Перейти до основного вмісту

Тривала афера

У Польщі завершився найбільший корупційний скандал
28 квітня, 00:00

В ідомий польський кінопродюсер Лев Ривін засуджений до двох iз половиною років ув’язнення за спробу отримати хабар розміром у $17 млн. від редактора однієї з найбільших газет Польщі. Ривін, який, згідно з вердиктом суду, мусить виплатити штраф у $25 тис., був одним із співпродюсерів таких фільмів, як «Список Шиндлера» та «Піаніст».

Так закінчився процес (відомий загалу під назвою «афера Ривіна»), що тривав із липня 2002 року. У Польщі його вважають «найбільшим корупційним скандалом з 1989 року». До нього вважали причетним не лише ініціатора «розкрутки» скандалу, головного редактора «Газети Виборчої», найбільшого за тиражем і найвпливовішого в Польщі видання, але й прем’єр-міністра Лєшека Міллера. Саме Міллер, який після 2 травня стане колишнім прем’єр- міністром країни, з оголошеного вироку радів найбільше. Адже, відповідно до вироку суду, Ривін діяв самостійно, й уряд до афери не причетний. Представники різних громадських організацій, медіа-спільноти, опозиційних до нинішнього уряду партій висловлювали менш оптимістичні коментарі. Але справу, виходячи з усього, закрито.

Суть скандалу полягала ось у чому: в липні 2002 року, за версією Міхніка, до нього прийшов підприємець, відомий кінопродюсер Лев Ривін і запропонував йому сприяння в тому, щоб компанія «Агора», яка видає «Газету Виборчу», отримала ліцензію на супутниковий телеканал, за суму в $17,5 млн. в обхід закону про запобігання зосередження мас-медіа в одних руках. Ривін при цьому начебто гарантував сприяння позитивному вирішенню питання в урядових коридорах. Міхнік записав розмову з Ривіним на диктофон, але оприлюднив її лише за кілька місяців, коли вже завершилися переговори між польською владою та представниками Європейської Комісії про вступ Польщі до Європейського Союзу. Тоді й стався вибух скандалу із щоденними публікаціями в пресі, утворенням слідчої комісії Сейму, розслідуванням з боку прокуратури. Свідчення давали міністри, прем’єр-міністр, посадовці, що мали причетність до розподілу ліцензій на мовлення тощо. Міхнік тоді (зокрема й у інтерв’ю «Дню») з усмішкою говорив, що він мимоволі став героєм найбільшого корупційного скандалу в країні, пояснював те, що він так пізно оприлюднив свої записи, тим, що він не бажав негативного резонансу, який би викликав проблеми для країни щодо її вступу до ЄС, а також говорив, що він не винен у тому, що його друзі тепер стали міністрами.

Ривін під час слідства стверджував, що він представляв цілу групу, що «утримувала владу» (суд це визнав неправдою). Залишилося без уваги й твердження Ривіна, що то компанія «Агора» зверталася до його послуг, а не навпаки. До того ж, суд визнав, що афера Ривіна призвела до краху кар’єри кількох осіб, повідомляє «Газета Виборча». Після оголошення вироку суду Ривін заявив, що він програв битву, але не війну. Суд, до речі, дещо пом’якшив пропозицію прокурора (три роки ув’язнення). Прем’єр-міністр Міллер, натомість, виглядав цілком задоволеним. За його словами, вирок звільнив його та правлячу партію Союз лівиці демократичної від підозр у тому, що вони мали щось спільне з аферою Ривіна. Але, за словами прем’єра, завдано шкоди державі. Він визнав, що шкоди також завдано і йому особисто, й партії; що справа Ривіна послугувала однією з причин розколу в правлячій партії.

Виглядає так, що суд дійсно зробив подарунок передусім президентові Кваснєвському і прем’єр- міністру Міллеру — скандал, який за півтора року втомив поляків, закінчено, безпосередній винуватець понесе покарання, а як розберуться між собою інші фігуранти афери — то вже їхня справа. Польща виглядає чистою, вступаючи до ЄС, питання боротьби з корупцією у вищих ешелонах влади вже не стоятиме так гостро. Тим більше, що зараз на порядку денному в країні — дещо інші проблеми. Окрім того, що вступ до ЄС, який офіційно станеться 1 травня, в перші дні й місяці може принести набагато більше проблем, ніж переваг, з 2 травня країна буде без уряду. Прем’єр-міністр Міллер давно заявив про свою відставку, питання нового уряду все ще не вирішене, і якщо воно не буде вирішене до кінця тижня — цілком можливо, що восени на Польщу очікують дострокові парламентські вибори.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати