Перейти до основного вмісту

Пхеньян: ядерна готовність до діалогу

22 жовтня, 00:00

Ситуація, що склалася, загрожує анулюванням договору, підписаного 1994 року Північною Кореєю та Сполученими Штатами, за умовами якого Вашингтон надавав Пхеньяну допомогу в будівництві електростанцій, постачав паливо та реактори на легкій воді, що придатні до виробництва електроенергії, а не для збагачення палива. Натомість Пхеньян зобов’язувався закрити свої ядерні проекти. Держсекретар США Колін Пауелл заявив, що договір уже по суті анульовано, оскільки ядерна програма Північної Кореї є серйозним порушенням його умов. За його словами, Вашингтон проконсультується з союзниками перед тим, як остаточно вирішити долю договору, однак уже зараз думає про те, чи надавати й надалі продовольчу допомогу КНДР.

Пхеньян вважає, що саме США першими порушили умови пакту. З його точки зору, основою угоди була обіцянка Вашингтона змінити своє вороже ставлення до Північної Кореї та нормалізувати економічні та дипломатичні зв’язки. За словами виконавчого директора Організації енергетичного розвитку Корейського півострова Чарльза Картмана, впродовж останніх двох років стосунки сильно погіршилися (певно, не обійшлося без образи за включення Північної Кореї до «вісі зла»), тож Пхеньян вирішив, що нехтування умов договору Сполученими Штатами означає його скасування.

Є іще одне питання: чи вирішуватиме Вашингтон цей конфлікт за іракським зразком? Швидше за все, що ні. Колін Пауелл вже заявив, що США не планують військових дій проти Пхеньяну, оскільки воювати «на два фронти» буде накладно. Та й до того ж Північна Корея це не Ірак, який уже використовував зброю масового знищення проти сусідніх держав. Однак є й інші причини, щоб вирішувати питання Пхеньяну мирним шляхом. Аналітики стверджують, що силове вирішення цієї проблеми може коштувати Сполученим Штатам десятків тисяч життів американських солдат, що розміщені в Південній Кореї неподалік від кордону з КНДР.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати