Перейти до основного вмісту

Імідж США потребує термінового покращання

31 липня, 00:00

У Сполучених Штатах опубліковано звіт впливової Ради із зовнішніх відносин, згідно з яким уряд США повинен вжити негайних заходів для поліпшення іміджу країни на міжнародній арені. Автори звіту твердять, що Вашингтону слід більше прислухатися до решти світу і не проводити відсторонену політику, яка часто базується на невиправданому ігноруванні позицій урядів інших країн. Це вже, до речі, викликало постійні звинувачення Вашингтона в односторонній і спрощеній політиці з боку майже всіх його європейських союзників.

Документ щодо американського іміджу з’явився дуже вчасно. Рейтинг президента США Джорджа Буша останнім часом набрав украй неприємної тенденції до падіння. І треба сказати, що саме під час його президентства Сполучені Штати в односторонньому порядку вийшли з кількох міжнародних договорів, саме за час його лідерства в країні розгорілися скандали давно нечуваних і небачених масштабів. Не встиг Вашингтон оголосити про односторонній вихід із Договору про протиракетну оборону, як стало відомо про відкликання участі США в Кіотському протоколі про запобігання глобальному потеплінню. Тільки-но в світі «переварили» вихід США із домовленості про скорочення кількості протипіхотних мін, як розгорівся скандал довкола блокування Сполученими Штатами створення Міжнародного кримiнального суду (причому серед ініціаторів ідеї його створення — за президента Клінтона — був і Вашингтон). Якраз сьогодні має бути оприлюднено остаточний звіт ООН щодо вбивства американськими військовими 50 мирних афганців під час весільного святкування. В ООН підозрюють, що вчинили так вояки антитерористичної коаліції без жодних на те підстав.

Цими вихідними Білл Клінтон порушив одну з джентльменських домовленостей політичних правил гри в Сполучених Штатах — колишній глава держави не повинен критикувати чинного президента. Клінтон, між тим, обрушив на теперішню адміністрацію США шквал критики, яка в основному зводилася до нарікань на недоліки у діяльності американського керівництва в корпоративному секторі. Пов’язано це з корупційними скандалами довкола компаній-велетів у Штатах, які стали причиною погіршення загального інвестиційного клімату в державі.

Адміністрація Буша зазнає серйозних поразок у своїй боротьбі за серця та уми неамериканців, мовиться у звіті Ради. Якщо Білий дім має намір і надалі експортувати американські цінності, вважають експерти, то він повинен докласти значних зусиль — і зробити це негайно. Особливо помітне негативне ставлення до США в мусульманському світі, твердять автори звіту, але на цьому проблеми не вичерпуються — вони глобальні. У чомусь американські спеціалісти справді мають рацію. Мусульманські країни навіть і за президентства Клінтона не ставилися до Сполучених Штатів з великим трепетом. Цікавіше інше — дедалі частіше прояви антиамериканізму можна помітити в європейських країнах. Не слід дивуватися, приміром, коли на сторінках солідної та нібито зваженої британської «Файненшл Таймс» ви зустрінете карикатуру на американців: худющого дідугана-скнару, з невеликою борідкою, у костюмі й циліндрі з зображеннями американської символіки та хитруватими очами, з яких ніби випадають зіниці $-подібної форми. У кращому стилі радянської пропаганди...

«Аби бути ефективнішими, адміністрація Буша повинна здійснювати і злети, а не тільки аварійні приземлення», — заявив інвестиційний банкір Пітер Пітерсон, який очолює робочу групу Ради, що підготувала звіт. Його автори переконані, що коріння проблем з іміджем країни криються в недостатньому фінансуванні відповідних відомств країни. Можливо, при цьому вони забули, що торік адміністрація Буша виступила з ідеєю створення такого собі міністерства правди (його розцінювали як створення своєрідного фільтру для інформації, яка надаватиметься широкому загалу дозовано). Не так давно американське чиновництво дуже хворобливо відреагувало на часті публікації в «Нью- Йорк Таймс» про підготовку Вашингтоном військової операції проти Іраку. Дійшло до того, що один із високопосадовців пригрозив газеті судом (нібито за неправдиві відомості і нібито за поширення секретної інформації). На журналістів, правда, погрози досі не подіяли. Такі випадки, ясно, не сприятимуть американському іміджу навіть всередині самих Штатів.

Що може врятувати імідж американців? Варіантів не так багато. Або «надійні» журналісти, або мудрість політиків. Журналісти, щоправда, тут навряд чи допоможуть (як же тоді розхвалені демократичні устої американської держави), а от з приводу мудрості Білому дому варто було б подумати.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати