Перейти до основного вмісту

Зникла музейна колекція срібних талярів

20 серпня, 00:00

У Кам’янець-Подільському історичному музеї на Хмельниччині виявили пропажу срібних польських талярів XVII століття у кількості 32 одиниці. «2 квітня, коли проводилася інвентаризація, ці експонати ще були у вітрині виставкової зали», — повідомила для «Дня» головний хранитель музейних фондів Людмила Кравчук. «Якихось слідів проникнення до музею і вітрини не виявлено. Заклад — під цілодобовою охороною», — заявив про загадкові обставини зникнення колекції старший інспектор центру громадських зв’язків управління МВСУ у Хмельницькій області Ігор Байдак. На пошуки вкраденого «кинуто» найкращих правоохоронців, та ті вказують на той прикрий факт, що невідомо, коли саме скоєно злочин: період від 2 квітня до 13 серпня дуже тривалий. Якби, бува, не вирішили замінити вітринне скло, то про пропажу ще, мабуть, довго не знали б.

Людмила Кравчук розповіла про «походження» цих талярів: «У 1953 році на городі у селі Слобідка-Рихтецька Кам’янець-Подільського району щось там копали і знайшли скарб. Тоді люди були свідомі — передали скарб державі». Як на часи, коли таляри були у грошовому обігу, викопане становило велике багатство: можна було купити гарний маєток.

Музейні співробітники, «хранителі століть», звертаючи увагу відвідувачів на таляри, розповідали, що у кінці XVII століття, коли карбувалися ці гроші, Кам’янець-Подільський ще стогнав від турецьких завойовників, та польський уряд не раз намагався повернути місто над річкою Смотрич. Перед одним із походів Август II навіть наказав вибити медаль на честь визволення міста від турків. Але похід закінчився невдачею. Аж 1699 року за Карловицьким трактатом турки відмовилися від Поділля на користь Польщі. Додають, що у відомому листі запорізьких козаків турецькому султану Магомета IV було названо «кам’янецьким катом», «подолянським злодіюкою».

Одначе — про пропажу «балансовою вартістю 1216 гривень». Шанувальники старовини вважають, що цій колекції ціни не складеш. «Такої жахливої втрати музей ще не знав», — говорить головний хранитель Людмила Кравчук. Вона згадала: «1995 року виявилося, що замість портрета єпископа Тумановича у музей підсунули якусь копію, у 1994 році з музею- фортеці вкрали Біблію, унікальну історичну пам’ятку початку XIХ століття». На початку ХХI століття у Кам’янець-Подільському горіли архіви. Те, що залишилося від цієї рукописної спадщини, наразі чекає на реставрацію у холодильних камерах місцевого м’ясокомбінату.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати