2000 вакансій
Чому вчителя не доходять до школи?Цю офіційну відповідь «Дню» підготовили працівники Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України.
— Які професії молодь вважає найпрестижнішими?
— Соціологічні дослідження, які проводилися за ініціативою служби зайнятості, свідчать, що головним чинником у виборі майбутньої професії виступають поради батьків та родичів, друзів та знайомих. Майже 70 відсотків молодих людей прагнуть отримати вищу освіту. При виборі навчального закладу основними факторами є:
— інтерес до вибраної професії (59,9%);
— зручне розташування вузу (28,3%);
— престижність обраного закладу (18,3%);
— відносна легкість складання вступних іспитів (15,7%);
— відносна дешевизна навчання (8,5%).
Більшість молодих людей прагне працювати в невиробничій сфері і вважає престижними професії, які дають можливість відкрити власну справу й отримувати високі та стабільні заробітки. Дещо тривожним є те, що значна частина молоді, обираючи навчальний заклад, не має наміру працювати за обраною професією. Найбільший попит серед молоді (а подекуди і їхніх батьків), яка планує продовжити навчання у вищих навчальних закладах, мають професії фінансиста (зокрема у банку), аудитора, юриста, програміста, менеджера, спеціаліста з організації готельного та туристичного бізнесу.
Із робітничих професій найпрестижнішими для молоді є професії оператора ПК, касира-обліковця, секретаря, а також професії сфери побуту та обслуговування — бармен, кухар, кондитер, офіціант, перукар, манікюрниця, продавець. Попитом користуються також професії водія, слюсаря з ремонту автомашин, водія міжнародних перевезень тощо.
— Чи змінюється останнім часом перелік престижних для молоді професій? Чи можна передбачити зміни на майбутнє у цьому переліку?
— Так, молодь, як ніхто інший, відчуває кон’юнктуру ринку праці. За останній час перелік професій, що вважаються престижними, зазнав зміни. Якщо 5—7 років тому користувались попитом та були престижними професії радіотехнічного напрямку, то сьогодні молодь надає перевагу професіям, пов’язаним із комп’ютерними технологіями, менеджментом та маркетингом. Можна зробити висновок, що професії, які пов’язані з розвитком новітніх технологій і можуть бути затребувані як у нашій країні, так і за її межами, мають найбільшу привабливість для молоді.
— Які чинники впливають на визначення критеріїв престижності професії сьогодні?
— До чинників, які впливають на визначення престижності професії сьогодні, можна віднести передусім розмір заробітної плати, а також умови праці, реальність працевлаштування, інтерес до обраної професії, соціальний статус професії (у формуванні якого певну роль відіграють ЗМІ) та подекуди можливість реалізувати себе, працюючи за кордоном.
— Чи співпадає попит фахівців на ринку праці з переліком найпрестижніших професій для молоді?
— Не завжди. Останнім часом простежується стійка тенденція до відновлення роботи підприємств у виробничій сфері.
Працедавцям все частіше необхідні робітники традиційних технічних професій, але високої кваліфікації — токарі, верстатники широкого профілю, будівельники, котрі уміють працювати із сучасними матеріалами та за сучасними технологіями, тощо. Однак, на жаль, ці професії не викликають великого інтересу у молодих громадян.
Аналогічна ситуація і зі спеціалістами з вищою освітою. Ринок потребує кваліфікованих педагогів, конструкторів, технологів, механіків, інженерних працівників для різних галузей, але найчастіше саме випускники відповідних навчальних закладів не бажають працювати за набутою професією. Наприклад, незважаючи на достатню кількість педагогічних вузів та випускників даного профілю, потреба у педагогах існує практично в усіх регіонах країни. В цілому по Україні вакантними залишаються посади понад 2000 педагогічних працівників.
Часто молоді люди завищують свої вимоги до працедавця щодо умов праці, її оплати та змісту професії, що також ускладнює відповідність попиту та пропозиції на ринку праці.
Випуск газети №:
№93, (2002)Рубрика
Суспільство