Перейти до основного вмісту

«Сервісізація»

Що чекає Львівщину у 2015 році?
10 липня, 00:00

В Україні, чи не скорше за всіх, Львівщина прийшла до розуміння необхідності розробки стратегії свого розвитку. Позитивний імпульс цьому дав попередній губернатор Янків, науковець і аналітик. А нинішній Олександр Сендега мудро прямував у особливий керунок — усвідомлення Львівщини як регіону, що має взяти все позитивне від свого географічного розташування, близькості до Євросоюзу. Розроблена стратегія в такому форматі, по суті, є першою в Україні, тому що базується на стандартах міжнародних, і акцент був зроблений на можливих інтеграційних прогресах прикордонних територій.

— Наше завдання, — стверджує голова Львівської облдержадміністрації Олександр Сендега, — забезпечити провідну роль Львівщини у співпраці України з Європейським Союзом. Геополітичне розташування регіону визначає його майбутнє — стати «західними воротами» країни. Область знаходиться на перехресті транскордонних європейських шляхів. Тут проходять три важливі транспортні коридори, що з’єднують столиці багатьох європейських держав. Все це ми маємо використати з розумом. Для цього й потрібно було розробити виважену, добре обгрунтовану і якісну Стратегію розвитку області.

Розробку стратегії ми починали з повним усвідомленням: ось-ось кордони Євросоюзу наблизяться, і хочемо ми того чи ні, а наше життя дещо зміниться, причому в наших силах поглиблювати транскордонне співробітництво чи зробити його номінальним. Ми — за дієвість та найбільшу користь від співпраці для обох наших народів. Сьогодні йде серйозне обговорення створення в Ярославі українсько-польського інституту транскордонного співробітництва. Наука може нам у цьому плані допомогти, і ми доповнимо нашу Стратегію (підкреслюю — це не закостенілий продукт) місткими, точними прогнозами та пропозиціями.

Безумовно, безпосередня близькість до кордонів Євросоюзу передбачає посилення торгівельних зв’язків, збільшення інвестицій, поглиблення транскордонного співробітництва в різних галузях життя, включаючи наукові, освітні, мистецькі й навіть родинні зв’язки, що все разом має принести області хороші дивіденди. Можливо, Львівщина першою на своєму рівні могла б зробити реальні кроки величезної підготовчої діяльності вступу в Євросоюз. Адже мешканці області мало не щодня тим чи іншим чином контактують iз громадянами Польщі — бізнесмени, студенти і навіть пересічні громадяни, які бачать закордонних туристів на вулицях Львова. Всі вони, спілкуючись, по-своєму визначають позитивні результати й проблеми, з якими зіштовхнулася Польща, вступивши в Євросоюз. І завдяки тому можна підготувати реальний грунт, причому з найменш болісними ознаками та проблемами економічного та морального сенсу.

У читачів може виникнути запитання — а чи не забагато беруть на себе львів’яни? Лише 3,6 відсотка території України, 5 відсотків населення. Якщо замислитися, то соціально-економічні процеси, які відбуваються на Львівщині, все ж таки можуть вплинути на економіку країни, хоча б у ролі стартового майданчика діяльного просування на захід.

Для цього спочатку, як стверджували розробники Стратегії (а це близько 100 спеціалістів, включаючи закордонних експертів. — Авт. ) треба було окреслити реальний стан речей. Причому визначити не лише позитив, але й негатив, адже «правда, як підкреслював Бальзак, подібна на гіркий напій, неприємна на смак, проте відновлює здоров’я». За якими саме параметрами визначати здоров’я економіки, суспільного розвитку, які поставити перед собою завдання, — над цим міркували не один місяць, а близько року. І визначили: звичайно ж, параметри європейського зразка. Візьмемо хоча б такий приклад. В області активно розвивається малий і середній бізнес, нараховується майже 15 тис. малих підприємств. На 10 тисяч мешканців Львівщини припадає 56 малих і середніх підприємств. За цим показником область посідає друге місце в Україні. Водночас, львів’яни розуміють, що це хороші показники на загальноукраїнському рівні, якщо ж проаналізувати польський досвід, то у наших сусідів на кожних 10 тис. мешканців припадає приблизно 900 фірм і близько 700 приватних підприємців, що свідчить про щонайменше 15-разове перевищення кількості приватних господарських одиниць до кількості населення в порівнянні з Україною. Тому, погодьтеся, є над чим працювати.

