Перейти до основного вмісту

Родинно-політичний союз України і Польщі

05 липня, 00:00

3 липня Надія і Вадим Цесаренки з Кам’янця-Подільського зустрічали свого поважного свата — прем’єр- міністра Польщі Лешека Міллера («День», № 116). Разом з Лешеком прибули сваха Олександра, їхня невістка Ірена зі своїм чоловіком Лешеком-молодшим і маленькою Монікою, однією-єдиною онучкою Цесаренків і Міллерів.

Під час приватного візиту до стародавнього міста над річкою Смотрич польському прем’єрові «залишили» вельми мало часу для спілкування з дорогими родичами. Цей день він почав із зустрічі із своїм українським колегою Анатолієм Кінахом у місті Коломия Івано-Франківської області, а вже потім його гелікоптер зробив м’яку посадку у Кам’янці-Подільському на Хмельниччині. Тут йому запропонували широку програму перебування. Зокрема, Лешек Міллер мав добру нагоду побачити на власні очі хід підготовки фахівців до участі у миротворчій місії. «Чергова ротація українських миротворців почнеться 10 липня, відбудеться за кілька діб. Крім третього окремого інженерного батальону, до Південного Лівану вперше поїде спеціальний загін вертифікації у складі 75 фахівців», — розповів високому гостеві міський голова Кам’янця- Подільського Олександр Мазурчак. Цей загін, створений уперше у світовій практиці з офіцерів запасу, виконуватиме вельми відповідальні завдання: розвідка мінних полів, встановлення відповідних знаків, проведення гуманітарного розмінування й інше.

— Лише трохи змогли побути разом із сватами у нашій квартирі. Пообідали, поспілкувалися по-сімейному, — сказала для «Дня» сваха Надія Цесаренко.

Решта часу минула в екскурсії глави уряду сусідньої дружньої держави по Старій фортеці, в розмовах із керівниками краю та міста. Гарні враження справили на родину Міллерів експонати картинної галереї, де учні музичної школи дали для дорогих гостей концерт. До речі, вони — вихованці їхньої свахи. Польська ж свекруха, схвально відгукнувшись про гру представників підростаючого покоління на фортепіано, дорікнула: «Не навчили нашу невістку Ірену так гарно грати». Як мовиться, не все втрачено: «Навчать нашу онучку Моніку-Олександру...» А її чоловік поділився враженнями про фортецю, інші історичні пам’ятки: «Цей чудовий міст, цю фортецю ми добре знаємо, бо фортецю прекрасно описав Сенкевич».

Надія Цесаренко показала онучці місто, де народилася її мати Ірена. Вона віддає належне кореспондентові «Дня» , що першим розповів світові про цей «родинно-політичний союз», і «організувала» йому бліц-інтерв’ю зі сватом.

— Пане прем’єр, що вам найбільше подобається у Кам’янці-Подільському?

— Моя невістка... Я дивився на Кам’янець-Подільський з гелікоптера. Прекрасно розташоване місто, дуже багато чудових місць. Звичайно, найбільше мені подобається Старе місто. Цей прекрасний Замковий міст, ця фортеця... Польська сторона дуже зацікавлена реставрацією цього мосту. Я дуже зрадів, коли сьогодні довідався: два фонди, що існують — один в Україні, інший у Польщі — стосовно цього мосту об’єднуються. А коли цей фонд буде створено, я передам кошти на добрий початок.

— Це, зокрема, буде вашою оцінкою українсько- польських відносин?

— На рівні найвищому, державному українсько- польські відносини дуже добрі. Багато зустрічей проходить поміж президентами, прем’єр-міністрами. Але дуже важливо, щоб за цим ішли міжлюдські контакти, на нижчому рівні. Зараз ми повинні подбати саме про це, щоб ці прекрасні взаємні стосунки на найвищому рівні було передано на рівень міжлюдський, між громадянами наших держав.

— Ваша родина показала у цьому гарний приклад. Маєте чудову невістку, чудових сватів... Чи пан прем’єр підтримуватиме вступ України до НАТО?

— Ми дуже хотіли б, щоб Україна взяла участь у саміті НАТО, що відбудеться у Празі в кінці року. У Празі будуть ухвалюватися рішення про розширення НАТО. Зараз вони не стосуються України, але сам факт, що Україна буде присутня на саміті в Празі, дає добрі перспективи для України.

— Чи українсько-польські відносини не затьмарилися ситуацією довкола Личаківського кладовища?

— Ми розмовляли з прем’єром Анатолієм Кінахом на цю тему. Цієї проблеми не розв’яжемо швидко. Анатолій Кінах зазначив, що Україна зацікавлена шукати у цій справі компромісу. І він сподівається, що компромісне рішення буде знайдено.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати