Тенденція — гинути
Кількість жертв аварії на шахті «Україна» в Донецькій області до ранку понеділка досягла 35 чоловік![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020709/4120-1-2.jpg)
Це найбільша у нинішньому році аварія на вугільних підприємствах країни, що забрала життя багатьох людей. Як повідомляє агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на Міністерство з питань надзвичайних ситуацій, загиблих знайшли під землею у вагонетці. Ще двоє потерпілих шахтарів перебувають у реанімації, їхній стан оцінюється як критичний. Семеро гірників — у лікарні з профзахворювань з опіками різного ступеню. Усього, за даними МінНС, на момент аварії під землею на горизонті 670 метрів було 107 гірників, 74 з яких вдалося вибратися на поверхню. А за даними Держнаглядохоронпраці, у шахті було 114 гірників, з яких 85 — у зоні можливого впливу аварії. На шахті для ліквідації наслідків аварії працювали 20 відділень воєнізованої гірничорятувальної служби та 8 пошуково-протишокових груп (у кожній — 18 лікарів).
За попередніми оцінками, найбільш імовірною причиною пожежі стало спалахування штибу (кам’яне вугілля, крупність частинок якого зазвичай менша 6 мм), що призвело до отруєння гірників чадним газом. Створено урядову комісію з розслідування причин і наслідків аварії, до складу якої увійшли представники Кабінету Міністрів, Міністерства праці і соціальної політики, Держнаглядохоронпраці, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, СБУ. Очолив комісію, яка до 23 липня повинна оприлюднити результати розслідування, перший віце-прем’єр Олег Дубина. У Донецьку також перебуває міністр палива та енергетики Віталій Гайдук. На місце трагедії виїхав і Генеральний прокурор України Святослав Піскун, якому Президент доручив особисто вивчити причини аварії. Уряд країни вже ухвалив постанову про виділення Міністерству палива і енергетики 4 млн. грн. для надання допомоги потерпілим і сім’ям загиблих. Міністерство фінансів має здійснити ці витрати за рахунок резервного фонду державного бюджету. Комітет Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та безпеки підготував проект постанови про ліквідацію аварії, згідно з яким на відновлення шахти буде виділено 4 млн. грн., на ліквідацію наслідків аварії — 2 млн., Інституту травматології — 3 млн. Президент України Леонід Кучма висловив співчуття сім’ям загиблих унаслідок пожежі на шахті «Україна» у Донецькій області. Розпорядженням глави Донецької обладміністрації Віктора Януковича вівторок оголошено в області днем трауру.
Коментувати «Дню» ситуацію до появи офіційних результатів розслідування керівництво Департаменту вугільної промисловості відмовилося. Не мають повної інформації й у Незалежній профспілці гірників України, голова якої Михайло Волинець також сумнівається у тому, що оприлюднені дані будуть об’єктивними. З його слів, викликає здивування той факт, що членів НПГУ через незрозумілу причину не включили до складу слідчої комісії. Свого часу так само від профспілки відгородилися під час розслідування аварії на шахті ім. Засядька — останньої великої аварії, внаслідок якої загинули 55 чоловік (45 на місці, 10 померли в лікарні).
Помічник представника НПГУ в Донбасі Анатолій Симоненко основною причиною трагедії називає недофінансування працеохоронних заходів на шахтах — ті 0,4 млрд. гривень, що виділяються, з його слів, за нинішнього стану використовуваних технологій виїмки вугілля недостатньо, а мінімальна потреба в коштах на ці цілі становить близько 1,5 млрд. Про це свідчать і дані Держнаглядохоронпраці — сьогодні видобуток вугілля на шахтах проводиться у надто важких гірничо-геологічних і температурних умовах, яких немає у жодній країні світу. Середня глибина розробки вугілля вже досягла 700 м. Без реконструкції понад 20 років працюють 160 шахт, 50 із них введено в експлуатацію понад 100 років тому. За останні 20 років реконструювали тільки 8 шахт. За перманентного зниження обсягів видобутку вугілля в галузі за десятиріччя сталося понад 20 великих аварій (із числом загиблих понад 5 чоловік), унаслідок яких загинуло близько 500 шахтарів. Якщо в 1989 році кількість загиблих на 1 млн. тонн здобутого вугілля становила 1,54, то в 2000 році цей показник збільшився до 4,4. Із 209 українських шахт 75% належать до 1-ї категорії з підвищеною небезпекою вибуху метану (понадкатегорійні) і 35% — до небезпечних за вибухами вугільної пилюки.
Тим, хто працює у шахті, зі слів А. Симоненка, часто не вистачає навіть одного з основних засобів захисту в задимленій виробці — саморятівників. Наявність цього пристрою (який ізолює чи фільтрує повітря в приміщенні з отруєною атмосферою), говорить він, дає можливість пересуватися цілу годину, що дозволяє вибратися з виробки, оскільки, згідно з планом ліквідації аварії, всі рятувальні маршрути розраховані саме на таку кількість часу. Якщо пересування неможливе, то в спокійному стані саморятівник може захищати людину близько шести годин, поки не прийде допомога. Те, що гірники шахти «Україна» встигли задихнутися, може свідчити: цілком імовірно, вони працювали у прострочених саморятівниках, вважає А. Симоненко. З його слів, такі випадки не рідкість: факти продажу «наліво» нового спорядження та екіпірування своїх працівників простроченими саморятівниками мали місце.
Прокуратура Донецької області порушила кримінальну справу за фактом трагедії на шахті «Україна», у результаті якої загинуло 35 чоловік. Кримінальну справу порушено за ст. 272 ч.2 Кримінального кодексу України — «порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що спричинило загибель людей», — повідомила в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна у понеділок керівник прес-служби обласної прокуратури Наталя Зайцева. Створено слідчу групу, проводиться розслідування.