Інвесторів лякають необ’єктивні суди і політичні ризики,
вважає Жан Лем’єрДо кінця жовтня український уряд запланував провести переговори з керівництвом Євробанку, Світового банку і Міжнародного валютного фонду, після яких з’ясується, чи зможе наша країна розраховувати на допомогу цих фінансових монстрів при подоланні бюджетної кризи, що намітилася. Недофінансування плану витрат скарбниці цього року може становити близько 3-4 мільярдів гривень, що може зробити проблематичним виконання деяких, так званих, захищених соціальних статей. Ну а після того, як парламент прийняв у першому читанні нереальний, на думку Кабміну, бюджет на наступний рік, стало очевидним, що проблема дефіциту коштів надалі загострюватиметься. Першими в ці дні закінчилися переговори з керівництвом ЄБРР.
Учора Європейський банк реконструкції і розвитку оголосив про поновлення переговорів з Україною з приводу добудування енергоблоків на Хмельницькій і Рівненській АЕС. Переговори було припинено рік тому після того, як прем’єр-міністр Анатолій Кінах відмовився виконати обіцянку, дану його попередником на цьому посту Віктором Ющенком. Йдеться про підвищення тарифів на електроенергію. Анатолій Кінах вважає, що ця жертва не варта 215 мільйонів доларів, які ЄБРР хотів позичити українському уряду на добудування енергоблоків.
Для пошуку компромісів до Києва прибув президент Євробанку Жан Лем’єр. Після переговорів з прем’єр- міністром Кінахом він заявив, що діалог з приводу інвестицій в атомну енергетику буде продовжено. Лем’єр, як і раніше, вважає, що підвищення цін на електроенергію необхідно ймовірному одержувачу кредиту — НАЕК «Енергоатом» — щоб не мати проблем з його поверненням. Але на цей раз зміна тарифів не стала жорсткою умовою надання кредиту. Склалося враження, що Євробанк взагалі не стане більше висувати Києву які-небудь попередні вимоги. Анатолій Кінах чітко дав зрозуміти керівництву банку, що будь-якою ціною кредити уряду не потрібні.
За словами Лем’єра, найближчим часом український прем’єр призначить головного уповноваженого з проведення переговорів стосовно спільних інвестиційних проектів. Про які проекти йтиметься, Лем’єр говорив менш охоче. За його словами, банк сподівається відновити реалізацію кредитної лінії на «Донбасенерго». Фінансування з боку ЄБРР там припинилося після тіньової приватизації цієї енергокомпанії. Тепер же, після переговорів з Кінахом, Лем’єр знову заговорив про готовність підтримати модернізацію Старобешiвської ТЕС, що входить до складу «Донбасенерго».
Із значно більшим ентузіазмом Євробанк береться за кредитування приватних проектів. Жан Лем’єр заявив, що найближчим часом буде прийнято рішення про розширення обсягів фінансування інвестиційних програм у пріоритетних напрямах. Згідно із затвердженою на початку вересня новою Стратегією ЄБРР відносно України, пріоритетними вважаються транспортування нафти і газу, муніципальні проекти у сфері теплопостачання, а також малого бізнесу. Кредити будуть видаватися, як і раніше, не прямо, а за допомогою українських комерційних банків, які візьмуть на себе частину кредитних ризиків. Лем’єр відзначив, що задоволений якістю співпраці з банками.
Також президент ЄБРР повідомив, що останнім часом він помітив значне зростання інтересу західних інвесторів до України, зокрема, до сільського господарства. Серед проблем, актуальних для західного капіталу в нашій країні, учора було названо необ’єктивну судову систему і політичні ризики. «На судову систему скаржилися всі інвестори, з ким я говорив про Україну», — зізнався Лем’єр. Також він вважає, що скандал навколо «Кольчуг» істотно вплинув на бізнес- клімат у нашій країні, оскільки передбачуваність політичної ситуації знизилася. У той же час ЄБРР не збирається з політичних мотивів робити свої кредити для нашої країни меншими за обсягом і більш дорогими.
Поновлення кредитного діалогу з Європейським банком реконструкції і розвитку, очевидно, максимум з того, чого варто було чекати від візиту Лем’єра до Києва. Крім добудування енергоблоків, український уряд на цей раз не запропонував жодного великого проекту. У найближчі два тижні прем’єр Анатолій Кінах проведе переговори з керівництвом Світового банку і Міжнародного валютного фонду. Ось від них уряд сподівається отримати «живі» гроші вже цього року. 250 мільйонів доларів від Світового банку заплановано в бюджеті країни, а МВФ, можливо, розщедриться на оперативний транш у рамках нової кредитної програми. В умовах бюджетної кризи українському уряду дуже потрібні кошти, але, судячи з переговорів з ЄБРР, виконувати якісь жорсткі попередні умови отримання кредитів не збирається.