Таємницi слiдства
Святослав ПІСКУН: «У справі «Слов’янського» епізодів — на 15 років розслідування»
С. Піскун вважає, що механізм боротьби з відмиванням брудних коштів в Україні вже працює, і парламенту залишилося лише ухвалити відповідний закон, після чого на осінній сесії FATF можна буде ставити питання про виключення України з «чорного списку» цієї організації. Генерал також впевнений, що, перешкоджаючи відмиванню брудних коштів, податківці тим самим також заохочують власників тіньового капіталу, здобутого незлочинним шляхом, до його легалізації. С. Піскун сподівається, що парламент ухвалить відповідний закон.
А найбільш резонансна справа податкової – банк «Слов’янський». ЗМІ, які вважаються опозиційними, як правило, звинувачували податкову у виконанні політичного замовлення щодо «Слов’янського». Що на це відповість головний податковий слідчий?
— Є версія про те, що вас можуть призначити Генеральним прокурором. Чи була з вами розмова на цю тему в Адміністрації Президента? Чи вважаєте ви себе готовим до такої відповідальної роботи?
— Якщо говорити відверто, особисто зі мною ніхто на цю тему не розмовляв.
А з іншими? З вашим керівництвом?
— Про це треба запитувати у них. Хоча я знаю одне: посада Генерального прокурора сьогодні є ключовою у системі роботи та координації роботи всіх правоохоронних органів. Від Генерального прокурора залежить здатність правоохоронних органів розкривати злочини й забезпечувати профілактику цих злочинів. Людина, що обіймає цю посаду, має виключний вплив на правосвідомість населення, яка, у свою чергу, значно більше, ніж всі правоохоронні органи разом, визначає правопорядок у країні. А прокуратура повинна виховувати правосвідомість населення на власному прикладі. Люди повинні бачити, як працює прокуратура, і розуміти, що цей орган керується лише законом і здатен захистити їх законні права у будь-якій ситуації. Але при цьому найголовніше, щоб прокуратура не ставала предметом політичного торгу. Якби так сталося, вона б перетворилася з механізму захисту громадян від кримінальних зазіхань на інструмент правового безладдя.
— Ваше недавнє службове підвищення (нагадаємо, що до нього С.Піскун був заступником начальника податкової міліції — начальником слідчого управління) можна розглядати ще й як «винагороду» вам і вашим підлеглим у справі «Слов’янського»—Фельдмана. Чи задоволені ви вироком суду в цій справі та чи адекватний він, на вашу думку, злочинам, що інкримінувалися підсудному?
— Моє підвищення по службі в жодному разі не пов’язане з справою Фельдмана. Йшлося зовсім про інше: про виведення слідства з підпорядкування органам дізнання. Про це я писав і говорив ще три роки тому, працюючи в прокуратурі. І цього ж домагався на новій роботі. Не може слідчий підпорядковуватися міліції – органу дізнання. Адже саме слідчий дає органу дізнання доручення виконувати певні дії. І як можна слідчому вимагати якісного виконання таких доручень від свого керівника? Окрім того, у міліції й у слідства дуже відрізняються якісні показники: для слідства, наприклад, не має значення, скільки справ буде порушено в цьому місяці, а для міліції це дуже суттєво. Тож, на мою думку, слідство має бути процесуально незалежним. А це може бути тільки в тому разі, якщо воно підпорядковується органу дізнання – міліції. За це (але зовсім не за підвищення по службі) я боровся декілька років, і моє нове призначення пов’язане саме з розв’язанням цієї проблеми у податкових органах. До речі, у органах внутрішніх справ її також вирішено, про що нещодавно розповідав на прес-конференції заступник міністра — керівник головного слідчого управління МВС Петро Коляда. Що стосується рішення суду, то я вважаю його у цьому епізоді – попереду нові судові слухання з інших епізодів цієї справи – цілком адекватним. Я сподіваюся, що й у інших епізодах суд ухвалить справедливі вироки, але не знаю, чи вирішить він складати строки покарання, чи обере шлях поглинання тяжчого покарання меншим. Це його справа, і я не хотів би на нього жодним чином тиснути. Але я впевнений в тому, що суд, в принципі, розібрався у ситуації навколо банку «Слов’янський» і побачив, що там, дійсно, є механізм дій, на які звернуло його увагу слідство. Нагадаю для прикладу про те, як працювало керівництво цього банку з Макіївським металургійним комбінатом. Підприємство отримувало газ, банк давав кредит на його оплату, за кредит комбінат передавав «Слов’янському» метал, а банк розраховувався з ним векселями. Метал ішов за кордон і продавався там (офіційно) за $80, тоді як в дійсності ціна на нього була $140. У цій справі можна ще 15 років розслідувати, та й то часу не вистачить.
