Рух збирається зростати окремо
— Проясніть, будь ласка, ситуацію в партії, чи змінилась вона після виборів? Багато було розмов про те, що після виборів Рух «розчиниться» в блоці Віктора Ющенка і втратить свою політичну вагу.
— Це дуже далеко від реальності. Якщо говорити про утворення великої партії на базі блоку «Наша Україна», до якої увійшов би Рух, то до цього не готове насамперед суспільство. Ще не визріли умови, за яких в Україні було б дві потужні партії, які б боролися за владу, як в тих же США. До «Нашої України» увійшли політики і політичні сили від помірковано ліберальних до право-радикальних. Тих факторів, які нас об'єднали на виборах, не досить для утворення партії, бо партія — це насамперед ідеологія. В Україні існує значна частина людей, які поділяють ідеологію Народного Руху, підтримують саме нашу партію. Тому на останньому засіданні Центрального Проводу було прийнято рішення розбудовувати партію, удосконалювати партійні структури. На сьогодні чисельність партії зростає, організації Руху є в усіх областях. Ми прагнемо, щоб у кожному районі була реально діюча організація Руху.
— Мова йде про об'єднаний Рух? Адже рік тому йшлося про те, що у 2002 році відбудеться об'єднання Руху.
— Слід вірно називати цей процес. Ми називаємо це відновленням єдності Руху. Тобто Рух був, є і буде. А нам треба подолати наслідки розколу 1999 року, в результаті якого утворилася партія Юрія Костенка. Ще тоді, при живому В'ячеславові Чорноволі ми пропонували групі прихильників Костенка провести перереєстрацію членів Руху, після чого провести з'їзд і вибори голови. І зараз ця пропозиція залишається в силі. Народний рух став частиною історії держави, увійшов у підручники, нам вірить народ. Нас не зрозуміють, якщо ми замість Руху утворимо іншу чи сто тридцять третю партію. Тобто ми за об'єднання і працюємо у цьому напрямку, проте мова може йти тільки про відновлення єдності в рамках НРУ.
— Чи немає у вашої групипевного невдоволення тим, як розподілилися сили у парламенті нинішнього скликання?
— Нинішня більшість, яка чи то існує, чи то ні, утворювалась без нас, тобто без «Нашої України». Ми не в процесі, з нами ніхто не радився, нам нічого не пропонували. Тому входження до більшості якоїсь частини нашої фракції на сьогодні неможливо. Я брав активну участь у створенні тої, ще першої більшості у 2000 році. Тоді ми змогли знайти спільну мову і об'єднала нас не в останню чергу фігура тодішнього прем'єра Віктора Ющенка. І в нинішньому скликанні була можливість для утворення широкої коаліції на базі принципів, запропонованих «Нашою Україною». Однак те, що зараз називають більшістю, формувалося на інших засадах.
— А чи не зможе об'єднати вас із більшістю новий прем'єр, кандидатуру якого Верховна Рада розглядатиме у четвер?
— На сьогодні (розмова відбувалась 19 листопада) фракція настроєна голосувати проти будь-якої кандидатури на посаду прем'єр-міністра тому, що ми не є учасниками процесу розподілу влади, тому і сенсу голосувати «за» у нас немає. Не думаю, що зустріч кандидата у прем'єри з керівництвом нашої фракції 20 листопада щось принципово змінить. Якби були серйозні і, головне, прозорі пропозиції щодо нашої участі у владі, їх можна було б розглядати.