Перейти до основного вмісту

Назарбаєв захистив журналістів

10 вересня, 00:00

Підставою для зустрічі керівників казахстанських ЗМІ та міністра внутрішніх справ стала низка інцидентів, внаслідок яких постраждали журналісти. Нещодавно, передає РІА «Новости», колишніми співробітниками МВС було жорстоко побито провідного журналіста телекомпанії КТК Артура Платонова. Також невідомі злочинці побили популярного журналіста Сергія Дуванова. Дуванов регулярно виступає у вітчизняній і зарубіжній пресі з критикою політики Назарбаєва, і в липні цього року Генеральна прокуратура порушила проти нього кримінальну справу за статтею 318 Карного кодексу «Посягання на честь і гідність Президента Республіки Казахстан».

Як розповіла «Дню» юрист Міжнародного фонду захисту свободи слова «Аділ соз» Ганна КРАСИЛЬНИКОВА , в 2001 році за статтею 318 проти журналістів було порушено чотири карні справи. Одна з них, стосовно редактора газети «СолДат» Ермурата Бапі, закінчилася звинувачувальним вироком. А за сім місяців 2002 року за цією статтею проти журналістів порушено п’ять справ.

Стосунки преси та влади в Казахстані протягом довгого часу залишаються більш ніж напруженими. Європейський Союз і США висловили стурбованість із приводу інцидентів, які мали місце стосовно незалежних казахстанських ЗМІ. Президент Назарбаєв у свою чергу вимагає від правоохоронних органів знайти винних у переслідуванні журналістів. За словами Ганни Красильникової, ситуація зі свободою слова в Казахстані різко погіршилася за останні два роки. «Важко сказати, чи буде продовжуватися переслідування незалежної преси після наказу президента не притягувати журналістів до відповідальності за наклеп, чи ні, однак поки що ситуація однозначно погіршується», — сказала юрист фонду «Аділ соз».

Опозиція і потерпілі працівники ЗМІ звинувачують в організації кампанії терору спецслужби Казахстану. Незалежна преса, в тому числі й журналісти, що зазнали нападів чи отримали погрози, звинувачує уряд і президента в різних зловживаннях. Найбільшого розголосу отримав скандал навколо мільярда доларів, ніби переведеного в 1996 році президентом Назарбаєвим на секретний рахунок у швейцарському банку. Ці гроші було отримано внаслідок операції з нафтовидобувною компанією «Шеврон», яка розробляє родовище Тенгиз. Опоненти Назарбаєва заявляють, що в цьому випадку йдеться про звичайні махінації, оскільки про переказ грошей стало відомо тільки після того, як Швейцарія і США почали розслідування діяльності американських лобістів на Каспії та зацікавилися тим, чи отримувало керівництво Казахстану хабар від американських компаній. Згідно ж з офіційною версією, гроші було переведено за кордон тому, що така велика кількість готівки в країні могла призвести до падіння курсу валюти. Обмежене число інформованих про переведення — президент, прем’єр і голова нацбанку — пояснюється тим, що знай про мільярд доларів парламент, у депутатів виникло б багато запитань.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати