Коротко / УКРАЇНА
Героя Росії й героя США вшанували в Луцьку
У Луцьку вшанували пам’ять пілота-випробувача, ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС Анатолія Грищенка. На будинку по проспекту Волі, де він свого часу мешкав, встановлено барельєф героя. Заслужений льотчик-випробувач СРСР Анатолій Грищенко був одним iз перших добровольців, які піднялися на боротьбу з усепоглинаючим ворогом — радіацією... У травні 1986 року його направили на Чорнобильську АЕС, щоби з’ясувати розміри пошкоджень та можливості ліквідації аварії. Він здійснював польоти над епіцентром аварії, і саме Грищенко зі свого вертольота встановив спеціальну заглушку, яка щiльно закрила кратер реактора. Знову в зоні аварії він працює в серпні-вересні цього ж року, отримує смертельну дозу опромінення, а вже в листопаді 86-го почалася його мужня боротьба за життя... У США українцеві зробили надскладну операцію з пересадки кісткового мозку, але це не врятувало героя. Анатолій Грищенко помер у липні 90-го.
Йому посмертно присвоєно звання Героя Росії й Героя США. Є вулиця імені Грищенка на острові Кіпр, а в іспанській провінції Гренада — меморіал, присвячений життю й подвигу льотчика, про нього знято кілька документальних фільмів у ряді країн світу. А похований Грищенко у місті Жуковському в Підмосков’ї.
На меморіальній дошці під барельєфом написані слова: «Обпаленому Чорнобилем. Він знайшов у своєму житті місце для подвигу. Живим — пам’ятати...» Волинь належить до регіонів, які досить серйозно постраждали від наслідків Чорнобиля. І хоча Союз, при якому сталася ця біда, давно розпався, та проблем у ліквідаторів, переселенців і мешканців забруднених «мирним атомом» територій тільки більшає, повідомляє Наталія МАЛІМОН, Луцьк.
«Мобільні» учасники Другої світової
У зв’язку зі зростанням кількості заяв від ветеранів війни на встановлення телефону, в Харкові назріла необхідність «свіжого» розв’язання цієї проблеми. Нині в Харківській області зареєстрована 1961 заява від ветеранів, понад 800 з яких проживають у Харкові.
Як повідомив журналістам мер міста Володимир Шумілкін, цього року на телефонізацію в міськбюджеті заплановано 473 тисячі гривень, яких вистачить на проведення сотні телефонів. Через те, що чимало ветеранів мешкають у приватних будинках на околицях міста, віддалених від уже проведених ліній, встановлення одного телефону коштує 3—5 тисяч гривень, а подеколи й 15 тисяч гривень. Підрахувавши всі витрати на телефонізацію, міські власті вирішили, що дешевше обійдеться забезпечити деяких інвалідів ВОВ мобільним зв’язком. За підрахунками місцевої влади, апарат можна купити за 100 грн. і встановити ліміт розмов від 20 до 40 гривень на місяць. За такого фінансового розкладу вийде, що встановлення телефонів одній тисячі абонентів обійдеться в 100 тисяч гривень на придбання апаратів, і близько 300 тисяч гривень на рік абонплати, повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.
На Луганщині відбулися антитерористичні навчання
На Лисичанському нафтопереробному заводі (ЗАТ «ЛіНОС», Луганська область) регіональна координаційна група антитерористичного центру при Службі безпеки України провела спільні тактико-спеціальні антитерористичні навчання. Як повідомила прес-секретар УСБ України в Луганській області Юлія Єрьоменко, у навчаннях взяли участь понад 400 військовослужбовців і працівників управлінь СБУ, МВС, МНС, в/ч 3035, Луганського прикордонного загону, облдержадміністрації, Лисичанського міськвиконкому. Була задіяна спеціальна техніка й спорядження, відпрацьовано широкий спектр питань для координації міжвідомчої взаємодії підрозділів правоохоронних і адміністративних органів із запобігання терористичним актам на техногенно небезпечному об’єкті, ліквідації наслідків пожеж і вибухів на виробничих площах ЛіНОСу, захоплення терористів і звільнення заручників. На останньому етапі навчань силами особистого складу штурмових спецпідрозділів УСБУ «Альфа», УМВС — «Беркут» і «Сокіл» успішно здійснено силове захоплення й знешкодження умовних терористів, при цьому ніхто із заручників не постраждав. Прибулий з Києва представник штабу антитерористичного центру, який спостерігав за перебігом навчань, дав високу оцінку професіоналізму й рівню готовності відомств області до організації антитерористичних дій, повідомляє Олена ПРИВЕН, Луганськ.
Більше програвати не можна
Безуспішно поки що виступає національна збірна України на чемпіонаті світу з хокею. У перших двох матчах наша команда поступилася збірним Словаччини — 0:2 та Фінляндії — 1:5. Тепер у сьогоднішньому матчі з хокеїстами США, які в свою чергу поступилися фінам (2:4) та розійшлися миром зі словаками (3:3), українцям потрібно обов’язково виграти. Тільки перемога дозволить нашій збірній зайняти третє місце в своїй групі і, по-перше, достроково вирішити головне завдання — залишитися у вищому хокейному дивізіоні, а по-друге — продовжити боротьбу за місце в першій вісімці команд, які без відбіркових ігор отримають путівки на зимову Олімпіаду-2006 у Туріні.
Культурна подія року на «Коронації слова»
Вчора у Київському будинку вчителя відбулося нагородження переможців літературного конкурсу «Коронація слова». У жанрі роману перемогли: Олександр Вільчинський з Тернополя — роман «Останній герой», харків’янка Ярослава Івченко — твір «Синдром набутого імунітету» і не вперше киянин Андрій Кокотюха з твором «Повзе змія». У жанрі кіносценарію перше місце зайняла Ярослава Горбач з міста Ржищів Київської області за кіносценарій «Дума про трьох братів», друге — Володимир Ткаченко зі Смілої, що на Черкащині, за роботу «Кіт з капустою», третє — Сергій Мирний з Будапешту (Угорщина) з «Проломом». Схоже, «Коронація слова» розширює свою географію... Це один з небагатьох літературних конкурсів, який нині допомагає змінити літературну ситуацію на краще. Окрім грошових премій та інших нагород переможцям було вручено двотомник «Україна Incognita» та «Дві Русі» із серії «Бібліотека газети «День».
Цього року «Коронація слова» відзначила поза конкурсом книги «Україна Incognita» і «Дві Русі» як резонансну подію року в культурному житті України. Диплом визнання головному редакторові газети «День» Ларисі Івшиній вручав Юрій Логуш, голова правління компанії «Kraft Foods Україна», основного організатора конкурсу. Детальну інформацію читайте у завтрашньому числі газети, повідомляє Надія ТИСЯЧНА, «День».
Випуск газети №:
№76, (2004)Рубрика
День України