Право на... право
Уже понад рік Уповноважений ВР з прав людини Ніна Карпачова бореться за те, щоб працевлаштувати племінника загиблого політв’язня брежнєвських часів Валерія Марченка — Віталія. Він народився незрячим. Закінчив з червоним дипломом Київську консерваторію (нині Національна музична академія) та аспірантуру на кафедрі народних інструментів. Тепер він перекладає всі відомі класичні твори для баяна і за свою майстерність був нагороджений кількома міжнародними дипломами і преміями. Зараз же через фізичну ваду жодна музична установа не хоче брати його на роботу. За час боротьби Уповноваженого змінилося вже два міністри культури, а сім’ї сліпого музиканта іноді не вистачає навіть на хліб...
Учора в усьому світі відзначали День захисту прав людини. В Україні, за даними секретаріату омбудсмана, у 55% випадків порушуються громадянські права — насамперед, право на судовий захист і на гідне поводження при затриманні правоохоронними органами. Наприклад, нещодавно Н. Карпачова оприлюднила результати перевірки в Автономній республіці Крим. Виявилося, що ізолятори тимчасового утримання Сімферополя не відповідають елементарним санітарно-побутовим вимогам. Вікна закрито густою металевою сіткою, яка, м’яко кажучи, заважає вільному доступу світла і повітря, через відсутність двору затримані позбавлені права на прогулянки. У кімнатах райвідділів міліції затриманих взагалі не годують. А у двох з дев’яти камер відсутні навіть спальні місця — затримані сплять на голих дерев’яних настилах.
У 20% випадків в Україні порушують соціальні права людей — право на житло, соціальний захист і пенсію. У 15% — економічні — на власність та роботу і в 10% — особисті — на особисту недоторканність і життя.
З нагоди професійного свята правозахисників в офісі Уповноваженого зібралися акредитовані в Україні посли Великої Британії, Німеччини, Норвегії, Польщі, США, Франції, Швейцарії та Швеції. По суті, саме вони свого часу поставили на ноги інститут омбудсмана в Україні. Адже після відповідної постанови Верховної Ради у 1998 році в Уповноваженого не було ні фінансування, ні свого приміщення. Коли ж воно нарешті з’явилося, то комп’ютерну мережу в ньому забезпечило представництво ООН в Україні. А перші «круглі столи» і зустрічі омбудсмана із зарубіжними колегами влаштовували посольства країн ОБСЄ.
Надзвичайний і повноважний посол США в Україні Карлос Паскуаль дав високу оцінку зусиллям Н. Карпачової у забезпеченні свободи слова в Україні. А також висловив їй подяку за те, що вона «справді надає можливість, щоб було почуто голос українського народу та української демократії».