третьому голові колгоспу Володимиру Ліщуку. Раніше тут-таки встановили монумент фундаторові колгоспного ладу у селі Володимиру Дробному, який не повернувся додому з Великої Вітчизняної війни. Поруч — бронзове погруддя Давида Бойка, встановлене на п’єдестал за життя двічі Героя Соцпраці. Отак остаточно втілено у монументальні форми задум директора ордена Леніна сільгоспкооперативу «Летава» с. Летава Михайла Шаповала про увічнення у скульптурному матеріалі пам’яті про всіх трьох його попередників. «Вони вказали селу світлий шлях,» — повідомив для «Дня» ініціатор створення цієї галереї у центрі Летави. Він не без ностальгії згадує про «радість колективної роботи на добро собі й людям». Вважає, що в організації праці нічого не змінилося, крім того, що розпаювали землю. У Летаві ніхто не скористався своїм правом на відокремлення від кооперативу із земельним і майновим паями, бо «не вгадують кращих перспектив». Що ж до орденоносного кооперативу, то тут, як і в період колгоспного ладу, вирощують найвищі у краї врожаї зернових і технічних культур, надоюють найбільше молока, добиваються високих приростів свиней і великої рогатої худоби. Михайло Шаповал — четвертий і останній голова колгоспу у Летаві, а тепер — директор трансформованого у кооператив господарства. Він сповнений сил і енергії, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Ціни на м’ясо зростають

Недаремні були побоювання мешканців Рівного щодо можливого стрибка цін на товари харчування після того, як ціни на пальне поступово почали підвищуватися. Майже в 1,5 разу на ринках та у продуктових магазинах обласного центру виросли ціни на м’ясо. Тепер у середньому воно коштує 18—20 гривень за кілограм, тоді як ще два дні тому телятину можна було придбати за 12 гривень, а свинину за 14—15. Частина продавців вважає, що подорожчання м’яса викликане підвищенням цін на бензин. Інші ж схильні вважати, що ціну на м’ясо формує минулорічний врожай зернових, бо високі ціни на зерно минулої осені впливають на подорожчання м’яса через рік. Як не дивно, висока ціна на свинину та телятину не лише не відлякала покупців, а й різко збільшила попит на ці види товарів: м’ясо скуповують про запас. Очевидно, така ситуація викликана побоюванням людей щодо можливого ще більшого стрибка цін. Зі своїми висновками поки що не поспішають в Держінспекції з контролю за цінами Рівненської області. Їх обіцяють оприлюднити за кілька днів, повідомляє Сергій СТЕПАНИШИН, Рівне.

Надути грілку — і до Книги рекордів Гіннесса

Мешканець Чернівецької області спробував встановити світовий рекорд із надування грілок. За 5 хвилин 23 секунди Степан Тунь із села Жданова надув і лопнув шість дволітрових грілок, повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на телеканал ICTV. Цей результат претендує на потрапляння до Книги рекордів Гіннесса. Наступного разу С. Тунь обіцяє надути 10 грілок за 10 хвилин. У ході змагань, які пройшли в Чернівцях, деякі володарі курйозних рекордів вже потрапили до Книги рекордів України.

Лікарняна каса набуває популярності на Житомирщині

Чотири роки тому благодійна організація «Лікарняна каса Житомирської області» стала в Україні піонером у створенні подібних структур на обласному рівні. Станом на початок вересня нинішнього року до неї вступило вже більш нiж 155 тисяч мешканців області. При доволі скромних внесках, які зараз складають 6 гривень на місяць для дорослої людини (для дітей ця сума дорівнює 2 гривні), за весь період її існування було залучено більш нiж 13,5 млн. грн., з яких близько 11 млн. грн. витрачено на закупівлю медикаментів та інших необхідних для лікування матеріалів. Президентом каси Валентином Парієм були також оприлюднені такі дані: всього прискіпливою статистикою зафіксовано більше 225 тисяч випадків надання медичної допомоги її членам, на їх лікування витрачено близько 8 млн. 700 тис. грн. Утім, за словами начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Зіновія Парамонова, найближчим завданням є досягнення показника у 250 тисяч членів лікарняної каси, а бажаним результатом був би вступ до неї не менше половини населення області, тобто до 700 тисяч чоловік. Тоді можна було б спрямувати більше коштів на забезпечення ліками збіднілих людей, які не можуть оплатити своє лікування. На черзі запровадження індивідуальних чіпс-карт на кшталт кредитних на кожного її члена. Досвід житомирян як прообраз впровадження в Україні страхової медицини ретельно вивчався як керівниками Міністерства охорони здоров’я, так і колегами з інших областей, і в деяких регіонах, зокрема на Полтавщині, Одещині, він вже знайшов застосування, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День».

Машинобудівники збільшать виробництво на третину

Міністерство промислової політики України прогнозує, що 2004 року машинобудування забезпечить приріст обсягів виробництва не менше аніж на 34%, заявив перший заступник глави відомства Анатолій Мангул. «При цьому є всі підстави вважати, що такі підгалузі, як судно-, авто- і авіабудування, а також сільгоспмашинобудування продовжать нарощувати виробництво ще більше, ніж це було з початку 2004 року», — сказав А. Мангул у недільному інтерв’ю програмі «Діловий світ. Тиждень» на телеканалі УТ-1. Перший заступник міністра впевнений, що вітчизняний машинобудівний комплекс до 2011 року зможе вийти на показники обсягів виробництва докризового 1990 року, як це й передбачено Державною програмою розвитку промисловості на 2003—2011 роки. Згідно з цією програмою, в найближчі три-чотири роки машинобудування має забезпечити приріст виробництва на рівні 18—20%, а згодом — 15—17%. А. Мангул вважає, що зараз машинобудівний комплекс розвивається успішно, про що свідчать темпи зростання виробництва в галузі за вісім місяців 2004 року — майже 34%, а також обсяги надходжень до бюджету, які забезпечила галузь, — 900 млн. грн. — при річному плані за всіма галузями Мінпромполітики 2,38 млрд. грн. «Сьогодні машинобудування демонструє всі ознаки зростання. Воно вдвічі-втричі випереджає розвиток промисловості загалом, а це головна умова, щоб забезпечити подальший прогрес», — заявив перший заступник міністра.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати