Перейти до основного вмісту

На Хмельниччині запахло «оргвисновками»

18 березня, 00:00

Нарешті чуткам, припущенням і найнеймовірнішим версіям покладено край. Минулої п’ятниці на засіданні колегії Хмельницької облдержадміністрації автори озвучили документ, зміст якого змусив переживати всю місцеву еліту: «Якщо в 2000 році за результатами комплексної оцінки соціально-економічного розвитку область посідала 19 місце, то нині — 24-е... Обсяг продукції промисловості на душу населення майже вдвічі нижчий загальнодержавного показника. Спад виробництва допустила майже половина промислових підприємств. Кількість працюючих скоротилась на 7 218 осіб або на 18,4 відсотка».

Вказувалося, що підприємства знекровлюють різні «тіньові» схеми: торік з давальницької сировини був вироблений весь обсяг трикотажної продукції і пекарських дріжджів, до 57 відсотків цукру і круп, 69,4 відсотка борошна. Тому, мовляв, живі гроші не ходять, операції — у тіні, бюджет нічого не одержує. Результат: число збиткових підприємств зросло до 60,6 відсотка, коли у середньому по країні — 44 відсотки.

Нічого, вважають перевіряючі, не виходить із залученням іноземних інвестицій, яких торік надійшло лише 22,1 мільйона доларів. 22 відсотки цих грошей одержали підприємства торгівлі, з прилавків збувають переважно «чужі» товари. Створена у травні 2002 року рада з питань залучення іноземних інвестицій провела своє перше і єдине засідання аж у жовтні. Факт відсутності у складі ради представників підприємств з іноземними інвестиціями змусив перевіряючих зробити прикрий висновок: створили для «відмазки» перед начальством.

Аграрії краю трудяться собі у збиток. Рівень рентабельності сільськогосподарського виробництва — 2,8 відсотка із знаком «мінус», по Україні ж — більше 5 відсотків зі знаком «плюс». Тільки у квітні—червні 2002 року область була змушена закупити близько 27 тисяч тонн продовольчої пшениці по 115—120 доларів за тонну. Тому бідному населенню доводиться їсти чи не найдорожчий у країні хліб. За неповними даними, вказала комісія, у 2001 році понад 70 тисяч тонн зерна було вивезено з області за межі Батьківщини. Більше того, пункти відповідального зберігання самовільно вилучали зерно навіть з держрезерву. На грудень 2002 року в пунктах було встановлено невиправдану нестачу 9,3 тисячі тонн зерна. Куди ж «спливло»? Поки що невідомо.

На «підданих» краю справить враження і той факт, що у 2002 році облдержадміністрація відкрила позабюджетний рахунок «Суми за дорученням», на яких з резервного фонду облбюджету було перераховано 99 тисяч гривень — на «прийом делегацій», на «квіти, почесні грамоти, медалі, цінні подарунки». І це за тієї сумної обставини, що «за рівнем номінальної заробітної плати область посідає 25 місце в Україні. Більше третини тих, хто працюює, отримують зарплатню нижчу законодавчо встановленого мінімального розміру (165 грн.), а 70 відсотків — нижчу прожиткового мінімуму (365 грн.). Заборгованість із зарплати в області за 2002 рік зросла на 4,9 відсотка і склала 62,2 мільйона гривень».

Заступник глави Адміністрації Президента Олексій Іщенко заявив на засідання колегії Хмельницької ОДА, що висновки за результатами роботи комісії зробить Президент. Згадав про посівну, що, як мовиться, не за горами: коней на переправі не міняють? Одначе місцеві спостерігачі сподіваються, що обласна влада «відіб’ється» — звільнять двох чи трьох голів райдержадміністрацій. А В. Лундишев «одержить строк», аби поліпшити ситуацію. Хоча вони ж, спостерігачі, помітили, що на засіданнi колегії не було заступника губернатора з економічних питань Олександра Ступарика.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати