Перейти до основного вмісту

Гідний мінімум: скільки?

18 березня, 00:00

Серед українських економістів і політиків триває дискусія про те, піднімати чи не піднімати з 1 липня розмір мінімальної зарплатні до 237 грн., як передбачено відповідним законом. Зокрема Мінпраці та соціальної політики пропонує цього не робити, а відновити співвідношення посадових окладів (тарифну мережу) з мінімальною заробітною платнею в 185 грн. Саме на це пропонується спрямувати кошти, які має бути передбачено на підвищення зарплатні до 237 грн., наполягає міністр Михайло Папієв. «День» також вирішив внести свою лепту до цієї дискусії, провівши відповідне опитування. Якою має бути в Україні мінімальна платня (виходячи з реальної вартості життя в Україні, а не можливостей держбюджету)?

Сергій ЛИТВИНОВ, генеральний директор компанії «Мінолта Україна»:

— Навіть без особливих розрахунків можу сказати, що мінімальна зарплатня має становити приблизно півтори тисячі гривень. Наприклад, люди, що займають у нашій компанії невисокі позиції і заробляють такі гроші, повністю витрачають їх на проїдання, а накопичити що-небудь у них не виходить. І навіть ті, хто заробляє три — три з половиною тисячі, не можуть дозволити собі накопичувати. Я був здивований, коли наш працівник з таким рівнем платні використав форму заохочення, що застосовується в нас — безвідсоткову позику, яка видається один раз на декілька років. Причому гроші йому були потрібні не на автомобіль чи дорогі меблі, а усього лише на фірмову дитячу куртку.

Щоб економіка дала можливість платити людям гідну зарплатню, потрібно багато що зробити. Особисто я вважаю, що головну увагу слід би приділити розвиткові споживчого ринку. Люди, які досі орієнтуються на соціалістичну економіку, ще не можуть це усвідомити. А для того, щоб розворушити внутрішній ринок підходять навіть і іноземні кредити. Головне, щоб гроші дійшли до населення країни. Воно вийде з ними на ринок: купить продукти, одяг, задовольнить якісь культурні потреби. У розумінні ринково орієнтованого економіста це могло б стати поштовхом для підвищення попиту, а отже — активізації виробництва. Щоб підняти економіку, треба не підприємства фінансувати, як це нещодавно у нас широко практикувалося і призвело лише до внутрішніх і зовнішніх боргів, а створювати й розвивати ринок, стимулювати попит.

Тетяна АРТИМЧУК, виконавчий директор промислової компанії «Веста»:

— Наша мінімальна зарплатня має бути еквівалентною ста доларам. Домогтися цього можна насамперед зниженням рівня нарахувань на заробітну платню. Кошти, які вивільнилися, підприємці зможуть спрямувати на підвищення зарплатні. Адже ні для кого не є таємницею, що офіційно в країні виплачується одна зарплатня, а реально — абсолютно інша. Зниження податкового тиску дозволить відчутно підвищити як мінімальну платню, так і оплату більш кваліфікованих фахівців. Що стосується зарплатні бюджетникам, то тут треба вирішувати проблему дефіциту бюджету. Не мені вирішувати, куди йдуть гроші платників податків, хто та як ними розпоряджається, і чому наші вчителі та лікарі виявляються крайніми...

Елла ЛІБАНОВА, науковий консультант Президента України:

— Мінімальна зарплатня, звичайно, має бути на рівні прожиткового мінімуму (342 грн.). Але встановити таку зарплатню сьогодні абсолютно нереально. А щоб ліквідувати цей парадокс, треба провести повну детінізацію економіки. Якщо всю зарплатню виплачуватимуть «по-білому», якщо всі платитимуть податки, тоді ці два мінімуми наблизяться. І річ не лише в бюджеті, треба забезпечити зростання ефективності виробництва як у державному, так і в приватному секторі економіки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати