Кадрові перестановки у Міноборони не виключені
Секретар Ради національної безпеки й оборони України, голова державної комісії з розслідування причин львівської трагедії Євген Марчук не виключає нових кадрових перестановок у Міністерстві оборони у зв’язку з авіакатастрофою на аеродромі «Скнилів». Про це він заявив учора на брифінгу в Адміністрації Президента України.
Є. Марчук повідомив, що після завершення роботи державної комісії (Президент доручив до 15 вересня подати офіційні результати. — Ред. ) будуть представлені всі її пропозиції стосовно реформування Збройних сил України. З його слів, ці пропозиції стосуватимуться і фінансування, й оптимізації структури ЗСУ. Також після завершення роботи комісії проведуть розширену колегію Міноборони, де проаналізують ситуацію в Збройних силах загалом. Нагадаємо, що після трагічних подій у Львові 27 липня було звільн ено начальника Генштабу Петра Шуляка, головнокомандуючого ВПС Віктора Стрельникова, командуючого 14-м авіакорпусом Сергія Онищенка, заступника командуючого 14-м авіакорпусом Анатолія Третьякова і помічника керівника польотів у зоні пілотажу Юрія Яцюка.
Секретар РНБО зазначив, що першою причиною трагедії стали помилки в організації польотів. Він повідомив, що «завдання пілотів Су-27 не довели до них під час тренувального польоту в Озерному». «В організації польотів припустилися серйозних прорахунків і недбалості», — заявив Є. Марчук. З його слів, пілотів також не проінструктували «з прив’язкою до аеродрому «Скнилів», не провели на цьому аеродромі генеральної репетиції польотів, не було попередньої координаційної роботи серед організаторів шоу.
Зі слів Є. Марчука, керівники польотів, а також високі посадові особи Міноборони, які були присутніми на аеродромі «Скнилів», не втрутилися у те, що відбувалося, коли пілоти Су-27 почали порушувати польотне завдання. Він повідомив, що коли Су-27 зробив першу петлю, уже було видно, що він вийшов із зони пілотування, однак ні заступник командуючого 14-м авіакорпусом Анатолій Третьяков, ні помічник керівника польотів у зоні пілотажу Юрій Яцюк, ні головнокомандуючий Військово-повітряними силами Віктор Стрельников, ні командуючий 14-м авіакорпусом Сергій Онищенко не втрутилися.
Наступною причиною катастрофи, зазначив Є. Марчук, стали дії пілотів, які допустили відхилення від польотного завдання. З його слів, літак справді став некерованим «після критичної точки», про що в інтерв’ю українським телеканалам говорив один із пілотів. Це пов’язане з низькою висотою виконання фігур вищого пілотажу. Розшифровка даних «чорних ящиків» показала, що деякі фігури робилися нижче 200 метрів висоти, яку було встановлено як гранично низьку для виконання фігур. Водночас він відзначив, що пілоти не хвилювалися, коли вийшли за рамки зони польотів, тому Генеральна прокуратура ще повинна з’ясувати, чи то пілоти справді порушили польотне завдання, чи то завдання «не довело до їхнього відома як слід їхнє безпосереднє керівництво».
Ще однією причиною авіакатастрофи Є. Марчук назвав дії органів місцевої влади. Він зазначив, що місцева влада дає дозвіл на проведення подібних заходів, а не просто отримує інформацію про те, що подібне авіашоу буде проведене. Він повідомив, що мер Львова Любомир Буняк особисто не приймав рішення на дозвіл проведення цих польотів, а керуючий справами міськвиконкому, котрий виконував обов’язки Л. Буняка в період, коли командування 18-го корпусу проінформувало місцеву владу про заплановане на «Скнилові» авіашоу, перевищив свої повноваження, коли дав дозвіл. «Йдеться про відповідальність і місцевої влади також», — сказав Є. Марчук. Секретар РНБОУ повідомив, що місцева влада могла втрутитися до процесу підготовки льотних заходів на аеродромі і повинна була «як мінімум спитати незалежних експертів» про безпеку такого шоу. Якби провели генеральну репетицію, на якій були б присутні представники місцевої влади, то вони б зауважили тоді всі прорахунки в організації заходу, зазначив він.
Коментуючи на прохання журналістів інформацію про позови, що з’явилися до Міноборони від потерпілих у результаті авіакатастрофи, секретар РНБОУ зазначив, що люди мають моральне право подавати такі позови. «Якщо людина вважає за необхідне подати позов до держави і визначити компенсацію більшу, ніж вона отримала, ніхто не може цього заборонити», — сказав Є. Марчук. Він підтвердив, що, якщо вони виграють суд, то гроші, згідно з позовами, виплачуватиме держава, оскільки «і головна причина трагедії — це їхня (Збройних сил, зокрема ВПС. — Ред. ) діяльність», — сказав Є. Марчук.