— Чи правда, що на початку тюремної «Одисеї» Фельдмана органами слідства пропонувалася оборудка, яка б могла пом’якшити його відповідальність?
— Це була не «оборудка». Я особисто зустрічався з Фельдманом, і це була нормальна слідча дія, передбачена законом. Я пропонував Фельдману дати зізнавальні показання, а закон передбачає, що в цьому разі суд має врахувати допомогу, надану звинувачуваним слідству. Йшлося про зміну застосованих до Фельдмана запобіжних заходів. Якби він погодився на мою пропозицію, то його адвокати мали б можливість поставити питання про їх послаблення. Ніхто нічого незаконного до Фельдмана не міг застосувати, бо при тринадцяти адвокатах та ажіотажі, який був навколо цієї справи (навіть деякі народні депутати досить часто відвідували слідчий ізолятор), кожен крок слідства щоденно, щохвилини контролювався десятками очей. І те, що захист тепер подає цей епізод слідства саме так, перекручено, може свідчити лише про його некваліфікованість.
— Голова ДПА України Микола Азаров нещодавно говорив про те, що слідчі дії щодо народного депутата Юлії Тимошенко тривають. Чи можете ви сказати, про що конкретно тут йдеться, і спрогнозувати, чим скінчиться ця справа? Чи є у портфелі слідства прізвища інших сьогоднішніх або колишніх народних депутатів?
— Карну справу щодо Юлії Тимошенко розслідує Генеральна прокуратура. Це всі знають. Епізод щодо несплати податків також знаходиться у веденні Генпрокуратури. Свої висновки щодо цього окремого епізоду за завданням Генпрокуратури готували фахівці податкової служби. Ці висновки передано до прокуратури, де їх і розглядають. Чи пред’явлено звинувачення, я не знаю. Я лише знаю, що такий епізод виявлено, і він дійсно існує. У портфелі слідства є й документи, що підтверджують винність деяких інших колишніх та нинішніх народних депутатів (близько десятка). У нас є про що говорити, й ми розслідуємо такі справи. Прізвища називати поки що не можна. Але скоро ви їх почуєте.
— У народі й у пресі часто згадують комерційну структуру під назвою «Професіонал», яка, начебто, користується певними преференціями ДПАУ. Якщо це так, то чим викликана особлива до неї довіра? Та чи проводили податкові органи щодо неї якісь слідчі дії та перевірки? Які їхні наслідки?
— Мені не дуже багато відомо про роботу цієї структури. Я лише знаю, що матеріальна допомога, соціальні програми, включаючи утримання будинків відпочинку, які не може реалізувати держава для працівників податкової служби, зокрема, лікування дітей, такі операції, як видалення та пересадка нирок, коронарні операції, що коштують великих грошей, — усі ці питання вирішує «Професіонал». Це абсолютно прозора й законна система. Смішно було б нам самим її перевіряти. Її неодноразово перевіряли і органи прокуратури, і КРУ Мінфіна, і Служби безпеки, і навіть «організована злочинність»… (Сміється). Пояснюю: був випадок, коли працівники Управління боротьби з організованою злочинністю приїхали і всі документи повідбирали… Виявилося, помилково. Взагалі мені важко говорити про «Професіонал», бо я ніколи не мав з ним справи… Я не знаю механізму роботи цієї фірми, але гадаю, що вона провадить звичайну господарську діяльність, і вона успішна.
— Найбільший неплатник податків до Держбюджету – «Нафтогаз України». Днями ви сказали, що стосовно його керівництва відкрито дві кримiнальні справи. Однак у зв’язку iз наміром створити міжнародний консорціум iз транспортування газу, податкова, здається, дещо послабила тиск на цю структуру. Ви можете це підтвердити чи спростувати?
— Я вважаю, що перед тим, як входити до консорціуму, ця структура має очиститися і стати прозорою. Відтак ми з нею працюємо, розслідуємо кримінальнi справи, виконуємо слідчі дії, міжнародні доручення, контактуємо з Росією, Сполученими Штатами, країнами Європи. Ми займаємося «Нафтогазом України», як кажуть, «плотно».