Глінка, фінальний акорд
В неділю Національна філармонія України завершує свій 138-й сезон![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020626/4113-2-2.jpg)
У колонному залі ім. Лисенка, який за акустичними даними вважається найкращим у столиці, виступали прославлені солісти, ансамблі, хори та оркестри не тільки нашої країни, а й близького і далекого зарубіжжя. Цікаві програми було представлено в абонементних фортепіанних, скрипкових і гітарних вечорах. Уперше за багато років колектив філармонії гастролював в усіх регіонах України завдяки державному фінансуванню і спонсорській підтримці. У Києві виступали артисти та музиканти з Полтавської, Чернігівської, Одеської і Чернівецької філармоній. Судячи з відгуків зарубіжної преси, успішними стали гастролі (що проходили з 9 травня по 10 червня) Симфонічного оркестру філармонії під керівництвом Миколи Дядюри в Іспанії, Німеччині та Франції. Один із рецензентів написав: «Холодне повітря, але гаряча гра». Сподобався публіці і соліст — молодий український піаніст Михайло Данченко, який вже третій рік навчається в аспірантурі в Ганновері в класі маестро Володимира Крайнєва. Більше того, іспанський імпресаріо, після аншлагів у Барселоні і Сарагосі, запропонував контракт на наступний рік. Причому з більш вигідними за всіма пунктами умовами для музикантів.
Під завісу сезону, сьогодні, відбудеться прем’єра вистави-концерту за оперою М. Глінки «Руслан і Людмила». Режисером постановки й автором півторагодинної сценічної версії є художній керівник Національної філармонії України Володимир Лукашов.
— Ми вирішили нагадати публіці про геніальну музику Глінки, яка, на жаль, незаслужено у нас забута, — підкреслив Володимир Анатолійович. — Вже чверть століття в Україні не виконувалася ця опера, а в листопаді «Руслан і Людмила» відмітить 160-літній ювілей з моменту першої постановки. Пушкінська казка світла, в ній краса, мудрість і торжество кохання. Наша постановка — синтез музики, вокалу і слова. Ми запросили на виставу кращих артистів, які є в нашій країні. Головну партію Руслана виконає соліст Одеського оперного театру Віктор Мітюшкін. У співака гарний баритон, він фактурний, тобто і голосом, і статтю — справжній билинний герой. Роль Людмили виконає молода прима Національної опери України Ольга Нагірна. Фарлафа репетирує чудовий бас Тарас Штонда, який нині є солістом не тільки Київського, а й Великого театру. Образ Ратміра розкриє Анжеліна Швачка. Для співачки останні місяці — супернапружені. Успіх на прем’єрі «Кармен» в оперному театрі, нині вона стала дипломанткою Міжнародного конкурсу ім. Чайковського, який завершився днями в Москві, зумівши поєднати виступи на турах і не пропускати репетиції у Києві. У ролі Наїни — солістка філармонії Руслана Шишкіна, Чорномора — Микола Мойсюк, Світозара — Андрій Чернюк, Фінна — Борис Лобода. У опері зайнятi Симфонічний оркестр (диригент Микола Дядюра), капела «Думка» під керівництвом Євгена Савчука, Президентський оркестр Військових сил України під керівництвом Анатолія Мелена, ансамбль балету «Терен». Наш проект можна назвати міжнародним, оскільки допомогу в його створенні надали Фонд сприяння розвитку мистецтва, культурний центр «Україна духовна» і Посольство Російської Федерації в Україні.
Зрозуміло, що оперна постановка в залі філармонії має свою специфіку. Це концертне виконання, але все ж вистава. Основну сюжетну лінію пушкінської казки збережено. Прибрано другорядні музичні фрагменти, але не ламається канва і партитура глінківського твору. Залишаться ключові моменти: увертюра до опери, арія Руслана «О поле, поле», каватина Людмили «Скучно, грустно мне», прекрасні танці — волоські, турецькі, хори «Ложится в поле мрак ночной», каватина Фарлафа, арія Ратміра та інші головні номери. Солісти будуть у костюмах епохи Київської Русі, готова невелика декорація. На сцені розташується оркестр і артисти, що виконують головні партії. Капела «Думка» і військовий оркестр — на балконі. Команду задіяно велику, всі працюють з великим натхненням.
А 30 червня буде завершено «Бетховенський цикл», який проходив протягом філармонічного сезону, виконанням Дев’ятої симфонії, що вважається вершиною творчості композитора. За диригентський пульт стане Микола Дядюра, солісти — Світлана Добронравова (сопрано), Людмила Юрченко (мецо-сопрано), Олександр Дяченко (тенор), Сергій Магера (бас). А фінал «На радість» на слова Ф. Шиллера виконають хористи капели «Думка»