Не платиш за газ — віддай автомобіль
Не дочекавшись Закону про списання та реструктуризацію заборгованості за квартплату, комунальні послуги, спожитий природний газ і електроенергію (прийнятий Верховною Радою України 28 листопада 2002 року), керівники районних центрів на Донеччині почали боротьбу з неплатниками. Три тижні тому заступник міського голови Краматорська Микола Зюбанов заявив, що скоро населення зможе спостерігати вельми цікаву картину — опис майна людей за комунальні неплатежі. А міський голова Краматорська Віктор Кривошеєв неодноразово натякав на апаратних нарадах, що вже давно час розпочати заходи щодо неплатників.
У результаті наміри міської влади стали реальністю. Начальник Краматорського міського управління юстиції Сергій Гура запросив працівників міліції, виконавчої служби та представників преси в рейд помешканнями, власники яких не сплачують за надані послуги Краматорської ТЕЦ, що є основним постачальником тепла в Краматорську.
Незаможних і тих, хто сплачує за комунальні послуги хоча б частково, представники влади не зачіпали. Вони попрямували за заздалегідь наміченими адресами, де живуть далеко не злидарі…
Всі ті, до кого прийшли під час свого першого рейду працівники Управління юстиції, чудово знали, що на них чекає. Вони отримали ухвали суду й були попереджені про наслідки. Тепер на їх майно накладено арешт. Описані пральні машини чи телевізори поки що не забирали, однак їх вже не можна продавати, губити чи дарувати. Надалі, якщо боржники не погасять заборгованості, їх майно буде продано на аукціоні.
Зараз акції опису майна неплатників тривають. На сьогоднi Управління юстиції «проробляє» список із 50 злісних неплатників, серед яких фігурують прізвища відомих у Дружківці та Краматорську підприємців. На сьогоднішній день у Краматорському міському відділі державної виконавчої служби чекають на свою чергу 4762 виконавчих листки про примусове стягнення заборгованості з комунальних платежів. Загальна сума боргів становить майже 9 млн. гривень. У відділі Державної виконавчої служби Дружківського міського управління юстиції на виконанні перебуває понад 300 ухвал суду про примусове стягнення.
Державними виконавцями вже описано й арештовано три автомобілі, мотоцикл і три помешкання. Подальша реалізація цього майна провадитиметься в установленому порядку. Але такі випадки одиничні — відразу ж після опису більшість боржників внесла повну суму заборгованості за комунальні послуги. Таким чином, влада Краматорська та Дружківки зважилася на своєрідне «ноу-хау» в розв’язанні наболілих проблем. М’якими ці заходи не назвеш. Однак ефект вже досягнуто — нарешті населення почало сплачувати за рахунками за комунальні послуги. Чи зацікавляться досвідом краматорчан і дружківців інші міста України? Боржників, які не сплачують за воду і тепло, вистачає в кожному місті…