Борги «наші» тяжкії
Голова Податкової адміністрації Микола Азаров відзначив, що суди винесли вже 5 рішень із позовів податківців. Загальну суму задоволених позовів він не повідомив. «Згідно з нинішнім порядком, ми змушені подавати окремий позов із кожної окремої операції», — говорить Азаров. Із його слів, виконавча служба, що працює при Мін’юсті, поки не зробила нічого для реалізації судових рішень.
Держсекретар Міністерства юстиції Олександр Лавринович признався, що для нього стала сюрпризом інформація стосовно неможливості стягнути податкові борги «ЄЕСУ». За його словами, податкові органи не інформували центральний апарат Мін’юсту про проблему, що виникла. Лавринович запевнив, що вже зробив відповідні доручення Дніпропетровській обласній виконавчій держслужбі. «Ми обов’язково розберемося — рішення судів не виконувалися через перевантаженість служби, через якісь інші причини, чи, можливо, навмисно. Ми перевіримо», — пообіцяв Лавринович.
Директор департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції Людмила Павлова повідомила, що на задоволення претензій до промислово-фінансової корпорації «Єдині енергетичні системи України» існує чотири черги. А запити бюджету, згідно із законодавством, задовольняються останніми. «Але всіх деталей цієї справи я ще не знаю. Розберемося через декілька днів», — сказала Людмила Павлова. За її словами, якщо причини невиконання рішень судів із податкових позовів суто технічні, то їх вирішать у терміновому порядку.
Президент Леонід Кучма на бюджетній нараді не приховував свого незадоволення щодо дивної затримки зі стягуванням бюджетних боргів «ЄЕСУ». Глава держави передбачив, що повільність працівників виконавчої служби під час реалізації судових рішень відносно стягнення податкових боргів на великі суми, швидше за все, стимулюється тими, кому така повільність вигідна.
Промислово-фінансову корпорацію «Єдині енергетичні системи» зареєстровано в 1990 році як акціонерне товариство закритого типу. Засновниками виступили три компанії, дві з яких є резидентами України, третя — англійська «United Energy International». За даними Податкової адміністрації, саме на рахунки лондонського акціонера з України переводилася левова частка прибутку «ЄЕСУ». Також її активи виявлено в одному з офшорних банків Науру. Великі санкції податкові органи нарахували на корпорацію через неповернення валютної виручки з-за кордону. Зі слів Юлії Тимошенко, яка раніше, як відомо, очолювала ЄЕСУ, обіг компанії в 1996 році становив 10 мільярдів доларів, що досі є рекордним фінансовим показником для приватних українських компаній. Період розквіту корпорації співпав із прем’єрством Павла Лазаренка. Саме за його підписом «ЄЕСУ» отримувала квоти на поставку російського і туркменського газу провідним промисловим підприємствам України.
Учора вказані у бізнес-довідниках телефони дніпропетровського і київського офісів ЗАТ «Єдині енергетичні системи України» не відповідали. Корпорація перебуває у стадії банкрутства. Чи вдасться ДПАУ повернути податкову заборгованість із закордонних рахунків — запитання. Поки про такі прецеденти широкій громадськості невідомо.
ДО РЕЧІ
Як відомо, з 1 січня 2002 року в повному обсязі набув чинності закон про розрахунки з бюджетом, що передбачає виключно судовий розгляд суперечливих питань між податківцями та платниками податків. Тим часом більшість судових рішень із податкових позовів викликає у М. Азарова почуття здивування — настільки вони немотивовані та нелогічні. На думку керівника ДПАУ, яку він висловив на вчорашній прес-конференції, до такого порядку країна поки не готова. На згаданій нараді у Президента з питань виконання бюджету не випадково стояло питання: яким чином суди зможуть впоратися з розглядом 78 тисяч позовів стосовно податків на загальну суму 8 млрд. грн. «Якби у першому кварталі суди задовольнили всі рішення податкової служби, то державний бюджет було б перевиконано на 1,6 млрд. грн.», — вважає М. Азаров. Незважаючи на значні труднощі, пов’язані передусім зі збільшенням Верховною Радою прибуткової частини бюджету на 2 млрд. грн., голова ДПАУ не втрачає впевненості у тому, що за підсумками 2002 року дефіциту бюджету можна уникнути, якщо всі зацікавлені у наповненні скарбниці відомства діятимуть узгоджено.
Голова ДПАУ зачепив і тему минулих парламентських виборів. Головним ресурсом, який працював на виборах, він вважає не адмінресурс, а ресурс «тіньового» капіталу. «Якщо суспільство не визнає цей факт і не змінить законодавчу систему так, щоб звести цей чинник до мінімуму, наші вибори ніколи не будуть реально демократичними», — зазначив М. Азаров. Податкова служба не може за короткий відрізок часу досконало відстежити використання «тіньових» схем у фінансуванні виборчої кампанії, однак, сказав М. Азаров, податківці мають у своєму розпорядженні велику інформацію і будуть над нею працювати.