Закоханий за телевізійним бажанням
Дивним чином справджуються прогнози Оруелла щодо «Великого брата». Англійський письменник страхав, що, показуючи зображення, екран водночас відстежуватиме особисте життя глядачів. Це особливо помітно зараз, на початку нового сезону. Мода на реал-ТБ випліскує відповідні шоу. Статичне «застєкольє» й боротьбу за виживання в різних видах («Останній герой», «Тепер ти в армії») змінюють еротично забарвлені шоу й навіть арт-марафон. Далі пішло RenTV. Своє «Російське диво» (показ очікується на «Інтері» ) раціоналізатори знімали потай від дійових осіб і тепер умовляють їх погодитися на показ.
Застаріває вислів «як у кіно». Сучасні фільми, особливо телесеріали, за правилами хорошого професійного тону мають якомога менше відрізнятися від дійсності. Й було б добре, якби вони відображали світлі сторони життя, як, наприклад, класична радянська лав-сторі «Закоханий за власним бажанням». Винятком є талановите кіно, як гарна зворушлива казка для дорослих «Шоколад», яка заспокоювала нерви глядачів 11 вересня на «плюсах».
Кримінальний серіал «На ім’я Барон» , що привільно розмістився в прайм-тайм «1+1» — добросовісна стилізація бандитської «малини». У лікнепі для тих, хто не сидів, усе натурально, зокрема й природні відправлення (вибачте за подробиці). Чесні повії, боязкі охоронцi й головний авторитет цього світу — Барон. Біографія містечкового хрещеного батька рясніє підлотою й насильством, провокуючи ниці почуття у глядачів. Але навіть ті, хто співчуває цьому благородному (за мірками пекла) лиходієві, навряд чи назвуть це видовище якісним.
Наступний основний інстинкт після виживання — розмноження. «Сам процес» на «1+1» ілюстрували 4 «султанші» й 18 «наложників». Творці «Гарему» стверджують, що це найкрасивіше реалiтi-шоу в історії українського телебачення. Ще б пак, завдяки співпраці з російськими партнерами, у велику африканську пригоду вкладено близько 1 млн. доларів. Подивимося, чи вистачить в учасників еротичної саги людського й самі знаєте якого таланту втримувати увагу глядачів впродовж 11 серій. Продюсер шоу Андрій Разбаш згоден, що молодих людей частіше цікавили не любовні пристрасті, а цілком конкретна сума у валюті. Він же розповів, що у пiдсумку шоу перемогла дружба. Між парами склалися добрі дружні стосунки. Все ж кохання штучним шляхом не виникає. Романтичного зв’язку, що зародився між учасниками торішнього «Останнього героя» й, певно, наштовхнув на ідею цього шоу, ніхто не планував. Тому всі ці ігри стосуються кохання в найпримітивнішому його значенні.
Модні ідеї витають у повітрі. У номінації передач «Грай, гормоне», з «Гаремом» суперничає вже майже щоденне шоу на «Інтері» «Третій зайвий» . Учасникам належить постійно вибирати з двох партнерів одного. Якщо волею випадку хлопців двоє — вибирає дівчина, й навпаки. Це не якесь статичне «Кохання з першого погляду», де вся історія відбувається в «картонних» студійних декораціях. Потенційні закохані проводять час з фантазією (режисерів-постановників), але найголовніше — залишаються на ніч під одним дахом. Практичні герої прораховують ходи, як у шаховій партії. Для глядача тут головне — визначитися зі своєю позицією. Знову процитую теоретика цього жанру А. Разбаша: «Якщо у спостерігача немає очевидної мети — це натуралізм». Очевидною є мета молоді, яка так чи інакше обговорює «життєві» теми на останніх партах і в темряві барів. Не впевнена, що в цільову аудиторію потрапляють бабусі — прихильниці гарячих латиноамериканських серіалів. Старше покоління — прихильники щирих почуттів. Інші подивляться на еротичні родео хіба що із цікавості до нового жанру. Аналіз аудиторії є доволі важливим. Адже суддею заочного поєдинку любовного шоу на провідних каналах буде все той же рейтинг. Проте беруся передбачити результат. «Інтер» спрацює під гаслом «Краще менше, та частіше». Рейтинг щоденного «Третього зайвого» буде високий, але не надміру. Підігрітий рекламою ажіотаж і більш стильна картинка збере суботнім вечором на «Гарем» більше глядачів. І кожний канал вважатиме свій результат кращим. А через три місяці «Гарем» вичерпається, а «Зайвий» набридне.
Проте «Інтер» має свого туза в рукаві — романтичні освідчення в коханні «Все для тебе» . Усі весілля схожі одне на одне, але перший крок до цього має бути оригінальним. Проте й тут закладено несподіванку. Якщо наречена відповість відмовою, мабуть, популярність передачі зросте. У пілотному випуску потенційний наречений заспівав голосом Олександра Пономарьова (улюбленого співака своєї судженої) на концерті, присвяченому Дню Києва. Таке освідчення запам’ятається дівчині на все життя. А передача, принаймні, на тиждень. Головний приз — автору ідеї.
Ще одне реаліті-шоу «1+1» «Стань зіркою» . Аналог світового телеформату родом з Австралії, відомого під назвою «Popstars». Це я прочитала в прес-релізі «плюсів» і тоді зрозуміла, звідки неслов’янська манера теленарису про співаків-початківців. Переживання й особисті особливості учасників, які є «тілом» розповіді, міняються блискавично й не встигають зачепити. Зате постійно в кадрі — творче журі. Зачарувала ласкава манера спілкування Сєви Новгородцева, легендарного музичного ведучого з Бі-Бі-Сі. Він не здатен образити навіть муху, не кажучи вже про безголосого учасника. Інший член журі Фьокла Толстая — скоріше «злий слідчий». Свої таланти вона найкраще демонструє у своїй «рідній» передачі неполітичних новин на НТВ «Усе заразом». «Стань зіркою» нібито поставило «на вуха» пів-Росії. Але в чому «прикол», я не зрозуміла. Напевно, тому, що вийшла з тінейджерського віку й ніколи не мріяла співати на сцені. Адже один із секретів такого шоу — можливість асоціювати себе з героями.
Фільм Бі-Бі-Сі про події 11 вересня ( «1+1» ) розповідав про унікальні можливості втіленої реальності відроджувати людей «з попелу». Подивившись на своє фото в день трагедії, людина проживає її знову, переживає катарсис і відроджується до нормального життя. Це було б неможливо без великих самовідданих зусиль в екстремальних умовах операторів і фотографів. Але все ж таки частіше реальне шоу люди схильні використовувати як розвагу або інформацію. Целулоїдна реальність — для багатьох непоганий замінник справжньої. Новинний «серіал» про більш ніж реальні акції протесту дехто відчуває віртуальною реальністю через відсутність необхідності робити принциповий громадянський вибір.
Кількість Reality-шоу дедалі збільшуватиметься. Але, переживши надлишок, як телеігор на гроші минулого року, «реальний» жанр відвоює свою нішу й стане звичним, як новини або кіно. Головне, як зауважили на СТБ, відрізняти одне від іншого, шоу від реальності як такої.