Коротко / УКРАЇНА
Дамба відчутно вдарить по екології
Всеукраїнська екологічна ліга заявляє, що зведення росіянами греблі в Керченській протоці до острова Коса Тузла може вже в найближчому майбутньому призвести до виникнення серйозної екологічної проблеми й закликає до припинення будівництва. «Жорстке втручання до екосистеми, якою є природний коридор між двома морями, порушить природний обмін ресурсами. Це викличе негативні зміни в підводному грунті, ізоляцію та подальше замулення Таманської затоки, а також послужить причиною непередбачених змін у екосистемах Азовського та Чорного морів. Гребля неминуче спричинить гідрологічні проблеми, бо вона істотно змінить систему водообміну та циркуляції вод у Керченській протоці», — цитує Інтерфакс-Україна текст заяви, прийнятої у вівторок правлінням ВЕЛ. Окрім того, за його словами, здійснення насипних робіт може викликати розмивання природним шляхом самого острова, що потребуватиме постійних інженерно-технічних робіт для його зміцнення.
Екологи також зазначають, що гребля вдвічі скоротить протоку та значно зменшить потік морської води між Азовським та Чорним морями. При цьому, згідно з висновками екологів, «порушиться профіль дна біля Керченського узбережжя, поблизу портових та інших інженерних споруд, які потраплять до зони ризику зсувів». «Враховуючи різко негативні екологічні наслідки будівництва греблі, Всеукраїнська екологічна ліга звертається до природоохоронних організацій України, Росії та світових екологічних організацій із закликом підтримати вимогу негайної зупинки гідробудівних робіт, які здійснює Російська Федерація в цьому регіоні», — говориться в заяві.
Політреформа: додамо енергії?
Сьогодні Конституційний Суд оголосить рішення щодо одного з проектів політреформи. Йдеться про законопроект, поданий 161- м народним депутатом (Анатолієм Матвієнком (БЮТ), Віктором Мусіякою («Європейський вибір»), Адамом Мартинюком (КПУ), Олександром Морозом (СПУ), Юрієм Ключковським («Наша Україна») й іншими), яким запропоновано внести зміни до кількох статей Конституції. Проект, зокрема, передбачає збільшення повноважень Верховної Ради і скорочення повноважень Президента. Нагадаємо, що його направили до КС у липні цього року одночасно з президентським проектом закону про політреформу, який глава держави згодом відкликав. Поданню законопроектів передували бурхливі дебати у Верховній Раді, що стосувалися процедури подання таких законопроектів до КС.
Важко сказати, чи додасть рішення КС щодо цього законопроекту енергії млявому на даному етапі процесу обговорення політреформи. Ще важче передбачити, яку роль у можливій реформі повинен відіграти цей проект. Учора парламентарії планували ухвалити рішення про особливості процедури розгляду проектів законів про внесення змін до Конституції. Проте засідання зірвали представники опозиційних фракцій. Крім того, на розгляді Конституційного Суду залишається ще два проекти закону про політреформу: законопроект, запропонований фракціями більшості спільно з комуністами, який передбачає обрання президента парламентом у 2006 році після проведення виборів до парламенту за пропорційною схемою. А також законопроект, запропонований координатором парламентської більшості Степаном Гавришем у середині вересня, який, зі слів депутата, лише доповнює попередній. Зазначимо, «доповнення» істотне: проект передбачає обрання президента парламентом уже в 2004 році, при цьому повноваження нинішнього парламенту подовжуються до 2007 року, повідомляє Наталія ТРОФІМОВА, «День».
Одеса—Броди: казахи «за», росіяни хочуть навпаки
Питання будівництва нафтопроводу Одеса—Броди має постійно бути на порядку денному взаємовідносин Казахстану та України. Таку думку висловив учора в Астані міністр закордонних справ Казахстану Касимжомарт Токаєв у ході спільного брифінгу з міністром закордонних справ України Костянтином Грищенком. За словами казахського міністра, цей проект є у планах Європейського Союзу. Глава МЗС Казахстану відзначив, що нафтопровід зможе забезпечити поставку і транспортування до 30 млн. тонн казахстанської нафти в Україну, повідомляє «Казінформ». Тим часом Росія продовжує чинити тиск на Україну з тим, щоб використати нафтопровід у своїх інтересах. У той же день президент російської державної компанії «Транснефть» Семен Вайншток закликав Україну поквапитися. «Чим довше продовжуватимуться наші передвесільні танці, тим більше ймовірності того, що напрям Броди—Одеса взагалі залишиться незатребуваним», — сказав Вайншток і погрозив тим, що до весни 2004 року «Транснефть» збирається збільшити потужність Балтійської трубопровідної системи до 42 мл. тонн. Крім того, з наступного року планується збільшити поставки нафти через Польщу на 5 млн. тонн.
З початку року інфляція становила 4,7%
У жовтні інфляція в Україні зросла до 1,3%, а з початку року — до 4,7% (за аналогічний період 2002 року дефляція становила 2,6%), повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на український Держкомстат. Ціни на продовольчі товари підвищилися у минулому місяці на 1,6% (у вересні — на 0,6%), з початку року — на 5,5%. Непродовольчі товари у жовтні подорожчали на 0,3%, а усього за десять місяців — на 1,1%. Послуги, після подорожчання у вересні на 0,6%, у жовтні стали дорожче на 1,2%, а усього з початку року їх вартість збільшилася на 4,3% Міністерство економіки і з питань європейської інтеграції України поки що підтверджує свій прогноз інфляції на 2003 рік на рівні 6%.
Дозволено одного зайця на день
На Луганщині в ці вихідні дні стартував сезон полювання на хутрових звірів, повідомив головний мисливствознавець області Валерій Копиленко. «Відкриття полювання на копитних перенесли на 15 листопада через відсутність сніжного покрову», — уточнив він. — Можливість полювати триватиме до 28 грудня». Здобич одного мисливця не повинна перевищувати норму — 1 заєць на день. Уже встановлено дні полювання — субота та неділя. У всіх 28 державних лісомисливських господарствах Луганської області дозволене полювання на зайців, єнотоподібних собак і лисиць. Полювання на кабана і оленя буде дозволене в 11 державних лісових мисливських господарствах та в одному військово- мисливському господарстві Луганської області. Як повідомив Валерій Копиленко, в перший день для полювання на хутрових звірів вийде понад 10 тисяч мисливців. «Аналіз мисливського господарювання за 9 місяців поточного року та готовність мисливців до сезону полювання на хутрових і копитних звірів показує, що існує ще досить багато вад, які, попри вказівки спеціально уповноваженого органу — об’єднання «Луганськліс», не усуваються в установлені терміни», — заявив Копиленко. Так, досі не сформовано єгерську службу в багатьох регіональних організаціях Українського товариства мисливців та рибалок, повідомляє Олена ПРИВЕН, Луганськ.
Випуск газети №:
№199, (2003)Рубрика
День України