Протягом останніх років Львівщина стала привабливим інвестиційним регіоном. За обсягами залучених у минулому році іноземних інвестицій, а це 85 млн. дол. США, область займає третє місце в Україні. Загальний обсяг інвестицій становить майже 305 млн. дол. США, з них фактично 50% вкладено протягом останніх двох років. Інвестиційні потоки, в основному, спрямовані в машинобудування, харчову й легку промисловість, деревообробну галузь, виробництво будівельних матеріалів та фінансову сферу, що дало значні прирости у цих галузях та зростання промислового виробництва загалом на 14,1%. Сьогодні можна стверджувати, що іноземні інвестори, які приходять в область, забезпечували людей гідними умовами праці, а не лише використовували як дешеву робочу силу. На таких підприємствах, як «Леоні», приміром, зарплата вища, ніж середня по району. Якщо ж порівнювати із зарплатою, яку отримують працівники на великих підприємствах Євросоюзу, відразу ж стане видно різницю — нам до їхніх заробітків ще рости.

Показово, що акцент у розробці Стратегії був зроблений на економічному розвитку, а не на соціальному. Львів’яни говорять: ми не нехтували соціальним компонентом, а добре усвідомлюємо, — підвищити соціальний захист населення, зробити реальними наші задекларовані Конституцією соціальні права, можна лише через стрімкий економічний ріст. Як мінімум три документи мають узгоджуватися між собою для забеспечення ефективної реалізації стратегії: це, власне, Стратегія розвитку області до 2015 року, щорічні програми соціально-економічного розвитку і щорічні бюджети області. До того ж на Львівщині розроблена низка обласних, галузевих програм, які не були узгодженими між собою в площині заходів, фінансів та ресурсів, а також термінів виконання. Все це теж треба було привести до єдиного знаменника. Розроблений документ обговорювався на різних рівнях. Реалізовуючи такі проекти необхідно в першу чергу заручитись підтримкою людей, врахувати усі існуючі думки. Стратегія була надрукована у засобах масової інформації, усі бажаючі змогли й досі можуть її детально прочитати й надіслати свої міркування та пропозиції за окремою адресою. Усі відгуки детально аналізуватися спеціальною робочою групою.

Якою ж бачать область її мешканці через 10 років? Доктор економічних наук, проректор, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин Львівської комерційної академії Анатолій Мокій вважає:

— Львівщина має перетворитись на науково-освітній, фінансово-банківський і торгівельно-туристичний центр. Відновлення наукових підприємств неможливе. Однак стратегія європейської інтеграції дозволяє плідно використовувати наш чималий потенціал. Особисто я не був згоден із такою постановкою питання: «Львівщина — регіон рекреації та культури». Бо вважаю, що область може займатися сферою послуг у широкому розумінні цього слова. Є таке поняття сервісізація, розвинуті країни займаються сферою послуг. У нас велика кількість освітніх закладів. Чому ми не можемо навчати студентів-іноземців? Наприклад, 400 студентів навчаються зараз у Львівському медуніверситеті і задоволені. Можемо надавати банківські, інженерно-консалтингові послуги. Наш інвестиційний форум, що проводиться кожної осені, має перетворитися на постійно діючий. Унікальні родовища мінеральних вод (понад 200 джерел!) теж відкривають свої перспективи. Я вже не кажу про туризм. Одна четверта всієї історико-культурної спадщини зосереджена на території Львівської області. Це колосальні можливості. Отже, львів’янам немає чого жалітися. Їм лише потрібно працювати за чітко означеною стратегією.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати