Останнє літнє свято
Минає літо, закінчується період затишшя, починається новий телесезон. Телевізійники, як школярі та студенти, зазвичай починають активізуватися з початком вересня. Але в нас ось уже який рік телесезон починається дещо раніше, «провина» чого — День незалежності, який українські телеканали «відзначають» дедалі ширше. Не став винятком і нинішній рік, про що свідчить минулий телетиждень, головною подією якого й стало головне державне свято.
Як святкували День незалежності в столиці, нам показали — і парад на Хрещатику, і подальші веселощі, й концерт увечері на майдані Незалежності. Все це транслювалося широко, скрізь було багато Руслани. Про те, що цей день відзначався не лише в Києві, та про те, як він відзначався в регіонах, «телеінформатори» також розказали в коротких і докладних новинах. Виявилося, що загалом у святкових акціях взяли участь близько 315 тисяч українців, а найбільш масштабними й масовими святкові заходи були в Києві, Львові та на Волині. Крім безпосередньо святкової інформації, було у святкові дні, що стали вихідними, й багато супутніх художніх і документальних проектів — не нових, але доречних. Сьогодні найсерйознішою та найякіснішою стрічкою про дні, що вирішили долю Батьківщини, залишається, мабуть, документальна «Незалежність: український варіант», ще раз показана цього року «Новим каналом». Поговорити про те, що це за дата — День незалежності, як ми до неї ставимося і як святкуємо, зібралися відомі країні люди в позаурочній (не в традиційний четвер, а у вівторок) «Четвертій владі» (УТ-1). Справдi, для багатьох українців це ще не найважливіша дата року, але не все відразу. Головне, за словами Леоніда Кравчука, який брав участь у програмі, не перестаратися у прагненні її такою зробити. Тут не повинно бути насильства, бутафорії й штучної стимуляції, все прийде згодом. Нове свято — як нова церква, яку ще «намолити» треба. Не зовнішнім спонуканням, а внутрішнім поривом має бути його святкування, і приклади таких поривань уже є. Як, наприклад, хода Примирення, що об’єднала представників усіх релігійних конфесій, представлених в Україні.
Посилили святкові настрої й українські олімпійці, які подарували країні до дня народження нову порцію олімпійських нагород. Тепер герої спорту тріумфально повертаються на Батьківщину, а чотириразова олімпійська чемпіонка Яна Клочкова — тепер ще й Герой України.
УТ-1 документально розказав про грандіозне й не менш інформаційно гучне будівництво каналу Дунай—Чорне море, відкриття якого — подія державної важливості. До речі, якщо не брати до уваги кількох сюжетів у галузевих програмах, громадянам відомо про це дуже мало. Інформація про міжнародні екологічні протести з’являється в «новинах» на різних каналах регулярно, а всебічних зрозумілих телепояснень до історичного проекту як не було, так і немає.
«1+1» вирізнився цього тижня показом «Кармелюка», що історично пояснює прагнення українців до незалежності. Особливо цінні щодо цього перші серії, за якими бунт особистий і соціальний — наслідок побутового й особистісного приниження. Українці дуже поступливі й терплячі, але, доведені до відчаю, в гніві страшні й безпощадні. І це не художній образ, це історичний висновок, неодноразово підтверджений.
Минулого тижня відбулася й довгоочікувана прем’єра ігрового шоу «Форт Буаяр». «1+1» активно анонсував свій проект, тому нам уже відомо, що організатори й учасники проекту ним задоволені. Чи будуть задоволені глядачі — ще питання. Поки, чесно кажучи, спостерігати за пошуками скарбів у форті не дуже цікаво, навіть з урахуванням того, що по поверхах бігають відомі особи, і завдання їм роздають відомі персони, й сама Руслана ходить по канату над проваллям.
А в понеділок на цьому ж каналі звично, як і до літніх канікул, вийшов «Документ» Юрія Макарова, що представив його ж фільм- дослідження «Мій Шевченко». Це — не прем’єра, хоча, як слушно зауважив у передмові автор, працю мало хто бачив. А шкода. Шевченко за Макаровим — дуже сучасний і зрозумілий. Зовсім не такий, як за шкільною програмою. Чергові серії цього проекту будуть показані вже наступного телетижня, який обіцяє бути ще більш насиченим.